Метео Вести

МАГЛА ПО ПАТИШТАТА: МНОГУ ВАЖНИ ИНФОРМАЦИИ ЗА СИТЕ ВОЗАЧИ

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на нашите дежурни екипи. Магла со видливост до 100 м во Кочани. Во клисурите и усеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани –М.Каменица -Делчево, Виница – […]

ВО ТЕКОТ НА ПРЕТСТОЈНАТА НОЌ И УТРЕ ИЗУТРИНА ПОВТОРНО ТЕМПЕРАТУРИТЕ ЌЕ БИДАТ МНОГУ НИСКИ

Под влијание на висок воздушен притисок и на стабилна  и сува воздушна маса во текот на претстојната ноќ и утре изутрина времето во Македонија ќе биде ведро и МНОГУ СТУДЕНО со мала до умерена локална облачност. Ќе биде претежно тивко. По одделни котлини ќе има појава на магла и ниска облачност па затоа доколку патувате […]

ПРВИОТ ДЕН ОД ВИКЕНДОТ НИ ДОНЕСЕ МНОГУ НИСКИ МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ

Поради разведрувањето во текот на изминатата ноќ во Македонија насекаде температурите се спуштија под нула степени, повеќе облачност се задржа само  во југозападните предели каде се измерени и највисоките минимални температури. Мерните станици на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) кои се наоѓаат низ Македонија ги измерија следните минимални температурни вредности: -18 Берово, -12 Скопје Петровец, […]

ПРВАТА ПОЛОВИНА ОД ЈАНУАРИ 2017 СО ЕКСТРЕМНИ СТУДОВИ

Сите знаеме каков ни беше самиот почеток на оваа 2017 година, на ден Божиќ територијата на Македонија како и голем дел од Европскиот Континет беа погодени од ИЗРАЗЕН ПОЛАРЕН бран кој се спушти од североисточните предели на Европа (Русија). Овој бран кај нас донесе вистинска зима, снег  како и екстремно ниски температури на водухот кој […]

СНЕЖНА ИДИЛА РЕЧИСИ НАСЕКАДЕ ВО МАКЕДОНИЈА

Речиси целата територија на Македонија овие денови ужива во виостинска снежна бајка. Последниот снежен бран на многу места дополнително ја зголеми снежната покривка на повеќе места низ Македонија. Во текот на денешното петочно утро мерните станици на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) кои се наоѓаат низ Македонија ја измерија следната снежна покривка: ВИСИНА НА СНЕЖНА […]

НОВ БРАН НА ВРНЕЖИ ВО МАКЕДОНИЈА

Под влијание на нов влажен бран од Медитеранот веќе од понеделник во вечерните и ноќните часови кон вторник облачноста ќе зе зголеми кога се очекуваат и повремени врнежи претежно од снег кој ќе бидат претежно со слаб до умерен интензитет додека во западните и во јужните предели ќе бидат малку поинтензивни со што ќе дојде […]

ВИКЕНД ВРЕМЕНКА ПРОГНОЗА: Погледнете дали времето овој викенд ќе биде идеално за прошетки во природа

Овој викенд под влијание на висок воздушен притисок и на стабилна и сува воздушна маса времето во Македонија ќе биде стабилно и суво без врнежи односно сончево со мала со умерена локална облачност. Утре (сабота) ќе дува слаб ветер претежно од северен правец додека во недела ќе дува саб до умерен ветер претежно од југоисточен […]

Погледнете што може да очекуваме од времето до крајот на денешниот петочен ден

До крајот на денешниот ден петок (20.01.2017) времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. На некои места ќе има позначителна облачност а локално ќе има услови и за провејување на слаб снег. Ќе дува слаб додека во западните предели слаб до умерен ветер од североисточен правец. Температурата ќе се движи во интервал […]

СТРАШНО: ВО ИТАЛИЈА ЛАВИНА ЗАТРУПА ХОТЕЛ

По силниот земјотрес кој ја погоди централна Италија, снежна лавина затрупа хотел во планинскиот регион Абруцо. Во хотелот во кој престојувале најмалку 30 луѓе се одвива спасувачка акција, додека тројца оттаму се водат како исчезнати. Четири италијански тимови се ангажирани за да ги извлечат затрупаните во снегот, но како што известил шефот на спасувачката мисија […]

Погледнете што ќе ни донесе денот (петок)

Утре (20.01.2017) времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Особено на планинските места не се исклучува можноста за провејување на слаб снег. Ќе дува слаб ветер претежно од северен правец. Минималната температура ќе се движи во интервал од -10 до -1 степен додека на планинските места истата ќе се спушти под -10 […]

вчитувам...

Најнови вести

  • МАГЛА ПО ПАТИШТАТА: МНОГУ ВАЖНИ ИНФОРМАЦИИ ЗА СИТЕ ВОЗАЧИ21 јануари 2017 - 15:23

    Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на нашите дежурни екипи. Магла со видливост до 100 м во Кочани. Во клисурите и усеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани –М.Каменица -Делчево, Виница – […]

  • ВО ТЕКОТ НА ПРЕТСТОЈНАТА НОЌ И УТРЕ ИЗУТРИНА ПОВТОРНО ТЕМПЕРАТУРИТЕ ЌЕ БИДАТ МНОГУ НИСКИ21 јануари 2017 - 13:57

    Под влијание на висок воздушен притисок и на стабилна  и сува воздушна маса во текот на претстојната ноќ и утре изутрина времето во Македонија ќе биде ведро и МНОГУ СТУДЕНО со мала до умерена локална облачност. Ќе биде претежно тивко. По одделни котлини ќе има појава на магла и ниска облачност па затоа доколку патувате […]

  • ПРВИОТ ДЕН ОД ВИКЕНДОТ НИ ДОНЕСЕ МНОГУ НИСКИ МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ21 јануари 2017 - 12:22

    Поради разведрувањето во текот на изминатата ноќ во Македонија насекаде температурите се спуштија под нула степени, повеќе облачност се задржа само  во југозападните предели каде се измерени и највисоките минимални температури. Мерните станици на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) кои се наоѓаат низ Македонија ги измерија следните минимални температурни вредности: -18 Берово, -12 Скопје Петровец, […]

Скорешни коментари

јануари 2017
ПВСTПСС
« Дек  
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031