Метео Вести

Буквално цела Европа ужива во пријатни температури – вистинско лето во југозападна Европа

Овие денови како и денес буквално целиот Европски Континент е под влијание на топла воздушна маса која продира од југ, особено топло е во јужа, југоисточна како и во југозападна Европа. Ранолетни температури на воздухот овие денови владеат  и кај нас. Најпогодена од овој изразен топол бран кој е невообичаен за овој дел од годината […]

Попоски: Петок ќе ни го донесе максимумот на овој топол бран

Утре (24.03.2017) ќе биде максимумот на овој топол бран што значи ќе биде невообичаено топло за овој дел од годината. Времето ќе биде сончево и топло во попладневните часови со умерена локална облачност. Ќе биде претежно тивко. Максималната температура на воздухот ќе се искачи во интервалот од 19 до 26 степени. Следете го официјалниот фејсбук […]

Попоски: Пролетта пристигна а со затоплувањето и атмосферата ќе се загрева

Пролетта веќе пристигна што значи полека веќе времето се повеќе и повеќе ќе затоплува а тоа значи и загревање на атмосферата како и зголемување на УВ зрачењето (УВ ИНДЕКС). Кога станува збор за загревањето на атмосферата на многу луѓе тоа некако не го сваќаат што точно значи па да објасниме: Со загревањето на атмосферата доаѓа […]

Најнови информации околу временската состојба во државава

Во текот на изнинатата ноќ во државава имавме стабилно, суво и пријатно време односно ведро а претпладнево веќе има појава на мала локална облачност. До крајот на денешниот ден ќе се задржи сончево и топло време со умерена локална облачност. Во попладневните часови во северозападните планински предели не се исклучува можноста за краткотраен локален дожд. […]

23ТИ МАРТ – СВЕТСКИ ДЕН НА МЕТЕОРОЛОГИЈАТА

Почитувани: СЛАВЧО ПОПОСКИ од се срце им го честита светскиот ден на метеорологијата на сите оние кој се занимаваат со оваа наука. Исто така во иднина да се надеваме дека ќе бидеме сведоци на помирно време без катастрофални невремеиња и поплави како на пример ланското невреме кое го погоди Скопско и кое беше проследено со катастрофални […]

ПЕТОК – МАКСИМУМОТ НА ОВОЈ ТОПОЛ БРАН

Во петок (24.03.2017) ќе биде максимумот на овој топол бран кој е невообичаен за овој дел од годината. Времето ќе биде сончево и топло во попладневните и во вечерните часови со умерена локална облачност, ќе биде претежно тивко. Максималната температура на воздухот ќе се искачи во интервалот од 18 до 26 степени. Следете го официјалниот […]

Најнови ифнормации околу времето: Погледнете што ќе ни донесе денот четврток

Продолжува невообичаено топлата воздушна маса која е со потекло од северните предели на Африка. Утре (23.03.2017) времето во државава ќе биде сончево со умерена локална облачност која локално и повремено можно е да биде малку позначителна а не се исклучува можноста и за ретка појава на краткотраен дожд во попладневните часови. Ќе дува слаб ветер […]

ЕКСКЛУЗИВНО: ДОЛГОРОЧНА ПРОГНОЗА – ПОГЛЕДНЕТЕ КАКОВ ЌЕ БИДЕ МЕСЕЦ АПРИЛ

Според моменталните анализи направени од најпрецизните метеоролошки модели во светот месец Април гледано по температурите ќе биде во рамките на повеќегодишниот просек или за 0.5°C до 1°C ќе биде потопол за разлика од повеќегодишниот просек додека врнежите би биле во границата на нормалата што значи се очекува просечно количество на врнежи за месец Април. Сепак […]

ПРЕД ДОГЛОРОЧНАТА ПРОГНОЗА ЗА АПРИЛ – ПОГЛЕДНЕТЕ КАКВО ВРЕМЕ НИ НОСИ УТРЕШНИОТ ДЕН (СРЕДА)

Во текот на утрешниот ден (среда) 22.03.2017 под влијание на невообичаено топла и претежно стабилна и сува воздушна маса која продира од северните предели на Африка времето во државава ќе се задржи сончево и топло во попладневните часови со мала до умерена локална облачност  и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Сепак во […]

ЕКСЛУЗИВНА НАЈАВА: ЕВЕ ШТО СЛЕДУВА СЛЕДНО НА ОВОЈ МЕТЕОРОЛОШКИ МЕДИУМ

Денес во текот на вечерните часови СЛАВЧО ПОПОСКИ излегува со долгорочна прогноза која на сите би ве интересирало и би ви била од корист. Станува збор за тоа какво време и каков ќе биде месец Април според моменталните долгорочните изгледи добиени од најпрецизните нумерички модели во светот. Следете не.

вчитувам...

Најнови вести

  • СЛЕДЕЊЕ ВО ЖИВО НА ВРЕМЕТО: РАЗВОЈОТ НА НЕСТАБИЛНОСТ ЗАПОЧНУВА26 март 2017 - 14:54

    Ова попладне облачноста веќе насекаде се зголемува и веќе локално се развива конвективна облачност од која се очекуваат локални врнежи од дожд кои повремено ќе бидат од пороен карактер и последени со грмежи а во зоната на нестабилност ќе има и засилување на ветерот. На следната радарска слика можете да погледнете каде точно се развива […]

  • НАЈНОВА АНАЛИЗА: ДЕНЕС ПОПЛАДНЕ И НАВЕЧЕР ЗНАЧИТЕЛНА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО26 март 2017 - 10:41

    Денес (26.03.2017) во текот на претпладневните часови времето ќе биде претежно сончево со умерена локална облачност. Од раните попладневни часови најпрвин во северните и во северозападните предели ќе има зголемување на облачноста и повремени врнежи од дожд кој до вечерните часови ќе се прошират на повеќе места од државава. Локално ќе има услови за развој […]

  • ОВАА НОЌ ДА НЕ ЗАБОРАВЕТЕ: ЧАСОВНИЦИТЕ ЕДЕН ЧАС НАНАПРЕД25 март 2017 - 18:47

    Изјава на СЛАВЧО ПОПОСКИ: Почитувани граѓани на Македонија: Оваа ноќ да не заборавете да ги поместете стрелките на вашите часовници за еден час нанапред затоа што од оваа ноќ почнува летното сметање на времето. Времето во 02:00 часот ќе се смета како 03:00 часот. Летното сметање на времето ќе заврши на 30ти октомври во 03:00 часот […]

Скорешни коментари

март 2017
ПВСTПСС
« Фев  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031