Метео Вести

СООБРАЌАЈОТ ОТЕЖНАТ – ПОГЛЕДНЕТЕ НА КОЈ ПАТНИ ПРАВЦИ ИМА ЗАБРАНИ ЗА ДВИЖЕЊЕ

ЗАБРАНИ ЗА ТЕШКИ ТОВАРНИ ВОЗИЛА: Забрани за сообраќај за тешки товарни возила има на планинскиот премин Ѓавато, како и на патниот правец крак Маврово – Дебар. УКИНАТА ЗАБРАНА ЗА ТЕШКИ ТОВАРНИ ВОЗИЛА: Од 09:00 часот сообраќајот на патниот правец Кичево – Гостивар преку планискиот премин Стража е нормализиран за Тешки Товарни Возила. Набргу се очекува […]

НОВА И ОБНОВЕНА ПРОГНОЗА: СНЕЖНИ ВРНЕЖИ, ВЛАЖЕН СНЕГ И ДОЖД И СНЕГ!

Под влијание на влажна и студена воздушна маса (влажната од Медитеранот додека студениот воздух од северните предели на Европскиот Континент) изутринава на повеќе места продолжуваат врнежите претежно од снег додека само на некои од пониските места како што се Струшко и Гевгелиско врнежите се од дожд и снег или од влажен снег и истите се […]

ДЕТАЛНА АНАЛИЗА НА СЛАВЧО ПОПОСКИ ОКОЛУ НОВИТЕ СНЕЖНИ ВРНЕЖИ

Почнувајќи од утре (среда) попладне и во вечерните часови па некаде до четврток попладне територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и студена воздушна маса (влажниот бран доаѓа од Медитеранот додека студениот воздух се спушта од северните предели на Европскиот Континент). Ова ќе предизвика да имаме облачно и студено време со врнежи од снег […]

БАЛКАНОТ ЌЕ ГО ЗАТРУПА СНЕГ

Во следните неколку денови Италија како и Балканскиот Полуостров ќе бидат под серија на влажни воздушни маси кој доаѓаат од Медитеранот, исто така овие влажни бранови ќе бидат помешани со студена воздушна маса која е со потекло од северните предели на Европскиот Континент. Најмногу снег во следните неколку денови се очекува да падне во: Централна […]

Висина на снежна покривка и минимални температури измерени во Македонија

Под влијание на серија влажни и релативно студени воздушни бранови (влажните од Медитеранот и студените од северните предели од Европскиот Континет) времето во текот на изминатата ноќ во Македонија беше облачно  на повеќе места со повремени врнежи од снег додека во крајните југоисточни предели на пониските места врнежите беа од дожд и снег. Мерните станици […]

Погледнете што може да очекуваме до крајот на денешниот ден (вторник)

Денес (17.01.2017) времето во Македонија ќе биде претежно облачно и релативно студено со локални врнежи претежно од снег додека на некои пониски места и тоа особено оние кои се наоѓаат во југоисточните предели врнежите ќе бидат претежно од дожд или од дожд и снег. Врнежите повеќе ќе бидат застапени во јужните предели. Ќе дува слаб […]

СЛАВЧО ПОПОСКИ СО ДЕТАЛНА ПРОГНОЗА ЗА ПРЕТСТОЈНАТА НОЌ

Директорот на овој метеоролошки медиум СЛАВЧО ПОПОСКИ со детална прогноза за претстојната ноќ: Под влијание на серија влажни и студени воздушни маси (влажните од Медитеранот и студените од северните предели од Европскиот Континент) времето во Македонија во текот на претстојната ноќ ќе биде облачно и студено со повремени локални врнежи од снег кој повеќе ќе […]

АМСМ ИНФОРМИРА: НА ОВИЕ ПАТНИ ПРАВЦИ Е УКИНАТА ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ

НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈ: Од 10:50 часот се укинува забраната за сообраќај за тешки товарни возила на планинскиот превој Плетвар. Од 13:15 часот се укинува забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Кичево – Охрид преку планинскиот превој Пресека. Од 13:30 часот се укинува и забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот […]

ПРВИЧНИ ИНФОРМАЦИИ: ПОГЛЕДНЕТЕ КАКВО ВРЕМЕ ЌЕ ИМАМЕ ЗА ГОЛЕМИОТ ХРИСТИЈАНСКИ ПРАЗНИК БОГОЈАВЛЕНИЕ – ВОДИЦИ

Според моменталните анализи добиени од многубројни метеоролошки модели на (19.01.2017) ГОЛЕМИОТ ХРИСТИЈАНСКИ празник Богојавление -Водици под влијание на влажна и студена воздушна маса (студениот воздух се спушта од север додека влажниот бран доаѓа од Медитаранот) времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од снег кој на некои места ќе бидат ПОИНТЗИВНИ со што […]

МНОГУ ВАЖНИ ИНФОРМАЦИИ И ПРЕДУПРЕДУВАЊА ОКОЛУ НАЈАВЕНАТА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО

Во следните часови поради приближувањето на веќе најавениот влажен и студен воздушен бран над Македонија облачноста ќе започне да се зголемува и тоа најпрвин во југозападните и западните а потоа и во останатите предели. Во втората половина од ноќта која ни претстои а особено утре (понеделник) во раните утрински часови најпрвин во јужните, југозападните и […]

вчитувам...

Најнови вести

  • СООБРАЌАЈОТ ОТЕЖНАТ – ПОГЛЕДНЕТЕ НА КОЈ ПАТНИ ПРАВЦИ ИМА ЗАБРАНИ ЗА ДВИЖЕЊЕ18 јануари 2017 - 12:04

    ЗАБРАНИ ЗА ТЕШКИ ТОВАРНИ ВОЗИЛА: Забрани за сообраќај за тешки товарни возила има на планинскиот премин Ѓавато, како и на патниот правец крак Маврово – Дебар. УКИНАТА ЗАБРАНА ЗА ТЕШКИ ТОВАРНИ ВОЗИЛА: Од 09:00 часот сообраќајот на патниот правец Кичево – Гостивар преку планискиот премин Стража е нормализиран за Тешки Товарни Возила. Набргу се очекува […]

  • НОВА И ОБНОВЕНА ПРОГНОЗА: СНЕЖНИ ВРНЕЖИ, ВЛАЖЕН СНЕГ И ДОЖД И СНЕГ!18 јануари 2017 - 11:11

    Под влијание на влажна и студена воздушна маса (влажната од Медитеранот додека студениот воздух од северните предели на Европскиот Континент) изутринава на повеќе места продолжуваат врнежите претежно од снег додека само на некои од пониските места како што се Струшко и Гевгелиско врнежите се од дожд и снег или од влажен снег и истите се […]

  • ДЕТАЛНА АНАЛИЗА НА СЛАВЧО ПОПОСКИ ОКОЛУ НОВИТЕ СНЕЖНИ ВРНЕЖИ17 јануари 2017 - 13:39

    Почнувајќи од утре (среда) попладне и во вечерните часови па некаде до четврток попладне територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и студена воздушна маса (влажниот бран доаѓа од Медитеранот додека студениот воздух се спушта од северните предели на Европскиот Континент). Ова ќе предизвика да имаме облачно и студено време со врнежи од снег […]

Скорешни коментари

јануари 2017
ПВСTПСС
« Дек  
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031