Снежниот бран ја донесе следната снежна покривка во Македонија

Последниот снежен бран кој ја зафати територијата на Македонијадополнително ја зголеми снежната покривка на повеќе места низ Македонија.

Мерните станици на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) кои се наоѓаат низ Македонија ја измерија следната снежна покривка:

ВИСИНА НА СНЕЖНА ПОКРИВКА (во16 часот).
83 Маврово, 62 Пожаране, 40 Битола, 37 Тетово, 33 Берово, 25 Д. Капија, 22 Скопје Зајчев Рид, 15 Кр. Паланка, 14 Струмица, 10 Штип, 9 Претор, Прилеп, 6 Виница.

МАКСИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ
6 Охрид, 3 Д. Капија, Претор, Струмица, 2 Гевгелија, Виница, 1 Битола, Тетово, Прилеп, Штип, Скопје, 0 Кр. Паланка, -1 Тополчани, Берово, -2 Лазарополе, Пожаране, -4 Маврово.

Следната фотографија доаѓа од Битола која ја направена вчеравечер (18.01.2017)

СООБРАЌАЈОТ ОТЕЖНАТ – ПОГЛЕДНЕТЕ НА КОЈ ПАТНИ ПРАВЦИ ИМА ЗАБРАНИ ЗА ДВИЖЕЊЕ

ЗАБРАНИ ЗА ТЕШКИ ТОВАРНИ ВОЗИЛА: Забрани за сообраќај за тешки товарни возила има на планинскиот премин Ѓавато, како и на патниот правец крак Маврово – Дебар.

УКИНАТА ЗАБРАНА ЗА ТЕШКИ ТОВАРНИ ВОЗИЛА: Од 09:00 часот сообраќајот на патниот правец Кичево – Гостивар преку планискиот премин Стража е нормализиран за Тешки Товарни Возила. Набргу се очекува да се нормализира сообраќајот и во обратен правец од Гостивар кон Кичево.

ПРЕКИН НА СООБРАЌАЈ: Патниот правец Скопје-Македонски Брод преку ЈПУЗПП ЈАСЕН е непрооден.

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, со остатоци од кашест снег, по интервенција на дежурните екипи од Македонијапат. Магла со видливост до 100 метри има на Плетвар, а снег со слаб интензитет паѓа во Kрива Паланка, Дебар, Ресен, Ѓавато, Пресека и Железнец.

Во клисурите и засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – М.Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово-Дебар-Струга, Д.Капија – Удово, Катланово-Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен-Буково.

ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15-ти Ноември на сила стапи законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 Март 2017 година.

ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

РАБОТИ НА ПАТ:

Градежната компанија Трансмет Доо Скопје изведува градежни работи за реконструкција на државен пат А2, делница: Обиколница Скопје, од клучка Сингелиќ до клучка Смилковци. Со почеток од 02.12.2016 година се воведува времена измена на режим на сообраќај, согласно Одобрение број 22.2-72149/2 со датум 18.11.2016 година издадено од Министерството за транспорт и врски на РМ, односно сообраќајот се одвива по левата коловозна лента /правец клучка Сингелиќ-клучка Стајковци/ во двата правци а десната коловозна лента е затворена за сообраќај заради изведување градежни работи.

Од 03.12.2016 година извршена е измена на режимот на сообраќај на делница автопат Куманово-Скопје од 29+600 до 30+772 километар, населба Миладиновци. Затворена е за сообраќај лентата за застанување каде се одвиваат градежни работи, а сообраќајот се одвива по брзата и средната лента.

ГД Гранит АД Скопје поради градежни активности на автопатот А1, коридор 10 од 114+673 км. до 126+272 км. од 22.11.2016 (вторник) ќе воспостави времен режим на сообраќај на автопатот А1, коридор 10 од клучка Неготино до клучка Демир Капија. Сообраќајот ке се одвива во насока од Скопје кон Гевгелија и Атина по регионалниот пат Р1102.

Од 20.06.2016 година е воспоставена времена измена на режим на сообраќај на магистрален пат А3, делница клучка кај с.Кадрифаково – клучка кај с.Три Чешми. Пренасочувањето на сообраќајот е по регионалниот пат Р526.

Oд 15.01.2016 година, на патниот правец Кадрифаково – Штип, од км. 217+818 до км. 219+918, од 08:00 – 16:00 часот ПРО ГЕО ДОО КУМАНОВО врши геодетски мерења согласно добиените дозволи. Имено, се врши геодетско снимање на асфалтниот дел од трупот на патот на потегот од Клучка Штип до с. Три Чешми. Сообраќајот во моментот на мерењето се одвива согласно Сообраќаен проект за времено одвивање на сообраќајот и со соодветна сообраќајна сигнализација.

Градежно Друштво “Гранит” АД Скопје РЕ Свети Николе – Штип изведува градежни работи за градба на државниот пат А4, делница Свети Николе – Штип од км 26+396,00 до км 47+107,00. Со почеток од 21.05.2015 целосно е затворена делницата од км 28+520 (Свети Николе) до км 38+500 (постојана клучка Кадрифаково) и ова затворање ќе трае до целосно завршување на активностите (период од 2 години). Целокупниот сообраќај се пренасочува преку регионалниот пат P 1204. Сите активности се во согласност со Одобрението за времен режим на собраќај бр.1005 од 28.мај.2014 година издадено од Министерството за транспорт и врски на Р.Македонија .

Поради извршување на градежни активности на државниот пат А3, делница Велес – Кадрифаково, сообраќајот се одвива под времен режим и тоа:
– од крајот на трета лента (депонија Велес) до с. Лозово,
– и од с. Лозово преку с.Сарамзалино до клучка Кадрифаково.

Патниот правец Р2137 Неготино – Војшанци поради санација на мостот на река Вардар е затворен за сообраќај. Сообраќајот се пренасочува преку патниот правец Р2137 Војшанци – Бистренци – Корешница – Демир Капија и обратно.

На 27.11.2016 година во 11:30 часот целосно е затворен за сообраќај регионалниот пат Р1309 с.Грдовци-с.Зрновци, поради рушење на мостот на река Брегалница и изградба на нов мост.

Ги предупредуваме возачите да пристапуваат внимателно и со намалена брзина кон местата на кои се изведуваат работи на пат и да се придржуваат кон упатствата од новопоставената вертикална сигнализација.

НОВА И ОБНОВЕНА ПРОГНОЗА: СНЕЖНИ ВРНЕЖИ, ВЛАЖЕН СНЕГ И ДОЖД И СНЕГ!

Под влијание на влажна и студена воздушна маса (влажната од Медитеранот додека студениот воздух од северните предели на Европскиот Континент) изутринава на повеќе места продолжуваат врнежите претежно од снег додека само на некои од пониските места како што се Струшко и Гевгелиско врнежите се од дожд и снег или од влажен снег и истите се повремени.

На повеќе места снежната покривка е зголемена а повеќе информации околу снежната покривка ќе бидат објавени понатаму.

ВРНЕЖИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ: Врнжите од снег ќе продолжат и во текот на денешниот ден како и во вечерните и ноќните часови кон утрешниот ден па се до утре до околу пладне и попладне. Во доцните попладневни, вечерни и ноќни часови кон утрешниот ден (четврток) како и утре претпладне врнежите на повеќе места ќе се интензивираат.

Само на некои од пониските места врнежите ќе бидат од дожд и снег а исто така на некои места поради температурите кои ќе бидат малку над нула степени снегот кој што ќе врне ќе биде тежок (влажен).

Очекувана снежна покривка: На повеќе места снежната покривка ќе се зголеми за некаде од 5 до 10 цм понекаде и за над 10 цм додека најмногу врнежи ќе има на југот од Македонија каде зголемувањето на снежнтата покривка ќе биде и најголемо и истата ќе се зголеми за некаде 30 цм. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец кој на некои места ќе се засилува.

Температурите ќе се движат во интервал од -2 до 5 степени.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

ДЕТАЛНА АНАЛИЗА НА СЛАВЧО ПОПОСКИ ОКОЛУ НОВИТЕ СНЕЖНИ ВРНЕЖИ

Почнувајќи од утре (среда) попладне и во вечерните часови па некаде до четврток попладне територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и студена воздушна маса (влажниот бран доаѓа од Медитеранот додека студениот воздух се спушта од северните предели на Европскиот Континент).

Ова ќе предизвика да имаме облачно и студено време со врнежи од снег кои на повеќе места ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ со што ќе дојде до понатамошно зголемување на снежната покривка.

Најмногу врнежи се очекуваат во јужната половина од Македонија.

ОЧЕКУВАНА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На повеќе места се очекува зголемување на снежната покривка за 10 до 20 цм додека во јужните предели се очекува снежна покривка од дури над 30 цм.

Долж Повардарието а особено во крајните југоисточни предели врнежите ќе бидат од дожд и снег.

Ќе дува умерен ветер од североисточен правец кој повремено на некои места ќе се засилува по интензитет.

Минималните температури утре (среда) ќе се движат во интервал од -6 до 1 степен додека на планинските места истите ќе се спуштат до околу -10 степени.

Максималните температури ќе се движат во интервал од -3 до 6 степени.

Во четврток (19.01.2017) Богојавление – Водици за време на фрлањето на светиот крст температурите низ Македонија ќе се движат во интервал -6 до 1 степен додека максималните температури ќе се движат во интервал од -4 до 2 степени.

Се информираат екипите на Македонија пат да бидат приготвени за очекуваните снежни врнежи и навремено да реагираат на терен.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ!

ДИРЕКТОР НА МЕТЕОРОЛОШКИ МЕДИУМ Meteomax.mk!

 

 

БАЛКАНОТ ЌЕ ГО ЗАТРУПА СНЕГ

Во следните неколку денови Италија како и Балканскиот Полуостров ќе бидат под серија на влажни воздушни маси кој доаѓаат од Медитеранот, исто така овие влажни бранови ќе бидат помешани со студена воздушна маса која е со потекло од северните предели на Европскиот Континент.

Најмногу снег во следните неколку денови се очекува да падне во: Централна Италија, Северозападна Хрватска, делови од Македонија, Грција и Бугарија.

Во овие држави се очекува снежна покривка од 30 до 70 цм додека во централна Италија од 150 до 200 цм снег.

На Јадранот ќе дува ОЛУЕН североисточен ветер со брзина од 140 до 170 км/час.

Извор: Severe Weather Europe!

Детални информации за кај нас околу ова ќе имаме до вечерва – СЛЕДЕТЕ НЕ! Meteomax.mk!

 

Висина на снежна покривка и минимални температури измерени во Македонија

Под влијание на серија влажни и релативно студени воздушни бранови (влажните од Медитеранот и студените од северните предели од Европскиот Континет) времето во текот на изминатата ноќ во Македонија беше облачно  на повеќе места со повремени врнежи од снег додека во крајните југоисточни предели на пониските места врнежите беа од дожд и снег.

Мерните станици на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) кои се наоѓаат низ Македонија ја измерија следната висина на снежна покривка:

ВИСИНА НА СНЕЖНА ПОКРИВКА (во 07 часот).
1 Охрид, 4 Штип, Прилеп, 6 Куманово, Виница, Претор, 7 Д. Капија, 11 Тополчани, 12 Кр. Паланка, 14 Скопје, 15 Скопје Петровец, 18 Струмица, 19 Битола, 22 Крушево, 25 Тетово, 28 Ѓуриште, 29 Берово, 41 Пожаране, 64 Маврово, 71 Лазарополе.

МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ
-8 Маврово, -5 Крушево, Лазарополе, Берово, -4 Пожаране, -3 Претор, Ѓуриште, Тетово, Тополчани, -2 Кр. Паланка, Куманово, Струмица, Битола, Скопје, Прилеп, Скопје Петровец, -1 Д. Капија, 0 Штип, Дојран, Охрид, Гевгелија, Виница.

НАВРНАТ ВОДЕН ТАЛОГ (во л/м2) за 24 часа, до 8 часот.
1 Охрид, Кр. Паланка, 2 Тополчани, Прилеп, Штип, Виница, 5 Ѓуриште, Крушево, Струмица, Берово, 6 Претор, Лазарополе, 7 Скопје, Тетово, 8 Дојран, Д. Капија, 9 Маврово, 11 Пожаране, 12 Гевгелија, Битола.

Погледнете што може да очекуваме до крајот на денешниот ден (вторник)

Денес (17.01.2017) времето во Македонија ќе биде претежно облачно и релативно студено со локални врнежи претежно од снег додека на некои пониски места и тоа особено оние кои се наоѓаат во југоисточните предели врнежите ќе бидат претежно од дожд или од дожд и снег.

Врнежите повеќе ќе бидат застапени во јужните предели.

Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец.

Температурата ќе се движи во интервал од 0 до 6 степени.

Временската прогноза ја подготви СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

СЛАВЧО ПОПОСКИ СО ДЕТАЛНА ПРОГНОЗА ЗА ПРЕТСТОЈНАТА НОЌ

Директорот на овој метеоролошки медиум СЛАВЧО ПОПОСКИ со детална прогноза за претстојната ноќ: Под влијание на серија влажни и студени воздушни маси (влажните од Медитеранот и студените од северните предели од Европскиот Континент) времето во Македонија во текот на претстојната ноќ ќе биде облачно и студено со повремени локални врнежи од снег кој повеќе ќе го има во западните и во јужните предели.

Во текот на оваа ноќ ќе продолжи да дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец.

Температурите ќе се движат во интервал од -8 до 0 степени.

АМСМ ИНФОРМИРА: НА ОВИЕ ПАТНИ ПРАВЦИ Е УКИНАТА ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ

НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈ: Од 10:50 часот се укинува забраната за сообраќај за тешки товарни возила на планинскиот превој Плетвар. Од 13:15 часот се укинува забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Кичево – Охрид преку планинскиот превој Пресека. Од 13:30 часот се укинува и забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар. Од 13:45 часот се укинува забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража.

ПРЕКИН НА СООБРАЌАЈ: Патниот правец Македонски Брод – с.Здуње на кој гравитираат 11 села, не е прооден за секаков вид на сообраќај.

ПРЕКИН НА СООБРАЌАЈ:Патниот правец Скопје-Македонски Брод преку ЈПУЗПП ЈАСЕН е непрооден поради големи снежни наноси.

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по влажни коловози со остатоци од снег на коловозот по интервенција на екипите на Македонијапат. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат на територија на целата држава.

Во клисурите и засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – М.Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово-Дебар-Струга, Д.Капија – Удово, Катланово-Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен-Буково.

ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15-ти Ноември на сила стапи законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 Март 2017 година.

ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

РАБОТИ НА ПАТ:

Градежната компанија Трансмет Доо Скопје изведува градежни работи за реконструкција на државен пат А2, делница: Обиколница Скопје, од клучка Сингелиќ до клучка Смилковци. Со почеток од 02.12.2016 година се воведува времена измена на режим на сообраќај, согласно Одобрение број 22.2-72149/2 со датум 18.11.2016 година издадено од Министерството за транспорт и врски на РМ, односно сообраќајот се одвива по левата коловозна лента /правец клучка Сингелиќ-клучка Стајковци/ во двата правци а десната коловозна лента е затворена за сообраќај заради изведување градежни работи.

Од 03.12.2016 година извршена е измена на режимот на сообраќај на делница автопат Куманово-Скопје од 29+600 до 30+772 километар, населба Миладиновци. Затворена е за сообраќај лентата за застанување каде се одвиваат градежни работи, а сообраќајот се одвива по брзата и средната лента.

ГД Гранит АД Скопје поради градежни активности на автопатот А1, коридор 10 од 114+673 км. до 126+272 км. од 22.11.2016 (вторник) ќе воспостави времен режим на сообраќај на автопатот А1, коридор 10 од клучка Неготино до клучка Демир Капија. Сообраќајот ке се одвива во насока од Скопје кон Гевгелија и Атина по регионалниот пат Р1102.

Од 20.06.2016 година е воспоставена времена измена на режим на сообраќај на магистрален пат А3, делница клучка кај с.Кадрифаково – клучка кај с.Три Чешми. Пренасочувањето на сообраќајот е по регионалниот пат Р526.

Oд 15.01.2016 година, на патниот правец Кадрифаково – Штип, од км. 217+818 до км. 219+918, од 08:00 – 16:00 часот ПРО ГЕО ДОО КУМАНОВО врши геодетски мерења согласно добиените дозволи. Имено, се врши геодетско снимање на асфалтниот дел од трупот на патот на потегот од Клучка Штип до с. Три Чешми. Сообраќајот во моментот на мерењето се одвива согласно Сообраќаен проект за времено одвивање на сообраќајот и со соодветна сообраќајна сигнализација.

Градежно Друштво “Гранит” АД Скопје РЕ Свети Николе – Штип изведува градежни работи за градба на државниот пат А4, делница Свети Николе – Штип од км 26+396,00 до км 47+107,00. Со почеток од 21.05.2015 целосно е затворена делницата од км 28+520 (Свети Николе) до км 38+500 (постојана клучка Кадрифаково) и ова затворање ќе трае до целосно завршување на активностите (период од 2 години). Целокупниот сообраќај се пренасочува преку регионалниот пат P 1204. Сите активности се во согласност со Одобрението за времен режим на собраќај бр.1005 од 28.мај.2014 година издадено од Министерството за транспорт и врски на Р.Македонија .

Поради извршување на градежни активности на државниот пат А3, делница Велес – Кадрифаково, сообраќајот се одвива под времен режим и тоа:
– од крајот на трета лента (депонија Велес) до с. Лозово,
– и од с. Лозово преку с.Сарамзалино до клучка Кадрифаково.

Патниот правец Р2137 Неготино – Војшанци поради санација на мостот на река Вардар е затворен за сообраќај. Сообраќајот се пренасочува преку патниот правец Р2137 Војшанци – Бистренци – Корешница – Демир Капија и обратно.

На 27.11.2016 година во 11:30 часот целосно е затворен за сообраќај регионалниот пат Р1309 с.Грдовци-с.Зрновци, поради рушење на мостот на река Брегалница и изградба на нов мост.

Ги предупредуваме возачите да пристапуваат внимателно и со намалена брзина кон местата на кои се изведуваат работи на пат и да се придржуваат кон упатствата од новопоставената вертикална сигнализација.

ПРВИЧНИ ИНФОРМАЦИИ: ПОГЛЕДНЕТЕ КАКВО ВРЕМЕ ЌЕ ИМАМЕ ЗА ГОЛЕМИОТ ХРИСТИЈАНСКИ ПРАЗНИК БОГОЈАВЛЕНИЕ – ВОДИЦИ

Според моменталните анализи добиени од многубројни метеоролошки модели на (19.01.2017) ГОЛЕМИОТ ХРИСТИЈАНСКИ празник Богојавление -Водици под влијание на влажна и студена воздушна маса (студениот воздух се спушта од север додека влажниот бран доаѓа од Медитаранот) времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од снег кој на некои места ќе бидат ПОИНТЗИВНИ со што ќе дојде до понатамошно зголемување на снежната покривка.

Во крајните југоисточни предели врнежите ќе бидат од дожд и снег.

Во текот на денот постено врнежите ќе престануваат.

Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Температурите сепак ќе бидат далеку попријатни за разлика од тие што ги имавме од изминатиот бран кој беше вистински ПОЛАРЕН.

Минималните температури ќе се движат во интервал од -7 до 0 степени.

Максималните температури ќе се движат во интервал од -4 до 3 степени.

НАПОМЕНА: По потреба понатаму можни се обновување  и измени во прогнозата и истите доколку се случат навремено ќе бидете информирани.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ!