Метео Вести

Детално анализирање на времето: Погледнете што ќе ни донесе студениот бран кој доаѓа

За време на овој викенд сеуште ќе се задржи релативно топло време со натпросечни температури на воздухот. Утре (сабота) од попладневните часови најпрвин во западните предели ќе има повремени локални врнежи од дожд кои постепено ќе се шират и во останатите предели. Не се исклучува можноста и за ретки грмежи. На највисоките планински врвови ќе […]

За климата во Република Македонија

Климата е мно­гу значаен гео­граф­ски фактор. Од климата зависи коли­че­с­твото на врнежи, пол­но­водноста на реките, богатството на растителен и животински свет, а секако и ак­тив­но­ста на човекот во просторот. Во стопанството, климата има осо­бе­но влијание врз зем­јоделството, шумарството, потоа сообраќајот, туризмот, начинот на живеење и др. Климатските фактори одредуваат каква ќе биде климата во одреден простор. […]

Условите за магла ќе се намалуваат, но растат условите за врнежи

Доцна попладнево како и во вечерните часови во западните предели ќе има слаби локални врнежи од дожд. Утре (26.11.2016) времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Од попладневните часови најпрвин во западните а потоа и во останатите предели ќе има повремени локални врнежи од дожд. Врнежите ќе бидат со послаб интензитет освен […]

Вечерва Никарагва и Ел Салвадор погодени од СИЛЕН земјотрес со интензитет од 7 степени според рихтер

Земјотрес со интензитет од 7 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Никарагва и Ел Салвадор. Властите во Салвадор предупредија од појава на цунами. Епицентаор на земјотресот регистриран е на околу 100 километри од брегот на Ел Салвадор на длабочина од 32 километри во Пацифички Океан. Земјотресот е почувствуван во главниот град на Никарагва, Манагва, […]

Докази: Живот на Марс има!

Роботското возило на американската вселенска агенција НАСА пронајде знаци на живот кој постоел во далечното минато на Марс, изјавија научниците од американскиот државен Универзитете во Аризона. За време на истажувањето на платото наречено „Хоум плејт“, роботското возило „Спирит“ пронашоло материјал со слични карактеристики како оној пронајден во гејзерите Ел Таито во Чиле. Ел Таито гејзерите […]


вчитувам...

Најнови вести

Објави по датум

ноември 2017
П В С T П С С
« Окт    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
© 2016-2017 Copyright - MeteoMax, Славчо Попски