Метеоропатија – болест на современото општество! Како против неа?

Помните ли кога вашите баби и дедовци се жалеа на главоболка, болки во коските и зглобовите поради промена на времето? Денеска речиси сите реагираме на неповолните временски влијанија. Сведоци сме на нагли климатски промени кога температурата во текот на едно деноноќие се менува за 15-20 степени. Пролетта и есента траат неколку денови, или воопшто ги нема, па од зима дирекно влегуваме во лето и обратно.

ВРЕМЕТО СИЛНО ВЛИЈАЕ

Електромагнетните бранови кои се создаваат во атмосферата секогаш кога времето се менува вјијаат на нашиот организам. Наглите промени на температурата, притисокот и влажноста на воздухот го оптоваруваат организмот.
Но покрај електромагнетните бранови, климатските промени, како и неможноста човековиот организам брзо да се прилагоди на овие промени една од важните причини за појава на се поголем број метеоропати е и современиот начин на живеење. Научниците сметаат дека современото живеење кое во најголем дел од денот се одвива во затворени простории, ја намалува способноста на организмот за природно прилагодување на различните временски услови. Доколку малку време поминуваме на отворено и во природа, нашиот организам потешко се прилагодува на промените, и ние тоа го чувствуваме.

БИОМЕТЕОРОЛОГИЈА
Од неодамна развиена е нова гранка на метеорологијата – биометеорологија која го истражува влијанието на временските услови врз луѓето, животните и растенијата. Биометеоролошката прогноза ги опишува метеоролошките состојби и ги најавува временските промени кои би биле неповолни за метеоропатите. Целта на биопрогнозата е навреме да ги предупреди лицата осетливи на неповолни временски влијанија за на време да ги спречат здравствените проблеми.

СИМПТОМИ НА МЕТЕОРОПАТИЈА

Постојат две групи на метеоропати. Во прават спаѓаат лицата кои немаат здравствени проблеми, а при промена на времето чувствуваат општа слабост и болки во одредени делови на телото. Во втората група спаѓаат лицата кои веќе имаат хронично заболување, акако висок крвен притисок, срцеви проблеми, дијабетичари, луѓе со проблеми во мускулите, и во коските. Кога се менува времето тегобите кај овие лица се влошуваат.
Најчести симптоми кои ги чувствуваат метеоропатите се главоболка, потиштеност и непријатна болка во коските и во зглобовите. Некои од нив според сигналите што ги добиваат од телото можат да предвидат промени на времето.
Симптомите кај метеоропатите можеме да ги поделиме во три групи:
– Психички: замор, нагли промени на расположението, намалена концентрација, безволност, раздразливост, апатија и нарушување на сонот.
– Физички: главоболка, мигрена, мачнина, вртоглавица, несвестица, ревматски болки, болки во делови од телото каде претходно имале повреда.
– Влошување на срцевите тегоби: забрзана работа на срцето, чувство на срцебиење или зголемување на крвниот притисок.

Како да ги намалите последиците од временските промени

Сите хронично болни треба секојдневно да ја следат биометеоролошката прогноза и редовно да ја земаат препишаната терапија. Доколку им се влоши здравствената состојба треба веднаш да се јават на лекар.
Поминувајте повеќе време на отворено. Секој слободен ден искористете го за прошетка надвор од домот или работното место, на чист воздух, без разлика на временеските услови.
Секојдневно вежбајте најмалку половина час.
Метеоропатите не треба да претеруваат со земање лекови за да ги ублажат тегобите. Најдобро е да користат чаеви од камилица, нане и маточина.
Хранете се здраво. Секој ден во вашиот оброк да преовладува овошје и зеленчук. еден од начините да ги намалите последиците од временскиуте промен и е да пиете поголеми количини вода и доволно да спиете.
И за крај: Не дозволувајте погледот на „сивото небо“ да ви го расипе расположението бидејќи утре е нов ден, кога сонцето ќе ви ја огрее душата.

Најновата детална прогноза на УХМР!

Погледнете ја најновата метеоролошка  и биометеоролошка прогноза од УХМР

 

14570295_1065252540257798_2433759611720909151_n

Биометеорлошка прогноза на УХМР

 

14484692_1065289353587450_854150268600693241_n

 

 

 

На 30 октомври започнува зимското сметање на времето

Зимското сметање на времето оваа година ќе започне на 30ти Октомври и тоа во 03:00 часот по полноќ

Со поместување на стрелките од часовниците за еден час наназад времето во 03:00 часот ќе се смета 02:00 часот.

Преминувањето на летно и зимско сметање на времето првпат е забележано во 1916 година, во земјите на северот на Европа, а досега е воведено во околу 70 земји, за да се заштеди енергијата со тоа што периодот на дневната светлина од раните утрински часови ќе се „премести“ навечер.

Моќен ураган со ветрови од 260 км/ч се заканува на Карибите

Огромна бура се упатува кон карипските земји. Ураганот „Метју“ е најмоќниот, кој е формиран оваа година во Атлантскиот океан.

Тој носи ветрови со брзина до 260 километри на час. Веќе е категоризиран од највисока, 5-та категорија.

Ураган како „Метју“ може да собори цврста куќа, предупредуваат метеоролозите. Веќе се пријавува за жртви на ураганот од Колумбија, дури до Гренадините, на повеќе од 1.000 километри одлаеченост.

Најтешка се очекува да биде ситуацијата во Јамајка, каде ураганот ќе достигне утре вечер.

Извор: Фактор.мк!

РЕГИОНОТ СЕ ТРЕСЕ: Силен земјотрес на Закинтос, се тресеше и Црна Гора

Земјотрес силен 4,5 степени по Рихтер го затресе утрово подрачјето на крајбрежјето на Грција, во близина на островот Закинтос, соопшти Американскиот геолошки завод.

Епицентарот на земјотресот бил на 20,3 км југоисточно од Закинтос, на длабочина од 21,4 километри.

Засега нема податоци за евентуала материјална штета, ниту повредени, а грчките медиуми пренесуваат дека локалното население и гости се вознемирени откако ги разбудило тресење на тлото.

Грција се наоѓа на такво подрачје и земјотресите со послаб интензитет се честа појава.

Синоќа пак земјотрес со јачина од 3,9 степени по Рихтер се почуствувал во Подгорица каде се претпоставува дека нема повредени ниту материјални штети.

Сеизмолошкиот завод на Црна Гора соопштил дека епеицентарот на земјотресот бил во 21.41 км северозападно од Подгорица.

Жариштето на земјотресот бил на длабочина од 18 километри.

Геолошкиот институт на САД соопшти дека земјотресот имал магнитуда од 4,2.

И покрај сето ова мора да се напомене дека место за паника во Македонија нема и дека опасност од силни земјотреси нема.

УХМР со слични информации: Поларен бран се спушта кон Македонија!

Подгответе се: Во текот на оваа недела територијата на Македонија ќе биде зафатена од ПОЛАРЕН бран кој ќе донесе негативни утрински температури.

Се очекува и локален дожд, особено во северните делови.

На оваа тема во вестите на Канал 5 Михаела Димовска разговараше со Ивана Петровиќ од Управата за Хидро Метеоролошки работи (УХМР)

Целосното видео со разговорот на Михаела и Ивана Петровиќ од УХМР погледнете го тука: https://www.youtube.com/watch?v=CQ_sxeN1R4Q

Од утре започнува најавеното ЗАЛАДУВАЊЕ на времето! Погледнете ги деталите:

Утре (04.10.2016) времето во Македонија ќе биде умерено до значително облачно и посвежо за разлика од тоа што го имавме во текот на изминатиот денешен ден.

Се очекуваат и повремени локални врнежи од дожд, врнежите ќе бидат со слаб до умерен интензитет.

Ќе дува умерен ветер од северен правец кој Долж Повардарието повремено ќе биде со засилен интензитет.

Од утре започнува веќе најавеното заладување на времето и студениот бран кој е со потекло од североисточна Европа.

Макслималните температури во текот на утрешниот ден ќе се движат во интервал од 17 до 24 степени.

Поголем пад на температурите утре ќе се осети во северната половина од Македонија кога истите ќе се движат во интервал од 12 до 18 степени.

Временската прогноза ја подготви СЛАВЧО ПОПОСКИ!

Погледнете ја оваа прекрасна снежна идила која доаѓа од источен Сибир

Вчеравечер во источните предели на Сибир или поточно во Mirny Yakutia владееше прекрасна снежна идила

Погледнете ги следните фотографии и уживајте во прекрасната глетка:

14573022_955915864517238_8621355979597137247_n

14495369_955915774517247_8167462665060382839_n

Прочитајте подетално за областа Сибир:

Сибир е огромна област во северниот дел на Азија, во состав на Русија. Тој се протега од планината Урал на запад до Тихиот Океан на исток и ги опфаќа Средносибирската Висорамнина и источносибирските планини. Во своите природни граници, Сибир зафаќа 11 милиони км2, со преку 30 милиони жители. По своите природни карактеристики се дели на две различни области: Западен Сибир – од Урал до реката Енисеј, кој претставува една пространа низина (Западносибирска Низина, најголема во светот) и Источен Сибир – источно од Енисеј, област со ридови, висорамнини и планиниски венци со голема височина. Сибир излегува на бреговите на Северниот Леден Океан и поларните мориња: Карско, Лаптевско, Источносибирско, Чукотско, Берингово, Охотскои Јапонско Море.

Клима

Физичка карта на северна Азија.

Климата во Сибир е поларно-континентална на север (на пример, градот Верхојанск на 67°33’ СГШ има средна годишна температура од -16,3°С, а средна јануарска од -50,5°С) и континентална на југ (Томск на 56°30’ СГШ има средна годишна температура од -1°С, средна јануарска од -19,6°С, средна јулска 18,7°С), додека на далечниот исток, кај приморјето на Тихиот Океан и Јапонското Море климата е нешто поблага поради влијанието на морето (Владивосток на 43°7’ СГШ има средна годишна температура од 4,3°С, средна јануарска од -15,1°С, средна јулска 20°С).

Хидрографија

Најголеми реки во Сибир се Об со притоката Иртиш, Енисеј со Селенга и Ангара, Јана, Индигирка, Колима во сливот на Северниот Леден Океан; Амур во сливот на Тихиот Океан. Од езерата, најпознато е Бајкалското Езеро, кое е и најдлабокото езеро во светот.

Од планините, во Сибир се наоѓаат Алтај (со највисокиот врв Бјелуха, висок 4.506 м), Сајански Планини (3.492 м), Јаблановски Планини (2.800 м), Становојски Планини (2.840 м), Алдански Планини (2.700 м), Верхојански Планини (2.960 м), Черскога (3.147 м), Колимски Планини (2.222 м), Анадирски Планини (2.320 м) и вулканот Клучевскаја Сопка (4.750 м) на полуостровотКамчатка.

Биогеографија

Од растителните зони, во Сибир се застапени тундрата на крајниот север, тајгата во северен и среден Сибир која зафаќа простор поголем од половина Европа и се одликува со големо богатство на топлокрвни животни, како дабари, самури, ермелини,поларни лисици итн.); потоа област на земјоделски култури во јужен Сибир, северно и јужно од транссибирската железница; степски предели на југ и југозапад.

Планини

Од планините, во Сибир се наоѓаат Алтај (со највисокиот врв Бјелуха, висок 4.506 м), Сајански Планини (3.492 м), Јаблановски Планини (2.800 м), Становојски Планини (2.840 м), Алдански Планини (2.700 м), Верхојански Планини (2.960 м), Черскога (3.147 м), Колимски Планини (2.222 м), Анадирски Планини (2.320 м) и вулканот Клучевскаја Сопка (4.750 м) на полуостровот

ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО ГО ПРЕДИЗВИКА РАЗОРНОТО НЕВРЕМЕ ВО СКОПСКО НА 6ТИ АВГУСТ

Кобниот 6ти Август започна со стабилно , суво и многу топло време. Сето тоа траеше до околу пладневните часови.

Тој ден Атмосферата беше многу загреана и во истата имаше премногу енергија. Околу пладнето и попладнето започна да се спушта доста постуден воздух од северозапад. Студениот воздух пристигна на доста загреана и топла Атмосфера и дојде до судир на топлиот и студениот воздух.

Сето ова предизвика голема дестабилизација на Атмосферата која најизразена беше токму над Скопскиот регион каде беше формиран Суперќелијски облак кој одново и одново се обновуваше. Овој облак во Скопскиот регион предизвика разорно НЕВРЕМЕ со катастрофални последици , големи штети и човечки жртви.

Облакот се движеше многу бавно па поради тоа успеа да испушти огромно количество на вода на простор од 5 до 10 км.

Тој ден за кратко време во Скопскиот регион наврнаа дури околу 100 л/м2 воден талог што е огромна количина и која треба да наврне за месец дена.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

Погледнете ја целосната детална прогноза и на УХМР

Објавено на: 02.10 2016 г.
17:30 ч.

ИНФОРМАЦИЈА

МАКСИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ

30 Штип, 29 Гевгелија, Струмица, 28 Д. Капија, Виница, 27 Скопје Петровец, Берово, 26 Прилеп, Кр. Паланка, Скопје, Битола, Тетово, 25 Претор, Ѓуриште, 24 Пожар, Тополчани, 23 Охрид, 22 Пожаране, Маврово, Лазарополе.

ВРЕМЕТО ДЕНЕС

Претежно сончево и топло, претпладне во западните и северните делови со мала до умерена облачност. Зголемување на облачноста во овие моменти повторно има во западните делови. Дуваше слаб до умерен ветер претежно од југоисточен, а на некои повисоки места од југозападен правец.
ВРЕМЕТО ДО КРАЈОТ НА ДЕНОТ

Од запад ќе има зголемување на облачноста и во вечерните и ноќните часови ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд, претежно во западните и северните делови. Во западните делови ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец.

ВРЕМЕТО УТРЕ

Претпладне променливо облачно со слаб локален дожд, претежно во северните делови. Потоа ќе биде сончево и релативно топло со мала до умерена облачност и слаб до умерен, а во вечерните часови на места и засилен северозападен ветер.

Т-мин. од 5 до 11, а т-макс. од 22 до 29 степени.

Скопје

Претпладне променливо облачно со услови за слаб дожд, потоа сончево и релативно топло со мала до умерена облачност и слаб до умерен, а во вечерните часови и засилен северозападен ветер. Т-мин. 10, а т-макс. 26 степени.

ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ

Утре кон крајот на денот со засилен северен ветер ќе има спуштање на студена воздушна маса од север што ќе услови во наредните денови значителен пад на температурата на воздухот и за околу 15 степени. Врнежи од дожд со слаб до умерен интензитет ќе има во вторник, а потоа кон крајот на неделата.

Дежурен синоптичар:

дипл.инж. метеоролог Ивана Петровиќ

Директор: м-р Оливер Ромевски

14522861_1064450573671328_569226534204156386_n

БИОМЕТЕОРОЛОШКА ПРОГНОЗА НА УХМР:

14573007_1064346483681737_2700033561685427959_n