Метео Вести

Погледнете што може да очекуваме од времето до крајот на денешниот ден (недела)

До крајот на денешниот неделен ден времето во Македонија ќе биде сончево со умерена локална облачност. Повеќе облачност ќе има во западните и во југозападните планински предели каде не се исклучува можноста за слабо провејување на снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и североисточен правец. Во доцните вечерни часови поради веќе најавениот […]

ВЛАЖЕН И СТУДЕН БРАН СЕ ДВИЖИ КОН МАКЕДОНИЈА

Во текот на утрешната ноќ кон денот понеделник а особено во понеделник во раните утрински часови територијата на Македонија полека ќе подпаѓа под влијание на влажен воздушен бран од Медитеранот. Овој влажен бран во понеделник ќе предизвика облачно и студено време со повремени врнежи претежно од снег. Само на некои места повремено ќе има услови […]

МЕТЕОАЛАРМ: ВО ТЕКОТ НА НОЌТА И УТРЕ ИЗУТРИНА ПОРАДИ ЗАЛАДУВАЊЕТО КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ

ПОЧИТУВАНИ НАШИ: Во текот на претстојната ноќ и утре изутрина ќе имаме поголемо заладување и значителен пад на температурите. Поради денешните врнежи од дожд и дожд и снег на ниските и врнежите од снег на повисоките места и на планините коловозите низ Македонија се влажни, заладувањето кое ќе го имаме ќе услови на патиштата низ […]

ПОРАДИ ОБИЛНИ ВРНЕЖИ ОД СНЕГ ЗАБРАНА ЗА ДВИЖЕЊЕ

ПРЕКИН НА СООБРАЌАЈ: Патниот правец Македонски Брод – с.Здуње на кој гравитираат 11 села, не е прооден за секаков вид на сообраќај. ЗАБРАНА ЗА СООБРАЌАЈ: На патниот правец Кичево – Охрид преку планискиот премин Пресека, поради обилни врнежи од снег се воведува забрана за тешки товарни возила во 17:45 ч. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта […]

ПОСТУДЕН ВОЗДУХ: Погледнете што ни носи утрешниот неделен ден

Утре (15.01.2017) територијата на Македонија повторно ќе потпадне под влијание на постудена воздушна маса од север која ќе донесе малку постудено време но сепак временските прилики ќе бидат далеку попријатни за разлика од оние кои ги имавме пред неколку денови. Времето ќе биде сончево со умерена локална облачност. Во западните предели и тоа особено во […]

ВЛАЖНИОТ БРАН НОСИ ВИСТИНСКА СНЕЖНА БАЈКА НА СКИЈАЧКИТЕ ЦЕНТРИ ВО МАКЕДОНИЈА

Како што и најавивме од вчера доцна попладне и навечер скијачките центри во Македонија добија нова снежна покривка а снежните врнежи и натаму продолжуваат. На скијачките центри Попова Шапка и Маврово владее вистинска снежна бајка, тоа может еда го погледнете и на следните фотографии кои се моментални: Попова Шапка во моментов Маврово во моментов Фото: […]

Погледнете какво време ќе имаме до крајот на денешниот ден (сабота)

До крајот на денешниот ден (сабота) времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Повеќе облачност ќе има во западните и во северните предели ќаде ќе има повремени послаби врнежи од дожд и снег на ниските и снег на повисоките места и на планините. Во доцните попладневни и вечерни часови услови за слаби […]

Погледнете какво време ни носи утрешниот ден (сабота)

Утре (14.01.2017) времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе има и повремени послаби локални врнежи кои на ниските места ќе бидат од дожд и снег додека на повисоките места и на планините само од снег. Слаби врнежи од снег се можни и на некои од пониските места и тоа од западните […]

КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ ВО ТЕКОТ НА ПРЕТСТОЈНАТА НОЌ

КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ: Во текот на претстојната ноќ поради потоплата воздушна маса која ќе се наоѓа во горниот дел од Атмосферата и јужното воздушно струење во некои од котлините низ Македонија ќе има услови за врнежи од замрзнат дожд па затоа ви препорачуваме КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ. Во текот на претстојната ноќ замрзнат дожд можен е и во […]

ВЛАЖЕН БРАН: ДОЖД, ДОЖД И СНЕГ, СНЕГ И ЗАМРЗНАТ ДОЖД (ЈУЖЕН И ЈУГОЗАПАДЕН ВЕТЕР)

Под влијание на јужно воздушно струење во текот на денешниот ден и тоа особено од попладневните часови ќе имаме ЗАТОПЛУВАЊЕ на времето. Поради приближување на влажен водушен бран од запад и северозапад веќе од запад започнува зголемување на облачноста. Во текот на попладневните и вечерните часови особено во западните предели ќе има повремени послаби врнежи […]

вчитувам...

Најнови вести

  • СООБРАЌАЈОТ ОТЕЖНАТ – ПОГЛЕДНЕТЕ НА КОЈ ПАТНИ ПРАВЦИ ИМА ЗАБРАНИ ЗА ДВИЖЕЊЕ18 јануари 2017 - 12:04

    ЗАБРАНИ ЗА ТЕШКИ ТОВАРНИ ВОЗИЛА: Забрани за сообраќај за тешки товарни возила има на планинскиот премин Ѓавато, како и на патниот правец крак Маврово – Дебар. УКИНАТА ЗАБРАНА ЗА ТЕШКИ ТОВАРНИ ВОЗИЛА: Од 09:00 часот сообраќајот на патниот правец Кичево – Гостивар преку планискиот премин Стража е нормализиран за Тешки Товарни Возила. Набргу се очекува […]

  • НОВА И ОБНОВЕНА ПРОГНОЗА: СНЕЖНИ ВРНЕЖИ, ВЛАЖЕН СНЕГ И ДОЖД И СНЕГ!18 јануари 2017 - 11:11

    Под влијание на влажна и студена воздушна маса (влажната од Медитеранот додека студениот воздух од северните предели на Европскиот Континент) изутринава на повеќе места продолжуваат врнежите претежно од снег додека само на некои од пониските места како што се Струшко и Гевгелиско врнежите се од дожд и снег или од влажен снег и истите се […]

  • ДЕТАЛНА АНАЛИЗА НА СЛАВЧО ПОПОСКИ ОКОЛУ НОВИТЕ СНЕЖНИ ВРНЕЖИ17 јануари 2017 - 13:39

    Почнувајќи од утре (среда) попладне и во вечерните часови па некаде до четврток попладне територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и студена воздушна маса (влажниот бран доаѓа од Медитеранот додека студениот воздух се спушта од северните предели на Европскиот Континент). Ова ќе предизвика да имаме облачно и студено време со врнежи од снег […]

Скорешни коментари

јануари 2017
ПВСTПСС
« Дек  
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031