СЛАВЧО ПОПОСКИ СО ВИКЕНД ПРОГНОЗА – ПОГЛЕДНЕТЕ ДАЛИ ВРЕМЕТО ЌЕ БИДЕ НА ВАША СТРАНА

За време на викендот кој доаѓа останува невообичаено топло за овој дел од годината со многу високи температури на воздухот. Времето ќе биде сончево со умерена облачност и топло додека во попладневните часови ќе има услови за локален краткотраен дожд проследен со ретки грмежи и тоа особено во попладневните часови.

Во сабота ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец особено Долж Повардарието додека во недела ветерот ќе го промени својот правец во југозападен и ќе биде со умерен а во западните предели како и во Пелагонија повремено со засилен интензитет. Максималните температури овие два дена ќе се движат во интервал од: Во сабота од 18 до 24 степени додека во недела од 16 до 23 степени.

Според моменталните анализи со кој располагаме нагла промена на времеската состојба се очекува ноќта недела кон понеделник кога се очекуваат врнежи од дожд во поголемиот дел од државава. Поради спуштање на студен воздух од север ќе започне да дува северен ветер кој ќе предизвика нагло заладување на времето со што на повисоките места и на планините врнежите од дожд ќе преминат во врнежи од снег.

Ситуацијата кунтинуирано ја следиме и за секоја новонастаната промена на временската состојба навремено ќе ве информираме.

Следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

Буквално цела Европа ужива во пријатни температури – вистинско лето во југозападна Европа

Овие денови како и денес буквално целиот Европски Континент е под влијание на топла воздушна маса која продира од југ, особено топло е во јужа, југоисточна како и во југозападна Европа. Ранолетни температури на воздухот овие денови владеат  и кај нас.

Најпогодена од овој изразен топол бран кој е невообичаен за овој дел од годината е југозападна Европа каде владеат вистински летни температури и вистинско лето и на многу места температурите на воздухот се искачуваат до 30°C.

Кај нас температурите овие денови на многу места се искачуваат над 20°C.

На следната фотографија можете да ги погледнете денешните температури измерени ширум Европа:

На втората фотографија погледнете ги измерените температури кај нас:

За нови и детални информации можете да го следите и официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОПОСКИ

 

 

 

Попоски: Петок ќе ни го донесе максимумот на овој топол бран

Утре (24.03.2017) ќе биде максимумот на овој топол бран што значи ќе биде невообичаено топло за овој дел од годината. Времето ќе биде сончево и топло во попладневните часови со умерена локална облачност. Ќе биде претежно тивко.

Максималната температура на воздухот ќе се искачи во интервалот од 19 до 26 степени.

Следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

Попоски: Пролетта пристигна а со затоплувањето и атмосферата ќе се загрева

Пролетта веќе пристигна што значи полека веќе времето се повеќе и повеќе ќе затоплува а тоа значи и загревање на атмосферата како и зголемување на УВ зрачењето (УВ ИНДЕКС).

Кога станува збор за загревањето на атмосферата на многу луѓе тоа некако не го сваќаат што точно значи па да објасниме: Со загревањето на атмосферата доаѓа до дневен развој на облаци и до дестабилизирање на атмосферата а тоа значи врнежи, грмежи и засилен ветер. Често овие процеси и тоа особено во летниот период се проследени и со НЕВВРЕМЕ со силни грмежи, силен ветер и град.

Изјава на: СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

Најнови информации околу временската состојба во државава

Во текот на изнинатата ноќ во државава имавме стабилно, суво и пријатно време односно ведро а претпладнево веќе има појава на мала локална облачност.

До крајот на денешниот ден ќе се задржи сончево и топло време со умерена локална облачност. Во попладневните часови во северозападните планински предели не се исклучува можноста за краткотраен локален дожд. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец.

Максималната температура ќе се искачи во интервалот од 19 до 25 степени.

Следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

23ТИ МАРТ – СВЕТСКИ ДЕН НА МЕТЕОРОЛОГИЈАТА

Почитувани: СЛАВЧО ПОПОСКИ од се срце им го честита светскиот ден на метеорологијата на сите оние кој се занимаваат со оваа наука.

Исто така во иднина да се надеваме дека ќе бидеме сведоци на помирно време без катастрофални невремеиња и поплави како на пример ланското невреме кое го погоди Скопско и кое беше проследено со катастрофални последици и за жал со човечки жртви.

ПЕТОК – МАКСИМУМОТ НА ОВОЈ ТОПОЛ БРАН

Во петок (24.03.2017) ќе биде максимумот на овој топол бран кој е невообичаен за овој дел од годината. Времето ќе биде сончево и топло во попладневните и во вечерните часови со умерена локална облачност, ќе биде претежно тивко.

Максималната температура на воздухот ќе се искачи во интервалот од 18 до 26 степени.

Следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

Најнови ифнормации околу времето: Погледнете што ќе ни донесе денот четврток

Продолжува невообичаено топлата воздушна маса која е со потекло од северните предели на Африка. Утре (23.03.2017) времето во државава ќе биде сончево со умерена локална облачност која локално и повремено можно е да биде малку позначителна а не се исклучува можноста и за ретка појава на краткотраен дожд во попладневните часови.

Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец а максималната температура на воздухот ќе се искачи во интервалот од 18 до 24 степени.

Следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

ЕКСКЛУЗИВНО: ДОЛГОРОЧНА ПРОГНОЗА – ПОГЛЕДНЕТЕ КАКОВ ЌЕ БИДЕ МЕСЕЦ АПРИЛ

Според моменталните анализи направени од најпрецизните метеоролошки модели во светот месец Април гледано по температурите ќе биде во рамките на повеќегодишниот просек или за 0.5°C до 1°C ќе биде потопол за разлика од повеќегодишниот просек додека врнежите би биле во границата на нормалата што значи се очекува просечно количество на врнежи за месец Април.

Сепак и покрај оваа долгорочна прогноза незначи дека не е можно да дојде до продор на постуден воздух од север и до циклонска активност која би предизвикала поинтензивни врнежи.

НАПОМЕНА: Со оглед на тоа дека се работи за прогноза за доста долг временски период и тоа како се можни измени на истата па затоа редовно следете ги нашите секојдневни прогнози и анализи.

Следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

ПРЕД ДОГЛОРОЧНАТА ПРОГНОЗА ЗА АПРИЛ – ПОГЛЕДНЕТЕ КАКВО ВРЕМЕ НИ НОСИ УТРЕШНИОТ ДЕН (СРЕДА)

Во текот на утрешниот ден (среда) 22.03.2017 под влијание на невообичаено топла и претежно стабилна и сува воздушна маса која продира од северните предели на Африка времето во државава ќе се задржи сончево и топло во попладневните часови со мала до умерена локална облачност  и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Сепак во доцните попладневни часови во северозападните планински предели не се исклучува можноста за краткотраен дожд.

Максималната температура на воздухот ќе се искачи во интервалот од 18 до 24 степени.

Следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ