ХОРОСКОП: Погледнете што може да очекуваат овие два хороскопски знаци во декември

Дознајте кои два хороскопски знаци ги очекува во наредниот период дополнителен прилив на средства.

ЈАРЕЦ

Периодот меѓу 7 и 27 декември носи оптимизам и верба во себеси. Овој период носи голема шанса за раст, успех и среќа. Ќе почувствувате потреба да ги раширите своите хоризонти, да пробате нови нешта, подобри и поголеми работи и да се забавувате повеќе. Но, важно е да се насочите на нештата кои ви се навистина важни и кои можете да ги постигнете доколку не барате премногу.

Horoscope circle

СТРЕЛЕЦ

Во декември ве очекува зголемување на вашата самодоверба, со што лесно ќе достигнувате успеси во професионалниот свет, но и ќе добивате поддршка од вашите претпоставени што ќе ви донесе многу моќ во вашата кариера. По 18 декември ве очекува добро здравје и солидна заработувачка. Тоа ќе биде и време на оптимизам и среќа и период кога ќе ги добивате нештата полесно од вообичаено.

Извор: Виножито.мк

 

ВИДЕО: НЛО уловен од Меѓународната вселенска станица (Во живо)

Неидентификуван летечки објект пролета крај Меѓународната вселенска станица за време на директен пренос од Вселената, кој НАСА веднаш го прекина, со што дополнително беа разгорени страстите на голем број поддржувачи на теориите на заговор, кои се уверени дека светот токму сега имал можност да види уште еден доказ за постоење на вонземски живот.

На видеото, кое е објавено на Јутјуб, во времетраење од околу пет секунди на средина на екранот може да се види мала точка во брзо движење.

Љубителите на теориите на заговор се сигурно дека НАСА не случајно го прекинала преносот токму во моментот кога „точката“ се приближувала до Меѓународната вселенска станица.

tikyhjfghfghd

НАСА прекинувањето на преносот во живо го објасни со технички проблеми, кои се случуваат често поради губење на сигналот, однсоно врска со сателитот и ги замоли гледачите за трпение.

Извор од НАСА изјави дека преносот во целост е автоматизиран и без човечка интервенција, што би значело дека е чиста случајност тоа што сигналот исчезнал токму во текот на поминувањето на непознатиот објект крај Станциата.

Оние кои внимателно ги следат настаните во Вселената, укажуваат дека ова не е првпат Меѓународната вселенска станица да има необични „гости на минување“. Сличен необичен објект веќе е виден минатиот месец во близина на Станицата, а НАСА тогаш објасни дека во прашање е рефлексија на светлата која е вообичена на снимките.

https://www.youtube.com/watch?v=MqJS6ztEMzI

 

 

Копаоник – најубавата планина во Србија

Копаоник, познат како “покривот на Србија”, се наоѓа во централниот дел на земјата со мал дел во Северно Косово. На запад, Копаоник е ограничен со реката Ибар, на југоисток со реката Лаб, на север со Јошаничка река и на исток се долините на реките Јасинце и Топлице. Копаоник се протега од северозапад кон југоисток во должина од околу 75 km и широчина околу 40 km. Највисока точка на планината е Панчиќев Врх (2017 m).

kopaonik-tida-travel-4

Денешните релјефни форми на оваа планина се настанати со долгогодишни процеси на набирање, раседнување и ерозија. Во поглед на климата тука има речиси 200 сончеви денови и над 2000 сончеви часови во текот на годината и затоа Копаоник го заслужува и името “Сончева планина”. Отвореноста на теренот спречува задржување на облаците над планината, а ладниот воздух паѓа во околните рамнини и затоа во зима температурите не се премногу ниски. Просечната годишна температура, од подножјето кон највисоките делови е во опсег од 8-3 степени Целзиусови. Снегот паѓа од крајот на ноември и се задржува до мај, додека вкупните средногодишни врнежи се повисоки од 1000 mm. Во пониските делови на Копаоник застапени се пасиштата, а на повисоките, шумската покривка претставена со зимзелени и иглолисни. По страните и прекрасните падини на планината има густи букови и дабови шуми. Копаоник е место каде може да се сретне и ендемска флора, како копаоничкa чуваркуќа, панчиќева поточарка и копаоничка љубичица. Од многубројните животни најкарактеристични се сивиот сокол, златниот орел, бувот, дивата мачка и срната.

Копаоник е број еден зимски туристички центар во Србија, често посетуван и во текот на летото. Во својот највисок дел, оваа планина наликува на покрив од куќа, па така тој дел од Копаоник е познат како Рамниот Копаоник. Во просторот на Рамниот Копаоник на надморска височина од околу 1780 метри се сместени повеќе популарни туристички локалитети. Најголемите објекти за сместување, вклучувајќи голем број на хотели, апартмани, вили, одморалишта, планинарски домови се наоѓаат токму во тој дел на Копаоник и се погодни како за оние со „плиток џеб“, така и за оние кои сакаат удобност со 5 ѕвезди. Исто така постојат и помошни објекти, базени, спортски сали, кино сали, продавници, бројни ресторани и клубови. Копаоник е  планина за забава на снегот, но исто така и забава за оние на кои спортот им е приоритет.

Оддалеченоста на Копаоник од поголемите градови е следнава: од Нови Пазар 53 km, од Ниш 135 km, од Белград 277 km, додека од Скопје 300 km или околу 4-5 часа возење. Населби кои се во близина на Копаоник се: Црна Глава, Бадањ, Семетеш, Лисина, Кнежево, Брзеќе и др.
На Копаоник, во зависност од сезоната, гостите имаат пристап до разни активности, како што се параглајдерство, планинарење, пешачки обиколки, а за тие со повеќе авантуристички дух се организира планински велосипедизам. Овде е можно да се посетуваат некои од многуте образовни програми и обуки, вклучувајќи ги зимските спортови, јавањето, кошарката, тенисот и други. Постојат различни програми за деца, училишта во селата, англиски јазик, програми за слабеење и многу спортски објекти кои се идеални за подготовка на спортски екипи.
Планината Копаоник е доста атрактивна поради преубавиот пејсаж од густи зимзелени шуми (смрека и ела). Во Националниот парк живеат 91 ендемични и 82 субендемични растителни видови, што покажува дека овој простор е еден од најважните центри на биолошката разновидност и ендемизам во Србија и на Балканот. Во подножјето на планината, на неколку места се појавуваат термоминерални извори со одличен квалитет и висока температура, погодна за многу видови третмани и за бањски туризам. Исто така, постојат бројни планински извори, кои во летен период одржуваат температура од само неколку степени. Највисок од нив е изворот Крчмар кој е на височина од 1950 m, веднаш под највисокиот врв на планината – Панчиќев Врв (Врх).
Копаоник е планина во Централна Србија, со разновидно природно богатство, кое нуди одмор и релаксација за секој. Прекрасна природа, богат биодиверзитет, многу сончеви денови, термоминерални извори и чист воздух е тоа што ја прави планината поинаква од другите, ја прави така посебна што секој што еднаш ќе ја посети, сака повторно да дојде. На интенрет страницата www.booking.com може да се пронајдат многу хотели, вили и апартмани за доста поволни цени, според нашите желби, потреби и можности.

Кожуф – најмоќната планина на југот од Македонија

На повеќе од два часа возење од Скопје лежи еден од најиздашните ски центри во Македонија, ски центарот Кожув сместен на 1550-1600 метри позициониран на северната страна од планината, кој преку новиот регионален пат преку Смрдлива вода, стана полесно достапен.

Со својата геоположба планината Кожуф близу до влажните струи од Егејско море и поставеноста на центарот на северната страна од планината ги создава најповолните услови за изобилство од снег кој трае подолго време.

На 210 км од Скопје, 130 км од Солун и 50км од Гевгелија како млад и модерен центар е вистински магнет за авантуристите. Ски центарот датира од 2006 година, релативно млад го карактеризираат големи количества на снег, со атрактивност посебно за љубителите на freeride скијањето и сноубордингот.

Ски центарот Кожуф се наоѓа во јужниот дел од државата во пограничниот регион помеѓу Македонија и Грција, распослан под неколку врвови над 2000 метри од кои највисокиот Зелен брег 2171м и К-92 2102м се опфатени во рамките на ски зоната. Планината нуди прекрасен поглед на југо-источниот дел од државата како и врвовите и пределите кон Грција.

Центарот сеуште нема добро развиена инфраструктура од аспект на сместувачки капацитети и угостителски објекти. Засега располага со неколку помали објекти, вили и ресторани, па доколку сакате да преспиете повеќе денови пожелно би било да се обезбеди навремена резервација. Гевгелија е на 20 мин од центарот, па на располагање ви стојат сите благодети на модерниот живот.Но доколку сакате да бидете изолирани и да ја почувствувате планината Кожуф е повеќе од доволен.

ski-kozuf-momina-cuka

Од опременост, во рамките на центарот е изградена вештачка акумулација Марково езеро од каде се напојуваат топовите за снег со вода. Инсталирани се една жичара шестосед експрес Doppelmayr и два ски-лифта сидро кои носат до самите врвови на Зелен Брег и К-92 високи по 2171 и 2102 метри од каде што се во функција неколку патеки и слободни зони за скијање. Заради големината на падините до кои носат овие ски лифтови центарот и сега е атракивен од аспект на ски површина. Центарот го опслужуваат две ратрак машини Prinoth Everest, еден Pisten Bully 100, специјален камион со фреза за чистење на снег, а располага и со моторни санки Polaris.

Во моментов во рамките на центарот од аспект на угостителски објекти и сместување на располагање се кондоминиуми и викенд куќи кои се сопственост на центарот , хотел Вила Тодоров, дополнително на располагање е и ресторанот Момина Чука кој располага со добра храна, скара и пијалоци.

Новина за ова сезона е тоа што центарот се отво­ра на ме­ѓу­на­род­ни­от па­зар со единс­тве­на по­ну­да во це­ла Евро­па со паке­тот „Ком­бо-фри рајд (Combo-Freeride), кој прет­ста­ву­ва ту­ри­стич­ка по­ну­да што ја ну­дат са­мо не­кол­ку цен­три во све­тот, по­ве­ќе­то во Се­вер­на Аме­ри­ка. Овој си­стем по­драз­би­ра ко­ри­сте­ње на жи­чар­ни­ци­те и на ра­тра­ци­те за транс­фер на гру­пи ски­ја­чи до па­те­ки за сло­бод­но во­зе­ње.  Ко­жуф рас­по­ла­га со по­ве­ќе од 3.000 хе­кта­ри и со овој си­стем се овоз­мо­жу­ва ски­ја­чи­те да ски­ја­ат це­ло вре­ме на не­до­пре­ни ски­јач­ки предели.

Tуристичката населба според усвоениот план треба да има 200 планински куќи, 40 помали хотелски и 6 поголеми хотелски капацитети. Отворен паркинг простор за над 2000 возила, мултимедијален центар, продавници и барови и бројни спортско рекреативни содржини (фудбал, тенис, кошарка, голф, пливање итн.)

Во развојниот план на центарот предвиден е систем од 6 жичари со капацитет од 20.000 скијачи на час и површина од скоро 150 км уредени ски стази, слободна зона од 1500ha и систем од 14км патеки т.е конектори низ целиот центар.

Со целосната негова реализација се очекува ски центарот Кожув да е еден од најголемите и најопремени ски центри во југоисточна Европа со 11 жичари и капацитет од 25.000 скијачи/час, 80 км уредени ски патеки, 20 км крос кантри патеки и нордиско скијање, над 50 топови за правање снег, 200 км патеки за ски санки, heli & cat ski.

Кожуф изобилува со голем природен потенцијал, планина од која извираат повеќе реки, богата со пејсажи, флора и фауна. За љубителите на планината реката Дошница е една од најубавите и најчисти реки во Македонија. Од изворот под Зелен брег па се до вливот во Вардар нема индустриски објект кој ја загадува. Река во која опстојуват пастрмката, кленот, ракот и др.  На Кожуф сеуште опстојува рисот како редок и заштитен вид. Растителниот свет е богат со најразновидни врсти но секако најатрактивни се лековитите билки и растението (Arbutus andrahne) или во народот познат како „гол човек„ кој и со закон е заштитен.

Дали Кинескиот ѕид може да се види ов вселената?!

Уште во средината на минатиот век, се појавило тврдење дека Кинескиот ѕид, поради огромните димензии (должина од речиси 7000 km), едноставно мора да е видлив со голо око од Вселената, па и од Месечината. Сепак, по неколкуте мисии до Месечината, астронаутите потврдиле дека ниту една човечка градба не се гледа од толкава оддалеченост (околу 400 000 km). Останало неодговорено прашањето дали оваа мега-градба може да се види од Вселената? За такво нешто, до денес е тешко да се даде одговор. Имено, првин се поставува прашање од каде започнува Вселената? Најчесто се смета дека тоа е височина од 100 km, каде што атмосферата станува толку ретка, што лет со млазен авион е невозможен. Набљудувањата при вселенските мисии покажале дека на височина од околу 100 km, одредени сегменти од Кинескиот ѕид се навистина забележливи, иако доста тешко. Веќе на височина од околу 400 km, на која се наоѓа Меѓународната вселенска станица (ISS), речиси е невозможно со голо око да се забележи некој дел од ѕидот. Астронаутите, како причина ги навеле сличната боја и текстура на ѕидот, со оние на околниот простор (пустини, ниви, степи). Неколку астронаути тврделе дека успеале да видат делови од ѕидот при многу контрастни атмосферски услови (сенка, снег и сл.), а тоа го потврдиле и со неколку фотографии (слика лево). Сепак, подоцна произлегло дека фотографиите имале зголемување од 3-5 пати. Во меѓувреме се испоставило дека бројни други човечки градби на Земјата се гледаат многу појасно од Кинескиот ѕид (аеродроми, автопатишта, египетските пирамиди и др.). Според тоа, Кинескиот ѕид е едвај забележлив од ниската орбита, до височина од 100-200 km, во исклучителни случаи до 400 km, но ништо подалеку од тоа.

15

За споредба, Охридското Езеро може јасно да се забележи на височина до 12-15 илјади km, додека Преспанското, до околу 10 илјади km. Мавровското и Дебарското Езеро, кои се резултат на човечка градба, може да се забележат на височина до околу 1500 km, јагленокопот Суводол кај Битола до околу 600 km, додека Скопскиот и Охридскиот аеродром се забележливи на височина до најмногу 450-500 km (пресметано од сателитските снимки и фотографиите од ISS). Тоа се некои од природните и антропогените објекти на територијата на Македонија за кои може вистински да кажеме дека се гледаат од Вселената. Двата аеродроми иако имаат неспоредливо помала должина од Кинескиот ѕид (главната писта на аеродромот Александар Велики е долга 2,5 km), се многу пошироки (60 m или 6-7 пати) од Кинескиот ѕид, поради што се јасно видливи од споменатите височини.

114784main_iss010e08497arrows

Подготвил: д-р Ивица Милевски

Мистеријата на еден од најопасните вулкани: Научниците изненадени – (ВИДЕО)

Активниот вулкан Света Eлена во американската држава Вашингтон во 1980 година бил одговорен за најголемата ерупција во историјата на САД.

Ерупцијата била толку силна, што го разнела целиот северен дел од планината, со што бил предизвикан најголемиот одрон на земјата забележан било кога. Столбот од чад и пепел се кренал дури 24 километри во воздухот, а лавата од вулканот го стопила целиот снег и мраз на падините од планината и предизвикала калливи одрони.

Во последиците од ерупцијата загинале дури 57 луѓе, биле уништени 25 куќи, 47 мостови и речиси 300 километри пат, а вкупната штета изнесувала околу милијарда долари.

Света Eлена не е позната само по големата ерупција, туку и по уникатната внатрешност за која научниците овие денови потврдиле дека е збунувачки ладна за активен вулкан, пишува Дејвид Гросман.

Со помош на 23 помали контролирани експлозии, тимот научници предводени од Стив Хансен од Универзитетот во Ново Мексико, успеал да собере доволно податоци за да состави сеизмички приказ со висока резолуција од внатрешноста на планината, а кој покажува длабоки кристални структури. Она што сликите не успеале да го пронајдат е изворот на топлина, туку пронашле мека карпа типична за т.н. „калливи вулкани“, а не магматски.

„Вакво нешто не сме виделе досега под активна вулканска низа“, рекол Хансен за „Science News”.

Хансен своето истражување го објавил во магазинот „Nature Communications”, а неговиот труд всушност поставува повеќе прашања отколку што дава одговори. За почеток, од каде доаѓа топлината од вулканот Света Eлена?

Хансен смета дека изворот би можел да биде соседниот вулкан Маунт Адамас кој последен пат еруптирал во 950 година.

„Магмата во Света Хелена веројатно доаѓа од областа под Маунт Адамс“, рекол Хансен.

 

Повторно останува нејасно како се случува тоа т.е. на кој начин еден вулкан „му ја краде“ магмата на другиот.

Катастрофално невреме го погоди Рим

Силен ветер проследен со бура и торнадо го погоди Рим, а според првичните информации, освен голема материјална штета, има човечки жртви.

Во местото Ладисполи, на 30 километри од Рим едно лице загинало кога врз него се урнал дел од зграда, а десетина се повредени.

Има голем број паднати дрва, и уништени продавници, но најголемите штети с ена железничката станица, каде с еурнала платформата. Во самиот центар на ова место се урнала и цела зграда од 8 ката. Весникот Мезаџеро пишува дека голем број од жителите се евакуирани.

tornadorim

Во населбата Чезано на северот на Рим загинал пензионер врз чиј автомобил паднало дрво. Медиумите јавуваат за големи штети, бидејќи од невремето голем број објекти останале без покриви и надстрешници, додека некаде невремето уривало и ѕидови.

Во Рим едно од најмаркантните обележја на градот, Колосеумот е под вода.

НЕВЕРОЈАТНО: Погледнете што се појави над вулканот Етна

Низ социјалните мрежи се појави невообичаена фотографија во која се гледа како низ чадот над вулканот Етна се појавува прстен.

Инаку  Етна е најголемиот активен вулкан во Европа со височина од 3,329 метри, но тоа варира според ерупциите. Планината е пониска за 21 метар од 1981.

Исто така Етна е и еден од најактивните вулкани во светот.

Плодната вулканска почва го поддржува земјоделството, поволна е за одгледување лозје и разни видови овошје кои се распространети во долните делови на планината.

994752_1895241864032239_1891812059686146493_n

Чудо на природата – нашата планета Земја

Постојат места на нашата планета за кои не важат законите на природата, места каде поради зголемените климатските промени, температурата на воздухот е бескрајно висока или ниска.

Љубопитноста како човечка особина прави луѓето да почнуваат да се интересираат за сѐ и сешто, па така почнале и да се запишуваат и мерат екстремно забележаните ниски или високи температури, да се мерат бескрајно длабоките мориња и океани и да се мерат бескрајно високите планини.

Овие се дел од најекстремните места на нашата планета, прочитајте и информирајте се.

Најдлабоко место измерено во океан – Маријанскиот канал со длабочина од 10.971 метро е најдлабокото место кое се наоѓа во Западен Пацифик. Кога Монт Еверест би се ставил во овој канал, над неговиот врв би останале уште 2.076 метри вода.

 

Највисока температура забележана на Земјата – на 13 септември, во 1922 година е измерена досега највисоката температура на нашата Земја. Во Либија измерени се рекордни 57,8 степени Целзиусови под сенка.


Највисока точка на Земјата – иако со своите 8.848 метри Монт Еверест се смета дека е највисокото место на планетата, пресметано во однос на морското ниво, поради неправилниот облик на Земјината топка, постои една друга планина во Еквадор, Монт Кимборако, која со своите 6.096 метри надморска висина е пониска од Монт Еверест,  но на моменти е многу поблиску до космосот и вселената.

palneta-zemlja123


Највлажно место на Земјата – општината Лоро во регионот Коко во Колумбија го држи светскиот рекорд за највлажно место на планетата со годишни 13.300 милиметри врнежи на метар квадратен.
Најсуво место на Земјата – пустината Атакама во Чиле е најсувото место на нашата планета, бидејќи во најголем дел од неа нема апсолутно никаква вегетација, за разлика од некои области на Атакама кои се наоѓаат во други делови, каде се забележани билки и кактуси.


Најниска температура измерена на Земјата – Антарктикот е најекстремниот континент, каде се измерени рекордни -89,4 степени Целзиусови.


Најоддалечените места на Земјата – „Евроазискиот пол на недостапноста” е место кое се наоѓа во Кина и е оддалечено цели 2.500 километри од најблискиот океан. „Поинт Немо” е најоддалеченото место од копно, кое се наоѓа во Јужен Пацифик и е 2.500 километри оддалечено од најблиското копно. Ниту едно од овие две места не е населено со луѓе.

Град од кал и слама кој се наоѓа во Сахара

Се смета дека мароканскиот град Аит Бен Хадроу е основан во 757 година , а неговиот основач Бен Хадоу , сеуште лежи закопан во гроб зад својот псектакуларен град. Историски гледано, градот се сместил во многу важно место, пресекот на историската Сахарска трговска рута преку која древните трговци превезувале зачини, робови и злато до градот Тимбукту во Западна Сахара.

ait-ben

Многу изворни жители на овој град се преселиле преку реката во посовремени домови, но сепак останале уште неколку семејства кои пркосат на забот на времето и сеуште живеат во преку 1 000 години стари земјени куќи. Градот е сместен на падините на мало брдо во чие подножје тече река, која во поголемиот дел од годината може да се прегази поради нискиот водостој.

Сите куќи и градби во утврдениот град се изградени од цигли од кал, додека “фасадата” е направена од мшавина од кал и слама. Самиот град е ограден со дебели одбрамбени ѕидини кои ја штитат внатрешноста. На аглите на одбрамбениот ѕид се наоѓаат кули кои се идигнуваат високо над ѕидовите, давајќи драматичност на пејсажот.

Од 1987 година Аит Бен Хадоу е ставен на листата на УНЕСКО за светска културна оставина. Меѓутоа , освен историјата, постои уште еден интересен факт за овој древен град, а тоа е неговата цврста врска со Холивуд. Дејвид Лин го препознал овој град и го избрал како совршено место за снимање на својот филм “Лоренс од Арабија” од 1962 година.