Во овој момент: Снежни врнежи и идила на Попова Шапка

Во овој момент на Попова Шапка врнежи од снег  и идила, ова се должи поради спуштањето на постуден воздух од север и новите врнежи кои денес ни пристигнаа од запад.

192-168-178-126_01_20161110115621_timing

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

 

Повисоките планински места во Македонија под снег – погледнете ја Јабланица денес (10.11.2016)

Ова утро како што и беше најавено повисоките планински места во западна Македонија се под снег, студениот воздух кој уште од вчерашниот ден се спушташе кон Македонија услови на повисоките планини, особено во западна Македонија врнежите од дожд да поминат во врнежи од снег.

Погледнете како изгледа денес планината Јабланица кај Струга

20161110_080033

Во текот на денешниот ден на повисоките планински места повторно ќе има повремени врнежи од снег.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

Денес (четврток) постудено со повремени локални врнежи од дожд, на планините снег

Денес (10.11.2016) времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и постудено за разлика од изминатите денови.

Ќе има и повремени локални врнежи од дожд особено во западните предели, на планините над 1800 метри ќе има врнежи од снег.

model_moddeuhd_2016111000_10_954_13

Ќе дува умерен, во западните предели повремено засилен ветер претежно од југозападен правец.

Температурата ќе се движи во интервал од 8 до 16 степени.

Временската прогноза ја подготви СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

 

АМСМ со препорака за внимателно возење

СОСТОЈБА: Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по наместа влажни коловози.

ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно да се внимава низ клисурите, каде постои можност за појава на одрони кои наместа може да го попречат движењето на возачите.

РАБОТИ НА ПАТ:

На магистралниот пат А2, делница Младо Нагоричане – Страцин почнувајќи од 13.10.2016 год. ќе се вршат геодетски мерења од страна на фирмата ПРО- ГЕО. Мерењата ќе се вршат секој работен ден (понеделник-петок) од 08:00 – 16:00 часот во период од 13.10.2016 до 30.12.2016. На местата каде ќе се одвиваат работите ќе биде поставена соодветна сообраќајна сигнализација.

Од 19.10.2016 год. од 13:00ч. врз основа на одобрение 0302-737/Х од Страбаг АГ Подружница Страбаг, а во врска со одобрен проект за рехабилитација на државен пат А1 Куманово – Миладиновци извршена е измена на режим на сообраќај од 15+500 до 20+500 км, после наплатна станица Романовце сообраќајот се одвива по десна (спора), а лентата за возење и престигнување е затворена за сообраќај каде е поставена сообраќајна сигнализација за времена измена.

Ве известуваме дека од 09.08.2016 година на магистрален пат А1, делница Велес- Катланово за време на санација, поставување на сигнализација и обележување на тунел , извршена е времена измена на режимот на сообраќај каде непосредно пред тунелот за сообраќај е затворена левата (брзата) лента.Сообраќајот се одвива по десната (спората) лента за сообраќај, а во самиот тунел сообраќајот се одвива по левата лента.

Од градежната фирма А.Д. Илинден- Струга известуваат дека на Државниот Пат А3 делница Ресен- Буково, се извршуваат градежни работи, рехабилитиација на патниот правец, кои предвидено е да траат до Ноември 2016 година. Поради тоа на наведената делница се применува изменет режим на сообраќај кој на одредени делови се одвива по една коловозна лента за што се поставени семафори кои предвидуваат застој во сообраќајот од 3 до 5 минути.

Од 20.06.2016 година е воспоставена времена измена на режим на сообраќај на магистрален пат А3, делница клучка кај с.Кадрифаково – клучка кај с.Три Чешми. Пренасочувањето на сообраќајот е по регионалниот пат Р526.

Од градежната фирма КЕДИНГ известуваат дека на патниот правец Гостивар – Кичевона 2 км пред планинскиот премин Стража , поради изведување градежни работи (санација на мост) сообраќајот се одвива по една коловозна лента. Поставена е соодветна сообраќајна и светлосна сигнализација.

На патниот правец А3 Битола – Макази, после клучката за с. Ротино во правец на Макази, се изведуваат градежни работи на едната коловозна лента. Сообраќајот се одвива по другите две коловозни ленти. Препорачуваме внимателно возење на оваа делница.

Според сообраќајниот проект тех.бр.155/2015 за времена измена на сообраќајот на патен правец Скопје – Миладиновци – Куманово сообраќајот се одвива (десно после наплатна станица Миладиновци) преку автопатот Куманово – Велес се до клучката кај аеродромот Александар Велики до приклучокот на автопат Велес – Куманово.

Oд 15.01.2016 година, на патниот правец Кадрифаково – Штип, од км. 217+818 до км. 219+918, од 08:00 – 16:00 часот ПРО ГЕО ДОО КУМАНОВО врши геодетски мерења согласно добиените дозволи. Имено, се врши геодетско снимање на асфалтниот дел од трупот на патот на потегот од Клучка Штип до с. Три Чешми. Сообраќајот во моментот на мерењето се одвива согласно Сообраќаен проект за времено одвивање на сообраќајот и со соодветна сообраќајна сигнализација.

Г.Д.Гранит А.Д. Скопје, ОЕ – Нискоградба Исток од 11.12.2015 започна со реконструкција и надградба на автопат, делница Смоквица – Гевгелија, како дел од Коридорот 10. Ве известуваме дека сообраќајот се одвива под времен режим.

Друштвото АСФАЛТ ДОО Скопје известува дека поради продолжување на градежните работи за изградба на електронски систем за наплата на наплатна станица Романовце, на државниот пат А1, делница Куманово – наплатна станица Романовце и обратно, сообраќајот се одвива согласно добиено одобрение за времена измена на режимот на сообраќајот, издадено од Министерството за транспорт и врски на Р. Македонија на25.05.2016. Предметната сообраќајна согласност е со рок на важност од 6 (шест) месеци сметано од денот на издавање на одобрението.
Ги предупредуваме возачите да пристапуваат внимателно и со намалена брзина кон местата на кои се изведуваат работи на пат и да се придржуваат кон упатствата од новопоставената сообраќајна сигнализација.

Градежно Друштво “Гранит” АД Скопје РЕ Свети Николе – Штип изведува градежни работи за градба на државниот пат А4, делница Свети Николе – Штип од км 26+396,00 до км 47+107,00. Со почеток од 21.05.2015 целосно е затворена делницата од км 28+520 (Свети Николе) до км 38+500 (постојана клучка Кадрифаково) и ова затворање ќе трае до целосно завршување на активностите (период од 2 години). Целокупниот сообраќај се пренасочува преку регионалниот пат P 1204. Сите активности се во согласност со Одобрението за времен режим на собраќај бр.1005 од 28.мај.2014 година издадено од Министерството за транспорт и врски на Р.Македонија .

Поради извршување на градежни активности на државниот пат А3, делница Велес – Кадрифаково, сообраќајот се одвива под времен режим и тоа:
– од крајот на трета лента (депонија Велес) до с. Лозово,
– и од с. Лозово преку с.Сарамзалино до клучка Кадрифаково.

Ги предупредуваме возачите да пристапуваат внимателно и со намалена брзина кон местата на кои се изведуваат работи на пат и да се придржуваат кон упатствата од новопоставената вертикална сигнализација.

7

ЕКСКЛУЗИВНО: Интензивни снежни врнежи оваа вечер во Стокхолм – Шведска

Обилни врнежи од снег оваа вечер во Стокхолм, погледнете ја идилата:

14947646_1900029086886850_425165188568599318_n

Колмар – рибарски куќички и француски шарм (Погледнете ја оваа убавина)

Колмар е древен француски град кој датира уште од 823. година, а статусот на слободен град го добива во 13. век, за времето на Светото Римско Царство. Во текот на наредните векови, власта над градот се изменува помеѓу Франција и Германија, за да и’ припадне финално на Франција после Втората Светска војна и битката наречена колмарски џеб. Се наоѓа во регионот Алзас и има околу 67 илјади жители, воедно е и еден од градовите со просечно најмала количина на дожд во целата земја. Сместен е под источното подножје на планината Вогези, а реката Лауш го поврзува со Рајна.

kolmar

Во текот на 15. век, градот му бил дом на сликарот и графичарот Мартин Шонгауер, исто така, неколку века подоцна, и на вајарот Фредерик Огист Бартолди, кој го создал моделот за познатата Статуа на слободата, симболот на Соединетите Американски Држави. Најпознатите градски знаменитости се музејот Унтерлинден, каде се наоѓа и славниот Исенхајмски алтар, делото на Матиас Гриневалд, од 16. век, Доминиканската црква од 14. век, каде се чува познатата слика на Шонгауер, Дева од Рози, градската управа, изградена во 18. век, Масон Адолф, една од најстарите згради во местото и Ла Петит Венис, дел од градот полн со стари рибарски куќички, опкружени со жални врби, и сместени до каналот на реката. Овој дел од градот е воедно и еден од најпознатите пејсажи и заштитни знаци на местото. Пикторескниот изглед на квартот му дава прекар мала Венеција, заради сличноста со култниот италијански град. Ако ве привлекуваат мали, непознати гратчиња, со древна историја, интересни приказни и легенди и преубава архитектура, ова е дефинитивно една од дестинациите што им ги препорачуваме на сите оние кои бараат подлабоко, а од патувањата очекуваат многу повеќе од посети на главните светски метрополи и разгледување на медиумски експонираните светски знаменитости.

Вечерва на повеќе места ќе одмориме од врнежите – утре во текот на денот повторно повремени врнежи

Во текот на оваа вечер врнежите кои ги имавме во текот на денешниот ден на повеќе места ќе престанат и облачноста делумно ќе се намали.

Утре (10.11.2016) времето во Македонија ќе биде промелниво облачно со повремени врнежи од дожд особено во западните и северните предели.

На повисоките планини ќе има повремени врнежи од снег.

Ќе дува умерен, на некои места засилен ветер претежно од југозападен правец.

gfsopit12_24_5

Температурата ќе се движи во интервал од 7 до 16 степени.

Временската прогноза ја подготви СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

Погледнете каква е ситуацијата по обилните врнежи од дожд во Струшко

Обилните врнежи од дожд кои од синоќа го зафатија Струшкиот регион предизвикаа излевање на селкските канали.

Погледнете ја оваа фотографија која е направена денес и доаѓа од Струшко Драслајца.

15045664_10211403542151116_1635006940_n

14971803_1878851102337990_1599590740_n

15045661_1878851189004648_70270800_n

15049796_1878851165671317_1384762639_n

15049913_1878851129004654_1827090723_n-1

15049913_1878851129004654_1827090723_n

Освен врнежите проблеми прави и силниопт ветер кој дува веќе трет ден, во Битола поради силниот ветер има и паднати дрвја.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

Денес (среда) врнежи над целата територија на Македонија

Денес времето ќе биде облачно со врнежи од дожд на целата територија на Македонија. На некои места врнежите ќе бидат ОБИЛНИ и се очекува да наврнат околу 30 л/м2 воден талог.

model_moddeuhd_2016110906_17_954_157

Локално ќе биде нестабилно со поројни врнежи од дожд, грмежи и засилен ветер (во форма на НЕВРЕМЕ). На повисоките планини во текот на попладневните часови ќе има слаби врнежи од снег.

Ќе дува умерен, на некои места засилен ветер претежно од југозападен правец.

Температурата ќе се движи во интервал од 9 до 17 степени.

Временската прогноза ја подготви СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

АМСМ: Врнежи од дожд во цела Македонија, коловозите влажни – внимателно управување со возилата

ИЗВЕСТУВАЊЕ: На 09.11.2016 година на магистралниот пат А-3 „Делчево-Македонска Каменица“ поради појава на одрони на повеќе места се препорачува внимателно возење. Се преземаат мерки за расчистување на патот.

СОСТОЈБА: Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по влажни коловози.

ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно да се внимава низ клисурите, каде постои можност за појава на одрони кои наместа може да го попречат движењето на возачите.

РАБОТИ НА ПАТ:

На магистралниот пат А2, делница Младо Нагоричане – Страцин почнувајќи од 13.10.2016 год. ќе се вршат геодетски мерења од страна на фирмата ПРО- ГЕО. Мерењата ќе се вршат секој работен ден (понеделник-петок) од 08:00 – 16:00 часот во период од 13.10.2016 до 30.12.2016. На местата каде ќе се одвиваат работите ќе биде поставена соодветна сообраќајна сигнализација.

Од 19.10.2016 год. од 13:00ч. врз основа на одобрение 0302-737/Х од Страбаг АГ Подружница Страбаг, а во врска со одобрен проект за рехабилитација на државен пат А1 Куманово – Миладиновци извршена е измена на режим на сообраќај од 15+500 до 20+500 км, после наплатна станица Романовце сообраќајот се одвива по десна (спора), а лентата за возење и престигнување е затворена за сообраќај каде е поставена сообраќајна сигнализација за времена измена.

Ве известуваме дека од 09.08.2016 година на магистрален пат А1, делница Велес- Катланово за време на санација, поставување на сигнализација и обележување на тунел , извршена е времена измена на режимот на сообраќај каде непосредно пред тунелот за сообраќај е затворена левата (брзата) лента.Сообраќајот се одвива по десната (спората) лента за сообраќај, а во самиот тунел сообраќајот се одвива по левата лента.

Од градежната фирма А.Д. Илинден- Струга известуваат дека на Државниот Пат А3 делница Ресен- Буково, се извршуваат градежни работи, рехабилитиација на патниот правец, кои предвидено е да траат до Ноември 2016 година. Поради тоа на наведената делница се применува изменет режим на сообраќај кој на одредени делови се одвива по една коловозна лента за што се поставени семафори кои предвидуваат застој во сообраќајот од 3 до 5 минути.

Од 20.06.2016 година е воспоставена времена измена на режим на сообраќај на магистрален пат А3, делница клучка кај с.Кадрифаково – клучка кај с.Три Чешми. Пренасочувањето на сообраќајот е по регионалниот пат Р526.

Од градежната фирма КЕДИНГ известуваат дека на патниот правец Гостивар – Кичевона 2 км пред планинскиот премин Стража , поради изведување градежни работи (санација на мост) сообраќајот се одвива по една коловозна лента. Поставена е соодветна сообраќајна и светлосна сигнализација.

На патниот правец А3 Битола – Макази, после клучката за с. Ротино во правец на Макази, се изведуваат градежни работи на едната коловозна лента. Сообраќајот се одвива по другите две коловозни ленти. Препорачуваме внимателно возење на оваа делница.

Според сообраќајниот проект тех.бр.155/2015 за времена измена на сообраќајот на патен правец Скопје – Миладиновци – Куманово сообраќајот се одвива (десно после наплатна станица Миладиновци) преку автопатот Куманово – Велес се до клучката кај аеродромот Александар Велики до приклучокот на автопат Велес – Куманово.

Oд 15.01.2016 година, на патниот правец Кадрифаково – Штип, од км. 217+818 до км. 219+918, од 08:00 – 16:00 часот ПРО ГЕО ДОО КУМАНОВО врши геодетски мерења согласно добиените дозволи. Имено, се врши геодетско снимање на асфалтниот дел од трупот на патот на потегот од Клучка Штип до с. Три Чешми. Сообраќајот во моментот на мерењето се одвива согласно Сообраќаен проект за времено одвивање на сообраќајот и со соодветна сообраќајна сигнализација.

Г.Д.Гранит А.Д. Скопје, ОЕ – Нискоградба Исток од 11.12.2015 започна со реконструкција и надградба на автопат, делница Смоквица – Гевгелија, како дел од Коридорот 10. Ве известуваме дека сообраќајот се одвива под времен режим.

Друштвото АСФАЛТ ДОО Скопје известува дека поради продолжување на градежните работи за изградба на електронски систем за наплата на наплатна станица Романовце, на државниот пат А1, делница Куманово – наплатна станица Романовце и обратно, сообраќајот се одвива согласно добиено одобрение за времена измена на режимот на сообраќајот, издадено од Министерството за транспорт и врски на Р. Македонија на25.05.2016. Предметната сообраќајна согласност е со рок на важност од 6 (шест) месеци сметано од денот на издавање на одобрението.
Ги предупредуваме возачите да пристапуваат внимателно и со намалена брзина кон местата на кои се изведуваат работи на пат и да се придржуваат кон упатствата од новопоставената сообраќајна сигнализација.

Градежно Друштво “Гранит” АД Скопје РЕ Свети Николе – Штип изведува градежни работи за градба на државниот пат А4, делница Свети Николе – Штип од км 26+396,00 до км 47+107,00. Со почеток од 21.05.2015 целосно е затворена делницата од км 28+520 (Свети Николе) до км 38+500 (постојана клучка Кадрифаково) и ова затворање ќе трае до целосно завршување на активностите (период од 2 години). Целокупниот сообраќај се пренасочува преку регионалниот пат P 1204. Сите активности се во согласност со Одобрението за времен режим на собраќај бр.1005 од 28.мај.2014 година издадено од Министерството за транспорт и врски на Р.Македонија .

Поради извршување на градежни активности на државниот пат А3, делница Велес – Кадрифаково, сообраќајот се одвива под времен режим и тоа:
– од крајот на трета лента (депонија Велес) до с. Лозово,
– и од с. Лозово преку с.Сарамзалино до клучка Кадрифаково.

Ги предупредуваме возачите да пристапуваат внимателно и со намалена брзина кон местата на кои се изведуваат работи на пат и да се придржуваат кон упатствата од новопоставената вертикална сигнализација.

vlazni-kolovozi