МНОГУ ВАЖНИ ИНФОРМАЦИИ И ПРЕДУПРЕДУВАЊА ОКОЛУ НАЈАВЕНАТА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО

Во следните часови поради приближувањето на веќе најавениот влажен и студен воздушен бран над Македонија облачноста ќе започне да се зголемува и тоа најпрвин во југозападните и западните а потоа и во останатите предели.

Во втората половина од ноќта која ни претстои а особено утре (понеделник) во раните утрински часови најпрвин во јужните, југозападните и западните предели ќе започнат повремени врнежи од снег кој потоа ќе се прошират на повеќе места низ Македонија.

Утре (16.01.2017) времето во Македонија ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег. Повеќе врнежи ќе има во јужните, југозападните и во западните предели каде ќе дојде до зголемување на снежната покривка.Во југоисточните предели не се исклучува можноста повремено врнежите да бидат од дожд и снег.

Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец.

Минималната температура ќе се движи во интервал од -10 до -2 степени.

Максималната температура ќе се движи во интервал од -4 до 4 степени.

 

НАЈАВА: Во текот на неделата која ни претстои територијата на Македонија постојано ќе биде под влијание на серија влажни и студени воздушни бранови што ќе предизвикаат повремени врнежи претежно  од снег и истите повремено ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ. На некои пониски места особено оние кои се наоѓаат Долж Повардарието и во југоисточните предели повремено врнежите ќе бидат од дожд.

Во западните, југозападните  и во јужните пределе ќе дојде до зголемување на снежната покривка.

Информација која се однесува до екипите на Македонија пат: Со оглед на очекуваната временска состојба навремено се информираат екипите на Македонија пат да бидат подготвени за претстојните влажни и студени воздушни бранови и навремено да реагираат за да не дојде до некои проблеми на патиштата низ Македонија поради очекуваните врнежи од снег.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

 

Погледнете што може да очекуваме од времето до крајот на денешниот ден (недела)

До крајот на денешниот неделен ден времето во Македонија ќе биде сончево со умерена локална облачност. Повеќе облачност ќе има во западните и во југозападните планински предели каде не се исклучува можноста за слабо провејување на снег.

Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и североисточен правец.

Во доцните вечерни часови поради веќе најавениот влажен и студен бран од југозапад ќе започне зголемување на облачноста.

Температурата ќе се движи во интервал од 1 до 8 степени.

Временската прогноза ја подготви СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

ВЛАЖЕН И СТУДЕН БРАН СЕ ДВИЖИ КОН МАКЕДОНИЈА

Во текот на утрешната ноќ кон денот понеделник а особено во понеделник во раните утрински часови територијата на Македонија полека ќе подпаѓа под влијание на влажен воздушен бран од Медитеранот.

Овој влажен бран во понеделник ќе предизвика облачно и студено време со повремени врнежи претежно од снег. Само на некои места повремено ќе има услови за врнежи од дожд и снег и тоа повеќе услови за ова имаат јужните и југоисточните предели.

На повисоките места и на планините ќе дојде до зголемување на снежната покривка а услови за формирање и зголемување на снежната покривка ќе имаат и некои од пониските места.

Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец.

Минималната температура во понеделник ќе се движи во интервал од -10 до -2 степени.

Максималната температура ќе се движи во интервал од -4 до 4 степени.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

МЕТЕОАЛАРМ: ВО ТЕКОТ НА НОЌТА И УТРЕ ИЗУТРИНА ПОРАДИ ЗАЛАДУВАЊЕТО КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ

ПОЧИТУВАНИ НАШИ: Во текот на претстојната ноќ и утре изутрина ќе имаме поголемо заладување и значителен пад на температурите.

Поради денешните врнежи од дожд и дожд и снег на ниските и врнежите од снег на повисоките места и на планините коловозите низ Македонија се влажни, заладувањето кое ќе го имаме ќе услови на патиштата низ Македонија голомразица.

Поради тоа на сите возачи им препорачуваме крајна претпазливост додека управуваат со своите возила.

На екипите на Македонија пат ги советуваме со време да реагираат поради оваа ситуација.

Минималните температури утре (недела) ќе се движат во интервал од -13 до -2 степени.

НАПОМЕНА: Во текот на овие вечерни часови како и во текот на ноќта особено во западните  и во северните предели ќе има услови за локални врнежи од снег претежно со слаб до умерен интензитет.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

ПОРАДИ ОБИЛНИ ВРНЕЖИ ОД СНЕГ ЗАБРАНА ЗА ДВИЖЕЊЕ

ПРЕКИН НА СООБРАЌАЈ: Патниот правец Македонски Брод – с.Здуње на кој гравитираат 11 села, не е прооден за секаков вид на сообраќај.

ЗАБРАНА ЗА СООБРАЌАЈ: На патниот правец Кичево – Охрид преку планискиот премин Пресека, поради обилни врнежи од снег се воведува забрана за тешки товарни возила во 17:45 ч.

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот по интервенција на екипите на Македонијапат.

Во клисурите и засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – М.Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово-Дебар-Струга, Д.Капија – Удово, Катланово-Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен-Буково.

ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15-ти Ноември на сила стапи законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 Март 2017 година.

ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

РАБОТИ НА ПАТ:

Градежната компанија Трансмет Доо Скопје изведува градежни работи за реконструкција на државен пат А2, делница: Обиколница Скопје, од клучка Сингелиќ до клучка Смилковци. Со почеток од 02.12.2016 година се воведува времена измена на режим на сообраќај, согласно Одобрение број 22.2-72149/2 со датум 18.11.2016 година издадено од Министерството за транспорт и врски на РМ, односно сообраќајот се одвива по левата коловозна лента /правец клучка Сингелиќ-клучка Стајковци/ во двата правци а десната коловозна лента е затворена за сообраќај заради изведување градежни работи.

Од 03.12.2016 година извршена е измена на режимот на сообраќај на делница автопат Куманово-Скопје од 29+600 до 30+772 километар, населба Миладиновци. Затворена е за сообраќај лентата за застанување каде се одвиваат градежни работи, а сообраќајот се одвива по брзата и средната лента.

ГД Гранит АД Скопје поради градежни активности на автопатот А1, коридор 10 од 114+673 км. до 126+272 км. од 22.11.2016 (вторник) ќе воспостави времен режим на сообраќај на автопатот А1, коридор 10 од клучка Неготино до клучка Демир Капија. Сообраќајот ке се одвива во насока од Скопје кон Гевгелија и Атина по регионалниот пат Р1102.

Од 20.06.2016 година е воспоставена времена измена на режим на сообраќај на магистрален пат А3, делница клучка кај с.Кадрифаково – клучка кај с.Три Чешми. Пренасочувањето на сообраќајот е по регионалниот пат Р526.

Oд 15.01.2016 година, на патниот правец Кадрифаково – Штип, од км. 217+818 до км. 219+918, од 08:00 – 16:00 часот ПРО ГЕО ДОО КУМАНОВО врши геодетски мерења согласно добиените дозволи. Имено, се врши геодетско снимање на асфалтниот дел од трупот на патот на потегот од Клучка Штип до с. Три Чешми. Сообраќајот во моментот на мерењето се одвива согласно Сообраќаен проект за времено одвивање на сообраќајот и со соодветна сообраќајна сигнализација.

Градежно Друштво “Гранит” АД Скопје РЕ Свети Николе – Штип изведува градежни работи за градба на државниот пат А4, делница Свети Николе – Штип од км 26+396,00 до км 47+107,00. Со почеток од 21.05.2015 целосно е затворена делницата од км 28+520 (Свети Николе) до км 38+500 (постојана клучка Кадрифаково) и ова затворање ќе трае до целосно завршување на активностите (период од 2 години). Целокупниот сообраќај се пренасочува преку регионалниот пат P 1204. Сите активности се во согласност со Одобрението за времен режим на собраќај бр.1005 од 28.мај.2014 година издадено од Министерството за транспорт и врски на Р.Македонија .

Поради извршување на градежни активности на државниот пат А3, делница Велес – Кадрифаково, сообраќајот се одвива под времен режим и тоа:
– од крајот на трета лента (депонија Велес) до с. Лозово,
– и од с. Лозово преку с.Сарамзалино до клучка Кадрифаково.

Патниот правец Р2137 Неготино – Војшанци поради санација на мостот на река Вардар е затворен за сообраќај. Сообраќајот се пренасочува преку патниот правец Р2137 Војшанци – Бистренци – Корешница – Демир Капија и обратно.

На 27.11.2016 година во 11:30 часот целосно е затворен за сообраќај регионалниот пат Р1309 с.Грдовци-с.Зрновци, поради рушење на мостот на река Брегалница и изградба на нов мост.

Ги предупредуваме возачите да пристапуваат внимателно и со намалена брзина кон местата на кои се изведуваат работи на пат и да се придржуваат кон упатствата од новопоставената вертикална сигнализација.

ПОСТУДЕН ВОЗДУХ: Погледнете што ни носи утрешниот неделен ден

Утре (15.01.2017) територијата на Македонија повторно ќе потпадне под влијание на постудена воздушна маса од север која ќе донесе малку постудено време но сепак временските прилики ќе бидат далеку попријатни за разлика од оние кои ги имавме пред неколку денови.

Времето ќе биде сончево со умерена локална облачност. Во западните предели и тоа особено во планинските места ќе има услови за провејување на слаб снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Минималната температура ќе се движи во интервал од -13 до -2 степени.

Максималната температура ќе се движи во интервал од -1 до 6 степени.

Временската прогноза ја подготви СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

ВЛАЖНИОТ БРАН НОСИ ВИСТИНСКА СНЕЖНА БАЈКА НА СКИЈАЧКИТЕ ЦЕНТРИ ВО МАКЕДОНИЈА

Како што и најавивме од вчера доцна попладне и навечер скијачките центри во Македонија добија нова снежна покривка а снежните врнежи и натаму продолжуваат.

На скијачките центри Попова Шапка и Маврово владее вистинска снежна бајка, тоа может еда го погледнете и на следните фотографии кои се моментални:

Попова Шапка во моментов

Маврово во моментов

Фото: Skimacedonia.mk!

 

Погледнете какво време ќе имаме до крајот на денешниот ден (сабота)

До крајот на денешниот ден (сабота) времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди.

Повеќе облачност ќе има во западните и во северните предели ќаде ќе има повремени послаби врнежи од дожд и снег на ниските и снег на повисоките места и на планините. Во доцните попладневни и вечерни часови услови за слаби врнежи од снег ќе има и на пониските места.

Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец кој во западните предели ќе се засилува, во доцните попладневни и вечерни часови Долж Повардарието ќе дува умерен северен ветер.

Максималната температура ќе се движи во интервал од 0 до 8 степени меѓутоа во доцните попладневни и вечерни часови ќе започне да опаѓа.

Временската прогноза ја подготви СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

Погледнете какво време ни носи утрешниот ден (сабота)

Утре (14.01.2017) времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе има и повремени послаби локални врнежи кои на ниските места ќе бидат од дожд и снег додека на повисоките места и на планините само од снег.

Слаби врнежи од снег се можни и на некои од пониските места и тоа од западните и од северозападните предели.

Во јужните и во југоисточните предели ќе биде значително потопло каде се очекува топење на снежната покривка и на овие места врнежите ќе бидат од дожд. Ќе дува умерен ветер претежно од западен правец кој на некои места повремено ќе се засилува.

Минималната температура ќе се движи во интервал од -4 до 3 степени

Максималната температура ќе се движи во интервал: Во западните и во северозападните предели од -2 до 4 степени додека Долж Повардарието, во јужните и во југоисточните предели истите ќе се движат во интервал од 4 до 9 степени.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ ВО ТЕКОТ НА ПРЕТСТОЈНАТА НОЌ

КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ: Во текот на претстојната ноќ поради потоплата воздушна маса која ќе се наоѓа во горниот дел од Атмосферата и јужното воздушно струење во некои од котлините низ Македонија ќе има услови за врнежи од замрзнат дожд па затоа ви препорачуваме КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ.

Во текот на претстојната ноќ замрзнат дожд можен е и во главниот град Скопје кој моментално е и најстудениот град во Македонија.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ!