Метео Вести

СЛАВЧО ПОПОСКИ СО НАЈНОВИ ИНФОРМАЦИИ ОКОЛУ РАНОТО ЛЕТО

Под влијание на невообичаено топла воздушна маса која веќе кажавме дека продира од јужните географски широчини (северна Африка) до крајот на денешниот ден (среда) времето во државава ќе се задржи стабилно, суво и топло односто сончево со слаб до умерен ветер од југоисточен правец кој на повисоките места и на планините ќе се засилува особено […]

РЕЧИСИ Е ПОЛНОЌ Е А РЕЧИСИ НАСЕКАДЕ ВО ЕВРОПА СЕ МЕРАТ МНОГУ ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ (СПАЃА И МАКЕДОНИЈА)

Оваа вечер е невообичаено топла за овој дел од годината и повеќе доликува како да се наоѓаме некаде на средината или крајот на пролетта а не на самиот почеток на пролетта. Пролетта започна токму денес во 11:28 часот. Речиси е полноќ а насекаде низ Европа се мерат навистина многу високи температури на воздухот и истите […]

РАНОЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ ВО МАКЕДОНИЈА: ТОПЛИОТ БРАН СЕ ПОИЗРАЗЕН КАЈ НАС

Утре (21.03.2017) територијата на Македонија ќе продолжи да биде под влијание на невообичаена топла воздушна маса која продира од јужните географски широчини (Северна Африка) и која ќе услови сончево и невообичаено топло време за овој дел од годината. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Минималната температура на воздухот ќе се спушти во […]

СЛАВЧО ПОПОСКИ – МЛАДИОТ СТРУЖАНЕЦ КОЈ ЈА СОБРА ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА НА ЕДНО МЕСТО

Славчо Попоски млад Стружанец и има само 25 години и досега има постигнато огромен успех во областа на Метеорологијата. Инаку Славчо уште од најмали нозе е влубен во оваа наука и истата ја проучува. Како што тој вели оваа е сериозна работа и во иднина (за некоја година) ќе биде дипломиран метеоролог. Исто така Славчо изјави […]

НА ПРВИОТ ДЕН ОД ПРОЛЕТТА: ВИСТИНСКО ПРОЛЕТНО ВРЕМЕ

На првиот ден од пролетта територијата на Македонија ќе биде под влијание на невообичаено топла воздушна маса која продира од северните предели на Африка и која ќе услови стабилно, суво и невообичаено топло време за овој дел од годината. Времето ќе биде сончево со умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер од промелив правец. Максималната […]

ДОАЃААТ РАНОЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ: СЕДМИЦАТА КОЈА ШТО СЛЕДУВА ЌЕ ДОНЕСЕ ТЕМПЕРАТУРИ ДО 25°C

Веќе најавивме дека во текот на седмицата која што ни следува територијата на Македонија ќе биде зафатена од невообичаено топла и релативно стабилна воздушна маса која е со потекло од северните предели на Африка и која истата ќе предизвика ГОЛЕМ пораст на температурите на воздухот. Сепак оваа вечер прогностичките материјали укажуваат на тоа дека сепак […]

ПОЧНУВА ПРОЛЕТТА КОЈА ЌЕ БИДЕ МАЛКУ ПОТОПЛА ОД ПРОСЕКОТ

Пролетта на северната хемисфера почнува утре во 11:20 часот. Во исто време на јужната хемисфера ќе настапи есента. Првиот пролетен ден во Македонија ќе трае 12 часа и 5 минути. Сонцето ќе изгрее во 5 часот и 39 минути,  а ќе зајде во 17 часот и 44 минути. Месечината, која е во фаза на последна четвртина, ќе […]

НЕВООБИЧАЕНО ТОПОЛ БРАН: СЛЕДУВА ГОЛЕМ ПОРАСТ НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ

Под влијание на невообичаено топла воздушна маса која е со потекло од северните предели на Африка од утрешниот ден (понеделник) температурите на воздухот ќе бидат во голем пораст и ќе бидат невообичаено високи за овој дел од годината, исто така ќе има транспорт на прашина и песок од Сахара. Утре (20.03.2017) времето во државава ќе […]

ЕКСКЛУЗИВНА НАЈАВА НА СЛАВЧО: НЕВООБИЧАЕНО ТОПОЛ БРАН ДОАЃА КОН МАКЕДОНИЈА

Во текот на следната седмица територијата на Македонија ќе биде под влијание на невообичаено топла но и релативно стабилна воздушна маса која ќе продира од северните предели на Африка. Нешто повеќе облаци ќе има сеуште во понеделник кога ќе има услови за слаб локален дожд особено претпладнето. Температурите на воздухот од ден на ден ќе […]

ВИСТИНСКА ПРОЛЕТ ВО МАКЕДОНИЈА: Погледнете ги денешните измерени температури во вашето место

Денешниот саботен ден помина во знакот на претежно сончево и топло време со мала а доцна попладнево и умерена облачност. Дуваше слаб до умерен, додека во западните предели и во Пелагонија умерен, повремено засилен ветер од југозападен правец. Максимумот на температурите денес насекаде се искачи над 10°C, во продолжение погледнете ги денешните максимални температури ширум […]

вчитувам...

Најнови вести

  • СЛЕДЕЊЕ ВО ЖИВО НА ВРЕМЕТО: РАЗВОЈОТ НА НЕСТАБИЛНОСТ ЗАПОЧНУВА26 март 2017 - 14:54

    Ова попладне облачноста веќе насекаде се зголемува и веќе локално се развива конвективна облачност од која се очекуваат локални врнежи од дожд кои повремено ќе бидат од пороен карактер и последени со грмежи а во зоната на нестабилност ќе има и засилување на ветерот. На следната радарска слика можете да погледнете каде точно се развива […]

  • НАЈНОВА АНАЛИЗА: ДЕНЕС ПОПЛАДНЕ И НАВЕЧЕР ЗНАЧИТЕЛНА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО26 март 2017 - 10:41

    Денес (26.03.2017) во текот на претпладневните часови времето ќе биде претежно сончево со умерена локална облачност. Од раните попладневни часови најпрвин во северните и во северозападните предели ќе има зголемување на облачноста и повремени врнежи од дожд кој до вечерните часови ќе се прошират на повеќе места од државава. Локално ќе има услови за развој […]

  • ОВАА НОЌ ДА НЕ ЗАБОРАВЕТЕ: ЧАСОВНИЦИТЕ ЕДЕН ЧАС НАНАПРЕД25 март 2017 - 18:47

    Изјава на СЛАВЧО ПОПОСКИ: Почитувани граѓани на Македонија: Оваа ноќ да не заборавете да ги поместете стрелките на вашите часовници за еден час нанапред затоа што од оваа ноќ почнува летното сметање на времето. Времето во 02:00 часот ќе се смета како 03:00 часот. Летното сметање на времето ќе заврши на 30ти октомври во 03:00 часот […]

Скорешни коментари

март 2017
ПВСTПСС
« Фев  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031