За сите што го сакаат снегот: Уживајте во оваа прекрасна идила која доаѓа од Буковина – Романија

За сите што навистина ја сакаат зимата и снегот ќе можат да уживаат во следните фотографии кои доаѓаат од местото Буковина во Романија.

14720406_1895346747355084_493973589274490970_n

14910529_1895346744021751_8718942561457855044_n

14915188_1895346780688414_2679873976587659298_n

14915288_1895346750688417_3337164880397418978_n

14925244_1895346787355080_5066912010955051207_n

Развојот на ваквата временска состојба е поради влијанието на студениот воздух кој се спушти од Русија кон Романиа овие денови.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

 

 

ФОТО: Затрашувачки фотографии од разорниот земјотрес кој ја погоди централна Италија

A nun checks her mobile phone as she lies near a victim laid on a ladder following an earthquake in Amatrice Italy, Wednesday, Aug. 24, 2016. The magnitude 6 quake struck at 3:36 a.m. (0136 GMT) and was felt across a broad swath of central Italy, including Rome where residents of the capital felt a long swaying followed by aftershocks. (Massimo Percossi/ANSA via AP)

A man cries as another injured is helped in Amatrice, central Italy, where a 6.1 earthquake struck just after 3:30 a.m., Wednesday, Aug. 24, 2016. The quake was felt across a broad section of central Italy, including the capital Rome where people in homes in the historic center felt a long swaying followed by aftershocks. (Massimo Percossi/ANSA via AP)

A wounded woman stands in front of a collapsed building following an earthquake in Amatrice, central Italy, August 24, 2016. REUTERS/Emiliano Grillotti FOR EDITORIAL USE ONLY. NO RESALES. NO ARCHIVES. TPX IMAGES OF THE DAY - RTX2MVB9

Firefighters search amid rubble following an earthquake in Accumoli, central Italy, Wednesday, Aug. 24, 2016. A strong earthquake in central Italy reduced three towns to rubble as people slept early Wednesday, with reports that as many as 50 people were killed and hundreds injured as rescue crews raced to dig out survivors. (Angelo Carconi/ANSA via AP)

A man leans on a wall as the collapsed village of Pescara del Tronto, central Italy, is seen behind him, Wednesday, Aug. 24 2016 following an earthquake. The magnitude 6 quake struck at 3:36 a.m. (0136 GMT) and was felt across a broad swath of central Italy, including Rome where residents of the capital felt a long swaying followed by aftershocks. (Crocchioni/ANSA via AP)

People walk on rubble following an earthquake in Amatrice Italy, Wednesday, Aug. 24, 2016. The magnitude 6 quake struck at 3:36 a.m. (0136 GMT) and was felt across a broad swath of central Italy, including Rome where residents of the capital felt a long swaying followed by aftershocks. (Massimo Percossi/ANSA via AP)

Police officers search amid rubble following an earthquake in Amatrice, central Italy, Wednesday, Aug. 24, 2016. A strong earthquake in central Italy reduced three towns to rubble as people slept early Wednesday, with reports that as many as 50 people were killed and hundreds injured as rescue crews raced to dig out survivors. (Massimo Percossi/ANSA via AP)

Aerial view of Amatrice in central Italy, Wednesday, Aug. 24, 2016, as it appears after a magnitude 6 quake struck at 3:36 a.m. (0136 GMT) and was felt across a broad swath of central Italy, including Rome where residents of the capital felt a long swaying followed by aftershocks. (AP Photo/Gregorio Borgia)

ФОТО НА ДЕНОТ: Прекрасно Охридско есенско утро

14670663_10209837211714429_17446953417475625_n-1

ФОТО: Владо Жура!

 

Фото на денот: Погледнете како изгледаат Попова Шапка и Шар Планина во зимскиот период

Фото на денот: Шар Планина, највисоката планина во Република Македонија (2748 метри).

Погледнете како изгледа оваа прекрасна планина во текот на зимскиот период:

popova-shapka-panoramic-view

ГАЛЕРИЈА: Струшкиот бисер во секое годишно време прекрасен!

Стругаград во југозападниот дел на Република Македонија и центар на Општина Струга. Градот Струга лежи во рамнината на Струшкото Поле на двата брега на реката Црн Дрим и на северниот брег наОхридското Езеро. Од Скопје е оддалечена 171 км, а од Охрид 15 км.

1456551_10200289197032330_1903282813_n

13592667_10205082888191613_1562595037741734708_n

13585062_10205093609699644_3123166980116326552_o

Струга е сместена е во подножјето на планината Јабланица, во Охридско-Струшката котлина, на северниот брег од Охридското Езеро, непосредно на местото каде се излива реката Црн Дрим од Охридското Езеро.

13346971_10204949779583981_8783116696950980752_n

13198370_10204784851100872_4115452977129461601_o

Според географската положба на Струга, климата односно температурите, Струга има суптропска клима, но влијание има со своите воздушни струи и континеталната клима. Заокруженa со планински предели на запад се наоѓа Јабланица, на североисток Караорман и на југоисток Галичица, како и отвореноста на Струшкото Поле по долината на реката Црн Дрим и Сатеска кон север, условиле пониски годишни температури. Максималните воздушни температури во месеците јули и август можат да варираат од 28°С – 33°С. Во летната сезона односно месеците јули и август, температурата на водата може да достигне дури 26,4°С.

Просечниот број на денови со летна температура на воздухот повисока од 25°С и на површинскиот дел на водата од езерото од 20°С, изнесува од 73-78 денови, со најголем интензитет во јули и август. Во зимскиот период од годината средните месечни температури се над нулата. Во планинските делови над 1600 м.н.в. температурите пониски од 0 степени започнуваат од декември до крајот на март.

Инсолацијата во Струга и Струшкиот регион е мошне висока. Со 2208,3 часови годишно, Струга го зазема првото место во Република Македонија. Во различните годишни периоди Струга има различен сончев сјај. Така на пример, од месец декември до месец август сончевиот сјај е подолг ,а обратно е од месец август до месец декември . Во месеците јули и август просечната инсолација стигнува од 10 до 12 часа, со што позитивно влијае во општата клима на градот Струга.

Статистичките податоци покажуваат дека во Струга и Струшката Котлина облачноста е најголема во декември и изнесува до 7,2 часа, а најмала во август кога се спушта 1,4 часа.

Врнежите од дожд во Струшката котлина се сиромашни. Просечната количина на дожд изнесува 600-700мм. А на околните планини достигнува од 2000-2500мм дожд, тој се наоѓа на планината Јабланица. Во Струшката Котлина годишно има 96 врнежливи денови во годината, со минимум на летните месеци.

Географската положба на Струга, отвореноста на Струшката Котлина, планините околу градот како и близината на езерото, овозможуваат во Струга да дува ветар од сите страни. Ветровите се делат на постојани и локални. Во постојаните ветрови спаѓаат ветровите што доаѓаат од југ и од север. Ветровите од север обично доаѓаат по долината од реката Црн Дрим и носат свежина, ги има низ целиот период на годината, но најчесто во зима. Јужниот ветер дува обично во март и април,а поретко во мај. Јужниот ветер е погоден за лов на јагула, плашици, грунец. Локалните ветрови се производ на нееднаквото загревање на копното и езерската водена маса. Карактеристичен ветер за Охридското Езеро е ветерот Стрмец. Доаѓа од околните планини и затоа е студен, дува преку цела ноќ до изгрејсонце со тивок ветер и полн бран.

13177675_10204790512562405_1200919488670478698_n

10388129_10202280077443096_6125330626503064857_n

11329811_10203006646806876_1817795238405013254_n

10404873_10202264612696487_1864868910076249487_n

13133401_10204795356603503_6227249159098501005_n

Посетете ја прекрасната Струга и уживајте во Балканскиот бисер! Фото: Elizabeta Markovska!

Италијански алпи – Снежна бајка, октомври 2016 (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Не  проуштајте да ја подгледнете оваа прекрасна снежна бајка од Италијанските алпи:

14520513_1882845155271910_2666766909490081582_n

14570458_1882771015279324_8009728299314895549_n

14560147_1882639721959120_2522137060827092446_o

14589979_1882642028625556_8970689089303142698_o

14657314_1882844958605263_5068408323779933058_n

14595656_1882494085307017_2765504715185949182_n

Извор: Severe Wather Europe

 

ФОТОГАЛЕРИЈА: Прекрасна снежна бајка на Италијанските Алпи (09.10.2016)

 

Погледнете ја оваа фотогалерија од прекрасната снежна бајка која владее на Италијанските Алпи:

 Passo dello Stelvio

stelviolive_01-1

stelviolive_03

stelviolive_02

stelviolive_04

 

 

12-те најшарени улици во светот (ГАЛЕРИЈА)

Имаме премногу сиви и здодевни згради и блокови. Секој сака малку повеќе боја во животот! Ова се можеби најубавите и најшарените улици, чии фасади на зградите импресионираат со боите на виножитото и нудат многу расположение.

El Сaminito (Буенос Аирес)

laboca

Населбата Ла Бока во минатото е познатa по многуте мигранти. Денес тaa е популарna по својата улична уметност и боите кои ја разубавуваат главната улица, со веселите згради, перформанси, актери и кафулиња.

Стариот град Колмар (Франција)

colmar

Овој град е како излезен од бајка. Француската и германската архитектура тука се во синхронизација, за да ја создадат оваа колоритна улица.

Nyhavn (Копенхаген)

Обоените фасади на Nyhavn се меѓу најпрепознатливите во Европа. Еден интересен факт: Ханс Кристијан Андерсен живеел во една од овие куќи.

Стариот град Сhefchaouen (Мароко)

morocco1

Овој мал северен марокански град, опкружен со планини, е познат по мешавина на шпанска и муслиманска архитектура, а тука владее сината боја. Тој е воведен од еврејските имигранти кои го бојадисуваат градот, изразувајќи почит кон небото и морето.

Jellybean Row (Њуфаундленд, Канада)

jellybean

Мислите дека студените и ладните зими во Канада може да бидат депресивни – не и ако живеете на Jellybean Row. Овој дел од населбата е позната по своите куќички во црвена, сина, жолта и лаванда. И не е чудно што ова е една од најфотографираните улици во Канада.

Лас Палмитас (Мексико)

palmitas

Историјата на Лас Палмитас, сиромашен кварт на два часа од Мексико сити, е необична. Само за последната година Владата финансира проект за обнова и ја претвора улицата во вистинска уметност. Над 200 дома се претворени во уметничко дело.

Paseo Gervasoni (Чиле)

valparaiso2

Бојата е сè во овој пристанишен град. На пример историскиот дел на Paseo Gervasoni. Но вистинската причина да го посетите местото се огромните импресивни графити на зградите.

Market Square (Варшава)

poland

Најстариот дел на Варшава е исполнет со светли и шармантни згради кои датираат од 13 век. Поголемиот дел од градот е уништен за време на Втората светска војна, а потоа е реконструирана.

Fondamenta Pontinello (Италија)

burano

Остров Бурано – град на уметници и рибари, е толку шармантен со малите куќички во боите на виножитото. Се вели дека рибарите започнале традицијата да ги бојадисуваат куќите за да ги препознаваат далеку од лагуната.

Rue Crémieux (Париз)

paris

 

Ексцентрична, улица од калдрма … една од најдобро чуваните тајни на Париз.

Bo Kaap, (Кејптаун)

bokaap

Овој муслмански кварт се трансформира по апартхејдот, кога жителите решаваат да го бојадисаат во весели бои. Денес местото е популарна туристичка дестинација.

 

Поглед кон Охрид и Охридско Езеро од Мазатар

Мазатар е планина над селото Куратица, а неговиот највисок врв се вика Бајрак и е на висина од 1635  метри.

До Бајрак на Мазатар туристите може да стигнат со џип или пешки, а за оние кои се поголеми авантуристи и се во подобра физичка кондиција може да се впуштат и во авантура со  велосипед .

Како и да стигнете до врвовите на Мазатар, ќе ви се исплати бидејќи погледот кој се пружа од горе е вличенствен.

Селото Куратица нуди одлични можности за развој на алтернативниот туризам.

Одалечено на 22 километри од Охрид во прекрасните предели на подножјето на преубавиот Мазатар.

14495369_1292918947393479_8669692058609667361_n

Фото. Г.А.

Извор: Ohrid1.com

 

Импресивна фотографија на галаксијата M33!

Оваа импресивна фотографија доаѓа од Свилаја, планина која се наоѓа во Република Хрватска

14468180_983503708439024_5382252657360900499_o

Вкупно 4 часовна експозиција

Инструмент за снимање: Skywatcher ED80 refraktor, 0.85x FF/FR, cam84, температура на сензорот -10C

Инструмент за пратење: Tamron 300mm F5.6 objektiv, Atik 16IC

Монтажа: modificirana NEQ6 Pro

Елементи на експозиција:  L=6x600s, 12x900s

Софтвер: Nebulosity, PixInsight 1.8

Температура на воздухот: 5C

Нешто повеќе за Галаксијата:

Галаксија — гравитационен спој од ѕвездени системи, меѓуѕвездена прашина, плазма и темна материја. По големина, галаксиите мо=ат да бидат од џуџиња со неколку милијарди (109) ѕвезди до џинови со по стотина билиони (1014) ѕвезди кои кружат околу тежиштето. Поголемиот дел од галаксиите се протегаат и до повеќе од неколку илјадници светлосни години во пречник.

Просторот помеѓу галаксиите е исполнет со плазма која не достига поголема вискозност од еден атом на метар кубен. Се претпоставува дека постојат повеќе од сто милијарди галаксии во метагалаксијата(видливата вселена).

Галаксиите содржат различен број на ѕвездени системи, јата ѕвезди и различни типови на меѓуѕвездени облаци. Помеѓу овие објекти има ретка меѓуѕвездна средина од гасови, прашина и космички зраци. Податоците од набљудувањата укажуваат дека супермасивните црни дупки може да постојат во центарот на многу галаксии, ако не и во сите галаксии. Се смета дека тие се примарен двигател на активни галактички никулци кои се наоѓаат во јадрото на некои галаксии. Млечниот пат има барем еден таков објект.[1]

Историски гледано, галексиите се категоризираат според нивната очигледна форма, што вообичаено се однесува на нивната видлива морфологија. Елиптичната галаксија[2] е честа форма, која што има светлосен профил во форма на елипса. Спиралните галаксии имаат форма на диск со искривени краци составени од прав. Оние галаксии кои имаат неправилни или невообичаени форми се познати каконеправилни галаксии и типично се резултат на нарушувањата од гравитациското влечење на соседните галаксии. Таквите заемодејства меѓу галаксиите кои можат да резултираат во спојување, понекогаш предизвикуваат значајно зголемување на образувањето на ѕвезди, што пак, води кон настанок на активни галаксии. Помалите галаксии кои немаат кохерентна структура се нарекуваат неправилни галаксии.[3]

Постојат повеќе од 170 (1,7 × 1011) милјарди галаксии во метагалаксијата.[4] Повеќето се со пречник од 1000 до 100 000 парсеци и вообичаено се раздвоени меѓу себе со растојание од милиони парасеци (или мегапарасек). Меѓугалактичката средина (просторот меѓу галаксиите) е исполнет со редок гас со просечна густина која е помала од еден атом на кубен метар. Поголемиот број галаксии се организирани во хиерархија на здруженија познати како групи и јата, кои пак заедно образуваат големи суперјата. Во најголем размер овие здруженија генерално се организирани во нишки, кои се опкружени со огромна празнина.[5]

Најстарата и најоддалечената утврдена галаксија е GN-z11, откриена во март 2016 г. Се наоѓа на растојание од 32 милијарди светлосни години од Земјата, и видена е како што изгледала само 400 милиони години по Големата експлозија.[6]

Елиптична галаксија

Според Хабловиот систем на класификација, елиптичните галаксии се оценуваат според нивната елиптичност започнувајќи од Е0 која е речиси сферична, до Е7 која е многу издолжена. Овие галаксии имаат елипсовиден профил, што им дава елиптичен изглед без оглед на аголот на гледање. Нивната појава покажува мала структура и тие вообичаено имаат мала меѓуѕвездена материја. Следствено, овие галаксии имаат мал број на расеани јата и намалена стапка на образување на ѕвезди. Наместо, кај нив доминираат генерално постари, поеволуирани ѕвезди кои орбитираат во заедничниот центар на гравитација во произволни насоки. Ѕвездите содржат мало изобилство на тешки елементи бидејќи образувањето на ѕвезди престанува по иницијалната експлозија. Во таа смисла, тие имаат некои сличности со многу помали збиени јата.[8] Најголемите галаксии се џиновски елиптични галаксии. За многу елиптични галаксии се верува дека се образувани како резултат на заемодејството на галаксиите, односно преку судир и спојување. Тие растат во огромна големина (на пример споредено со спиралните галаксии) и џиновските елиптични галаксии често се наоѓаат близу јадрото на големи јата на галаксии.[9] Ѕвездораспрснувачките галаксии се резултат на таков галатички судар кој што може да резултира во образување на елипична галаксија.[10]

Спирална галаксија

Спиралните галаксии се состојат од ротирачки диск од ѕвезди и меѓуѕвездена средина, заедно со централна испакнатина од постари ѕвезди. Од испакнатината кон нанадвор се протегаат релативно светли краци. Според Хабловата класификациска шема, спиралните галаксии се наведени како тип S, проследено со буква (a, b или c) која што го означува степенот на затегнатост на спиралните краци и големината на централната испакнатина. Sa галаксијата има тесни засеци, слабо дефинирани краци и има релативно големо јадро. Во друга крајност, Sc галаксијата има расеани, добро дефинирани краци и мало јадро.[11] Галаксија со слабо дефинирани краци понекогаш се нарекува флокулентна спирална галаксија, како спротивност на грандиозно дизајнирана спирална галаксија која има истакнати и добро дефинирани спирални краци.[12]

Во спиралните галаксии, спиралните краци имаат облик на приближна логаритамска спирала, образец кој теоретски се прикажува како резултат на нарушување во рамномерно ротирачката маса на ѕвезди. Како и кај ѕвездите, спиралните краци ротираат околу центарот, но со постојана аголна брзина. За спиралните краци се смета дека се подрачја на материја со голема густина или “густински бранови”.[13] Како што ѕвездите се движат низ краците, просторната брзина на секој ѕвезден систем се менува од страна на гравитациската сила со поголема густина. (Брзината се враќа во нормала откако ѕвездите ќе заминат на другата страна на краците.) Овој ефект е сличен на „бран“ од забавување при поминување покрај автопат полн со возила во движење. Краците се видливи бидејќи високата густина го олеснува образувањето на ѕвезди и следствено таму се засолнуваат многу млади и светли ѕвезди. Многу лентовидни спирални галаксии се активни, можно како резултат на гас кој се канализира во јадрото по краците.[14]

Поголемиот број на спирални галаксии имаат линеарна група на ѕвезди во облик на лента која се шири нанадвор од било која страна на јадрото и потоа се спојува во структура на спирални краци.[15] Според Хабловата класификациска шема, овие галаксии се означени со SB, проследено со мала буква (а, b или c) која што ја означува обликот на спиралните краци (во ист смисол како и кај категоризацијата на нормалните спирални галаксии). Се смета дека лентите се привремени структури кои се случуваат како резултат на густински бран кој зрачи надвор од јадрото или пак, како резултат на галактичка плима од заемодејство со друга галаксија.[16]

Нашата галаксија Млечниот пат е голема пречкеста спирална галаксија во облик на диск[17] со околу 30 килопарсеци во пречник и килопарсек дебелина. Содржи околу две илјади милјарди (2×1011)[18] ѕвезди и има вкупна маса која е околу шест илјади милјарди пати повеќе маса од Сонцето.[19]