ЕКСЛУЗИВНО: Поларна светлина фотографирана во Јапонија која ќе ве остави без здив

Следната фотографија доаѓа од Јапонија и е направена во време кога трае ноќта кога добро се гледа поларната светлина – фотографијата буквално ќе ве остави без здив.

Фотографијата е направена пред само неколку денови и тоа поточно на 21ви Март:

Фото: Severe Weather Europe

 

 

ПО ПЕКОЛНИТЕ ГОРЕШНИТИ – ИНТЕНЗИВНИ СНЕЖНИ ВРНЕЖИ ВО ГЛАВНИОТ ГРАД НА ШПАНИЈА

Ова е уште еден знак дека времето е многу променливо и тоа особено во овој (пролетен) дел од годината. По пеколните горештини што изминатите денови ја погодија Шпанија и предизвикаа температури од дури 30°C повторно студен бран и интензивни снежни врнежи ја погодија оваа држава.

Студениот бран не го одмина ниту главниот град на оваа држава (Мадрид) каде исто така се забележани интензивни снежни врнежи.

Токму овие фотографии кои ги гледате се направени во Мадрид и тоа во четвртокот (23.03.2017).

За многу подетални информации за нашата држава секако следете го и официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

Фото: Severe Weather Europe

 

 

АКЦИЈА – ЧАС НА ПЛАНЕТАТА ЗЕМЈА, ВКЛУЧИСЕ И ТИ!

Македонија денеска со исклучување на осветлувањето на одредени локации во Скопје и Охрид по осми пат годинава ќе се вклучи во одбележувањето на големата светска еколошка акција „Час на планетата Земја“.
Осветлувањето во Македонија ќе биде исклучено во 20:30 часот по локално време во период од еден час кога во мрак ќе бидат над 178 земји и 7.000 градови во светот.
Во централното градско подрачје, со поддршка од Град Скопје, во мрак ќе бидат Плоштадот Македонија со спомениците, Порта Македонија, Камениот мост, Скопската тврдина, Македонскиот народен театар, Музејот на македонската борба, Археолошкиот музеј, објектот на АЕК, Колонада, Јавното обвинителство на Република Македонија, Министерството за надворешни работи, Мостот „Око“ и Мостот на уметноста.
Во Охрид, пак, без осветлување од еден час ќе бидат црквата Свети Јован Канео и Самуиловите тврдини.
Своја поддршка кон акцијата најави и Македонски телеком со исклучување на административната зграда во центарот на Скопје, како и цементарницата Усје која ќе ги исклучи светилките и сите мелници за цемент во својата фабрика.
Организаторот на овој настан во Македонија соопшти дека годинава поради актуелната ситуација во државата е одлучено интензитетот на акцијата да биде намален, односно да бидат исклучени само одредени локации во Скопје и Охрид.
И оваа година, Македонија има свое место во глобалната видео реклама која се користи за светска промоција на акцијата, а вметнатиот инсерт од исклучувањето на плоштадот во Скопје може да се види во 00:26 секунда.
Со симболичното исклучување на осветлувањето во траење од еден час, милиони луѓе ширум светот ќе испратат порака за спас на планетата Земја.

НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА: ПОЧНУВА ЛЕТНОТО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО

Летното сметање на времето ќе започне во недела на 26ти март во 02:часот. Стрелките на часовниците одат за еден час нанапред со што времето во 02:00 часот ќе се смета како 03:00 часот.

Летното сметање на времето ќе заврши на 30ти октомври во 03:00 часот кога почнува зимското сметање на времето и стрелките на часовниците повторно се враќаат еден час наназад.

ВУЛКАН ВО ЧИЛЕ: ЕРУПЦИЈА ПРИДРУЖЕНА СО МОЛЊИ

Сето ова се случуваше на 11ти јуни 2011 година кога еруптираше вулканот  Peyehue кој се наоѓа во Чиле, за време на оваа ерупција се појавија и молњи и на следната фотографија можете да погледнете како изледаше вулканот за време на оваа ерупција придружена со молњи:

Фото: Severe Weather Europe

 

НАВИСТИНА ВРЕДИ ДА СЕ ПРОЧИТА: ЦИТАТИ ЗА ПРЕКРАСНОТО ГОДИШНО ВРЕМЕ – ПРОЛЕТТА

Пролетта веќе стигна во нашите животи! Пролетта е едно од најубавите годишни времиња! Сончевите денови пристигнуваат, насмевките и доброто расположение почесто се присутни, а и природата повторно се буди од зимскиот ден.

Многумина сметаат дека во овој период највеќе се јавува потребата за љубов кај човекот и кај секое живо суштество.

Во чест на прекрасните пролетни денови кои не очекуваат во наредниот период, ви ги нудиме овие прекрасни цитати за пролетта кои ќе ви предизвикаат насмевка на лицето и среќа во срцето.

„Кога ќе дојде пролетта, дури и лажната пролет, не постојат никакви проблеми, освен каде да се биде најсреќен.“ – Ернест Хемингвеј

„Повторно пролет.  Земјата е како дете кое ги знае песните напамет.“ – Рајнер Марија Рилке

 

„Да немавме зими, пролетта немаше да ни прија толку многу.
Ако понекогаш немавме горчлив вкус и неуспеси, немаше толку да го чекаме просперитетот.“ –  Ени Бредстрит

„Пролетта покажува што Бог може да направи со едноличен и нечист свет.“ – Виргил Крафт

„Април го вметнува духот на младоста во се што постои…“ – Вилијам Шекспир

„Можам ли со зборови да го опишам мирисот и вкусот на пролетта?“ – Нелтје Бланчан

„Нешто во воздухот прави да се чувствувам како да летам пролетен лет.“ – Агата Кристи

„Сакам со тебе да го правам она што пролетта го прави со црешите.“ – Пабло Неруда

„Кога доаѓа пролетта, тревата расте сама од себе.“ – Тао Те Чинг

„Ништо не може да изгуби живиот човек, а пролетта да не може да му го врати, ниту пак човек може да биде трајно несреќен, се додека Бог дава душата да се лечи со заборав и земјата да се обновува со пролетта.“ – Иво Андриќ

„Нема зима која трае вечно, ниту пак пролет која го прескокнува својот ред.“ – Хал Борланд

„Малку лудило во пролет е здраво дури и за кралот.“ – Емили Дикинсон

„Пролет е срце полно со надеж и чевли полни со дожд.“ – Непознат

„Кога би можел повторно да живеам, би одел босоног од почетокот на пролетта, до крајот на есента.“ – Борхес

„Чувствувам дека оваа пролет ќе полудам заради некоја далечна убавина.“ – Десанка Максимовиќ

Либија погодена од СИЛНА песочна бура – погледнете како тоа изгледаше

Вчера (17.03.2017) Либија, односно местото  Ajdabiya беше погодено од силна песочна бура. Токму ова предизвика намалена видливост.

Песочната бура и тоа како е опасна за здравјето на луѓето – во продолжение погледнете ги неверојатните фотографии кои се направени за време на песочната бура:

Фото: Severe Weather Europe

 

ЕРУПЦИЈА НА ВУЛКАНОТ ЕТНА: Има и повредени (Фото + видео)

Екипта на ББЦ и повеќе туристи претрпеле помали повреди во ерупцијата на вулканот Етна на Сицилија.

-Многу повредени – повреди на главите, опекотини, исекотини и модрици, наведува на Твитер репортерката на ББЦ за наука Ребека Морел.

Протокот на лава со водената пареа предизвика голема експлозија, која во групата исфрли врели камења и пареа, додала таа.

Морел, исто така, навела дека осум лица се повредени, и дека дел се евакуирани со спасувачкиекипи од планината.

– Со екипата на ББЦ се е во ред, имаме искеотини, модрици и опекотини. Многу сме уплашени, беше многу страшно, напишала Морел на Твитер.

Репортерката соопштила дека вулканолог од лице место изјавил дека ова е најопасниот инцидент кој тој гои имал о својата кариера долга 30 години.

Една 78 годишна туристка била многу близу до експлозијата, но ја евакуирале на време.

Етна почна да исфла лава рано утринава, трет пат во три недели и тоа е прва ерупција во последните неколку години, пренесува ББЦ.

Во продолжение погледнете го видеото:

https://www.youtube.com/watch?v=nfOFfE1vJks

 

 

 

 

 

Страшна бура кај грчкиот остров Родос – погледнете како сето тоа изгледаше

На следната фотографија можете да ја погледнете страшната бура  и олујниот систем кој се разви над грчкиот остров Родос на 10ти март оваа година

Ваквите олујни се стжжже формираат обично кога има судир на две воздушни маси (потопла и постудена) со што доаѓа до дестабилизација на атмосферата која често пати е проследена со невреме одсносно со силни грмежи, многу дожд и град.

Голема благодарност за оваа фотографија до Stavros Kesedakis

 

Погледнете ја оваа зимска убавина од Кожуф

Планината Кожуф зафаќа површина од 893 км/2 . Се протега на територијата на две држави: (Република Македонија и Република Грција), при што во границите на Република Македонија, Кожуф опфаќа територија од 80 проценти а останатите 20 проценти се во територијата на Република Грција. Кругот на територијата на планината Кожуф започнува од најсеверната точка-вливот на реката Бошавица во реката Вардар кај Демир Капија. Границата оди по течението на реката Вардар а од десната страна е најимпозантниот дел-кањонот на Демиркаписката клисура. Ја преминува државната граница на Република Македонија и во близина на селото Лумница (850 м.н.в) на територија на Република Грција продолжува на запад одвојувајки ја планината Пајак, северните страни на Мегленската долина и доаѓа до седлото Пуљевац (1165 м.н.в) продолжува кон Мрежичко. Тука е границата со Козјак планина. Од Мрежичко преку Мушов гроб (1019 м.н.в) ја зафаќа северната страна на висорамнината Витачево, доаѓа до реката Бошавица.

Кожуф се протега во правец југозапад-североисток и има заоблено и нерасчленето планинско било[1]. Поточно, планината Кожуф има две главни била како продолженија на Ниџе преку Козјак и тоа во два правца, југозапад и североисток.Од Пуљевац (1165 м.н.в) доаѓа до седлото Орлов вис (1627 м.н.в) преку врвот Коњска глава (1836 м.н.в) доаѓа до третиот по височина врв Дудица (2132 м.н.в). Отука главното било продолжува кон седлото Порта (1845 м.н.в) доаѓајки до највисокиот врв на Кожуф – Зелен брег (2171 м.н.в) потоа се спушта до седлтот Марково езеро(2035 м.н.в) за да искачи до Морето или К-92 (2102 м.н.в.) па преку Мала рупа (2004 м.н.в) и преку Сува рупа (1960 м.н.в) дојде до селото Лумница.