Метео Вести

СЛЕДЕЊЕ ВО ЖИВО НА ВРЕМЕТО: РАЗВОЈОТ НА НЕСТАБИЛНОСТ ЗАПОЧНУВА

Ова попладне облачноста веќе насекаде се зголемува и веќе локално се развива конвективна облачност од која се очекуваат локални врнежи од дожд кои повремено ќе бидат од пороен карактер и последени со грмежи а во зоната на нестабилност ќе има и засилување на ветерот. На следната радарска слика можете да погледнете каде точно се развива […]

НАЈНОВА АНАЛИЗА: ДЕНЕС ПОПЛАДНЕ И НАВЕЧЕР ЗНАЧИТЕЛНА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО

Денес (26.03.2017) во текот на претпладневните часови времето ќе биде претежно сончево со умерена локална облачност. Од раните попладневни часови најпрвин во северните и во северозападните предели ќе има зголемување на облачноста и повремени врнежи од дожд кој до вечерните часови ќе се прошират на повеќе места од државава. Локално ќе има услови за развој […]

ОВАА НОЌ ДА НЕ ЗАБОРАВЕТЕ: ЧАСОВНИЦИТЕ ЕДЕН ЧАС НАНАПРЕД

Изјава на СЛАВЧО ПОПОСКИ: Почитувани граѓани на Македонија: Оваа ноќ да не заборавете да ги поместете стрелките на вашите часовници за еден час нанапред затоа што од оваа ноќ почнува летното сметање на времето. Времето во 02:00 часот ќе се смета како 03:00 часот. Летното сметање на времето ќе заврши на 30ти октомври во 03:00 часот […]

Славчо Попоски: Наглата промена на времето ќе донесе тешкотии кај метеопатите

Наглите промени на временската состојба како и на температурите многу лошо влијаат врз граѓаните на Македонија, особено влијаат кај иние што имаат проблеми при временската промена (метеопатите). Токму ваква ситуација ќе имаме во текот на утрешниот ден кога во текот на денот ќе имаме невообичаено топло време и југозападен ветер додека до навечер и во […]

АНАЛИЗА: НАГЛА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО (ДОЖД, РЕТКИ ГРМЕЖИ, СЕВЕРЕН ВЕТЕР, ЗАЛАДУВАЊЕ, СНЕГ)

Под влијание на влажна и студена воздушна маса од север од утре попладне ќе има разој на облачност која на повеќе места ќе предизвика повремени врнежи од дожд проследени со ретки грмежи. Поради заладувањето во доцните попладневни и вечерни часови на планините врнежите од дожд ќе поминат во врнежи од снег. Во текот на ноќта […]

Попоски: Сабота многу топла но попладне ова може да очекуваме

До крајот на денешниот ден во држава ќе се задржи сончево со умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од северен и од северозападен правец, во попладневните часови поради локален развој на облачност ќе има краткотрајни врнежи од дожд проследени со ретки грмежи и тоа претежно во планинските предели. Максималната температура на воздухот […]

ВО НЕДЕЛА ПОПЛАДНЕ И НАВЕЧЕР НАГЛА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО (ДОЖД, СЕВЕРЕН ВЕТЕР, ЗАЛАДУВАЊЕ, СНЕГ)

Нагла промена на временската состојба кај нас ќе има од недела во попладневните и вечерните часови кога поради продор на влажна воздушна маса од северозапад ќе има врнежи од дожд во поголемиот дел од државава и истите на повеќе места ќе бидат ќе бидат со умерен интензитет, во исто време од север ќе се спушта […]

Сабота ни носи многу топло време но попладне и локален дожд

Утре (25.03.2017) и натаму теритоијата на Македонија ќе биде под влијание на многу топла воздушна маса од југ која е невообичаена за овој дел од годината. Времето ќе биде сончево со умерена облачност во претпладневните часови но попладне со локално зголемување на облачноста ќе има локален дожд и услови за локални грмежи и тоа особено […]

Славчо Попоски: Погледнете што не чека до крајот на овој петочен ден

Под влијание на невообичаено топла воздушна маса од југ до крајот на денешниот ден во државава ќе се задржи сончево и топло време со умерена локална облачност. Во попладневните часови не се исклучува можноста за сосема краткотраен дожд во планинските предели. Ќе дува слаб ветер од променлив правец додека максималната температура на воздухот ќе се […]

СЛАВЧО ПОПОСКИ СО ВИКЕНД ПРОГНОЗА – ПОГЛЕДНЕТЕ ДАЛИ ВРЕМЕТО ЌЕ БИДЕ НА ВАША СТРАНА

За време на викендот кој доаѓа останува невообичаено топло за овој дел од годината со многу високи температури на воздухот. Времето ќе биде сончево со умерена облачност и топло додека во попладневните часови ќе има услови за локален краткотраен дожд проследен со ретки грмежи и тоа особено во попладневните часови. Во сабота ќе дува слаб […]

вчитувам...

Најнови вести

  • СЛЕДЕЊЕ ВО ЖИВО НА ВРЕМЕТО: РАЗВОЈОТ НА НЕСТАБИЛНОСТ ЗАПОЧНУВА26 март 2017 - 14:54

    Ова попладне облачноста веќе насекаде се зголемува и веќе локално се развива конвективна облачност од која се очекуваат локални врнежи од дожд кои повремено ќе бидат од пороен карактер и последени со грмежи а во зоната на нестабилност ќе има и засилување на ветерот. На следната радарска слика можете да погледнете каде точно се развива […]

  • НАЈНОВА АНАЛИЗА: ДЕНЕС ПОПЛАДНЕ И НАВЕЧЕР ЗНАЧИТЕЛНА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО26 март 2017 - 10:41

    Денес (26.03.2017) во текот на претпладневните часови времето ќе биде претежно сончево со умерена локална облачност. Од раните попладневни часови најпрвин во северните и во северозападните предели ќе има зголемување на облачноста и повремени врнежи од дожд кој до вечерните часови ќе се прошират на повеќе места од државава. Локално ќе има услови за развој […]

  • ОВАА НОЌ ДА НЕ ЗАБОРАВЕТЕ: ЧАСОВНИЦИТЕ ЕДЕН ЧАС НАНАПРЕД25 март 2017 - 18:47

    Изјава на СЛАВЧО ПОПОСКИ: Почитувани граѓани на Македонија: Оваа ноќ да не заборавете да ги поместете стрелките на вашите часовници за еден час нанапред затоа што од оваа ноќ почнува летното сметање на времето. Времето во 02:00 часот ќе се смета како 03:00 часот. Летното сметање на времето ќе заврши на 30ти октомври во 03:00 часот […]

Скорешни коментари

март 2017
ПВСTПСС
« Фев  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031