Метео Вести

ОД ПОНЕДЕЛНИК: Силно јужно воздушно струење, топол воздух, многу дожд и грмежи

Почнувајќи од понеделник па се до средината на следната недела територијата на Македонија ќе биде под влијание на силно јужно воздушно струење кои ќе предисвика прилив на многу топол и влажен воздух од југ. Поради тоа во понеделник времето ќе биде променливо облачно и топло со повремени локални врнежи од дожд особено во западните предели […]

ВИКЕНД ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Претежно сув и топол викенд

За време на претстојниот викенд територијата на Македонија ќе биде под влијание на висок воздушен притисок и на претежно стабилна  и сува воздушна маса. Поради тоа времето ќе биде променливо облачно и топло со сончеви периоди како и претежно суво. Во утринските часови по некои котлини ќе има магла  и ниска облачност. Утре (сабота) ќе […]

Утрово: Почувствуван земјотрес во Македонија

Балканот не престанува да се тресе. Земјотрес со магнитуда од 4 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија, а беше почувствуван во северозападна Македонија, информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот се случил во 06 часот и 08 минути. Во Македонија е почувствуван во северозападните делови со интензитет од III степени според […]

АМСМ: Коловозите влажни – внимателно управување со возилата

НАИЗМЕНИЧЕН СООБРАЌАЈ: Според информација од ЈП Македонијапат, на магистралниот пат Р-1202 Маврово – Дебар на Мелнички мост, поради изведување работи на пат сообраќајот ќе се одвива по една коловозна лента (наизменично) почнувајќи од 02.11.2016 (среда) до 07.11.2016 (понеделник). На местото каде ќе се изведуваат работите ќе биде поставена соодветна сообраќајна сигнализација. На регионалниот патен правец […]

Денес (петок) сеуште услови за локални послаби врнежи

Денес (05.11.2016) времето во Македонија ќе биде променливо облачно и малку посвежо од вчера со сончеви периоди. Се очекуваат и повремени локални врнежи од дожд, врнежите ќе бидат со послаб интензитет и повеќе застапени во западните предели. Во текот на вечерните часови врнежите насекаде ќе престанат. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. […]

Вечерва од северозапад кон Македонија навлегува најавениот влажен бран

Во текот на овие вечерни часови од северозапад кон територијата на Македонија веќе навлегува најавениот влажен воздушен бран од северозапад. Врнежи од дожд се забележуваат во северозападните и во северните предели. Не се исклучува можноста оваа вечер да се појави и ретка појава на грмежи. Локални врнежи од дожд ќе има и во текот на […]

Додека Македонија има релативно високи температури – Балканот е под снег

Додека Македонија ужива во релативно високите температури на воздухот кои се повисоки од просечните Балканскиот Полуостров или поточно планинските места во соседна Србија и Босна се под вистинска снежна идила. Студениот бран кој денес  ги зафати овие земји донесе снег  и на некои пониски места и тоа во Босна. Врнежи од снег денеска се забележани […]

УХМР: Ноември постуден, декември со натпросечни температури

Постудено време и помалку врнежи во ноември и температури повисоки од просечните во декември, прогнозира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) за последните два месеца од годинава. – Според сегашните прогностички материјали од Европскиот центар за среднорочна прогноза на времето (ECMWF) и Глобалниот прогностички систем (GFS), а врз основа на стручна анализа изработена во Одделението за анализа […]

ОД ПОНЕДЕЛНИК: Чести врнежи од дожд, засилен јужен ветер и локални грмежи

Од понеделник (07.11.2016) територијата на Македонија ќе биде под влијание на изразено јужно воздушно струење но и на серија влажни воздушни бранови. Поради ова се очекуваат чести врнежи од дожд кои на некои места ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ и се очекува да наврне поголема количина на воден талог. Локално ќе се развива конвективна облачност од која […]

АМСМ: Нормално одвивање на сообраќајот

НАИЗМЕНИЧЕН СООБРАЌАЈ: Според информација од ЈП Македонијапат, на магистралниот пат Р-1202 Маврово – Дебар на Мелнички мост, поради изведување работи на пат сообраќајот ќе се одвива по една коловозна лента (наизменично) почнувајќи од 02.11.2016 (среда) до 07.11.2016 (понеделник). На местото каде ќе се изведуваат работите ќе биде поставена соодветна сообраќајна сигнализација. На регионалниот патен правец […]

вчитувам...

Најнови вести

  • Славчо Попоски со најнова прогноза за денес и за вечерва: Не чека промена19 февруари 2017 - 11:38

    Денес навечер и во текот на ноќта кон утрешниот ден (понеделник) ќе има промена на временската состојба односно пад на температурите на воздухот. Токму ова ќе биде поради продор на малку постуден воздух кој ќе се спушти од север. Во текот на денешниот ден во државава ќе се задржи променливо облачно време со повремени врнежи […]

  • Виулици оваа вечер на Попова Шапка: Интензивни снежни врнежи19 февруари 2017 - 00:29

    Влажниот воздушен бран веќе ја зафаќа територијата на Македонија и тоа претежно крајните западни, северозападните  и северните предели од државава. На планинските места има повремени врнежи од снег. Во овој момент на Попова Шапка владее вистинска снежна бајка и виулица проследена со интензивни врнежи од снег. Токму овдека оваа ноќ како и во текот на […]

  • Попоски со најнова прогноза за утрешниот ден (недела)18 февруари 2017 - 19:21

    Под влијание на влажен воздушен бран од северозапад утре (129.02.2017) времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд додека на планините врнежите ќе бидат од снег. Врнежите ќе бидат со слаб до умерен интензитет а во северозападните и во северните предели како и во крајните западни предели локално врнежите ќе […]

Скорешни коментари

февруари 2017
ПВСTПСС
« Јан  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728