ГОСПОДОВА УБАВИНА: Струга и Струшка околина како во БАЈКИТЕ (Фото Галерија)

СЛЕДЕТЕ ГО ОФИЦИЈАЛНИОТ ФЕЈСБУК ПРОФИЛ НА СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

Во Македонија вистинска пролет – во Исланд вистинска зима и многу снег (галерија)

Додека Македонија овие денови ужива во топлото време и во невообичаено високите температури на воздухот северот на Европа поточно Исланд ужива во вистинската зима како и во прекрасната снежна бајка. Во главниот град на Исланд (Рајкјавик) снежната покривка изнесува околу 50 цм.

Во продолжение погледнете ја прекрасната фото галерија од снежната бајка која ни доаѓа од Рајкјавик – Исланд

Фото: Severe Weather Europe

 

 

ЕКСТРЕМНО СТУДЕНАТА ЗИМА ГИ ЗАМРЗНА ПЛИТВИЧКИТЕ ЕЗЕРА ВО ХРВАТСКА

Екстремен студ во текот на овој месец ја зафати буквално цела Европа  и цел Балкански Полуостров.

На многу места низ Европа и на Балканот температурите се спуштија и под -20 степени а понекаде дури и до речиси -30 степени. Овој ектремен студ беше проследен и со врнежи од снег.

ЕДНА ИНТЕРЕСНА СИТУАЦИЈА – ВО ХРВАТСКА ЦЕЛОСНО ЗАМРЗНАА ПЛИТВИЧКИТЕ ЕЗЕРА.

Ектремниот студ не ја одмина ниту Хрватска каде Плитвичките Езера целосно замрзнаа и тоа на 20 јануари 2017.

Во продолжение погледнете ја убавината на замрзнатите Плитвичките Езера кој се наоѓаат во Хрватска:

Фото: Severe Weather Europe!

 

 

СНЕЖНА МАКЕДОНИЈА – ФОТОГАЛЕРИЈА

Веќе подолго време поголемиот дел од Македонија ужива во вистинската зима  и прекрасната снежна бајка, последниот снежен бран кој ја зафати државава дополнително ја зголему снежната покривка на многу места.

На снегот нормално најмногу му се радуваат најмладите, но и тоа како се радуваат и некој од оние повозрасните граѓани на Македонија.

Во продолжени погледнете ја прекрасната фотогалерија која доаѓа од многу градови низ Македонија:

Скопје

Гевгелија

Пробиштип

Битола

Село Бистрица, Велешко

Село Негорци, Гевгелиско

Село Марена, Кавадарци

Куманово

Гостивар

Скопје, општина Илинден

 

 

 

 

 

 

 

Крајбрежјето на Охридското Езеро кај Струга под дебел мраз (ГАЛЕРИЈА)

Поларните временски услови кои овие денови го зафатија Охридско – Струшкиот регион како и целата територија на Македонија придонесоја крајбрежјето на Охридското Езеро да замрзне.

Мразот кој е формиран на крајбрежјето од ова езеро е дебел. Најмногу на мразот му се радуваат децата кои се лизгаат на истиот.

Инаку овие денови температурите наутро во Струга се спуштаат дури под -15 степени додека преку денот тие се движат околу -7, -8 степени.

Поларното време ќе се задржи до четврток од кога се очекуваат малку повисоки и попријатни температури на воздухот.

Во продолжение погледнете ја галеријата од крајбрежјето на Охридското Езеро кај Струга:

ВО ЖИВО ГО СЛЕДИМЕ ВРЕМЕТО: СНЕЖНАТА БАЈКА ЗАПОЧНА НА СКИЈАЧКИТЕ ЦЕНТРИ

Влажниот бран кој беше најавен полека од северозапад и од запад навлегува во нашата територија а што ќе донесе овој влажен бран веќе претходно ве информиравме.

Во продолжение погледнете ја моменталната состојба на скијачките центри Попова Шапка и Маврово:

Попова Шапка во моментов:

Маврово во моментов:

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ! Фото: Skimacedonia.mk!

 

Поларниот бран ја погоди и Грција каде предизвика ОБИЛНИ снежни врнежи

Поларниот бран од североисточна Европа кој го зафати Балкански Полуостров се спушти дури до Грција каде во делови од оваа земја предизвика обилни снежни врнежи.

Снежните врнежи ги има и во близина на главниот град од оваа земја, Атина.

На следните фотографии погледнете ја ситуацијата во Грција – фотографии кои се направени воблизина на Атина

Фото: Severe Weather Europe!

 

ФОТО – ПРЕКРАСНА СНЕЖНА БАЈКА: Горна Белица – Струшко (27.12.2016)

Денешниот влажен воздушен бран и студената воздушна мас акоја истовремено се спушта од север донесе вистинска снежна бајка на Јабланица – планина која се наоѓа кај Струшко.

Следните фотографии ни доаѓаат од селото Горна Белица:

На одредени места од северозападна Италија паднаа 200 цм снег – погледнете како изгледа тоа

Делови од северозападна Италија буквално се отсечени од светот поради обилните снежни врнежи.

На некои места снежната покривка веќе достигна и до 200 цм.

Следните фотографии доаѓаат од скијачното место Прато Невозо кое се наоѓа на надморска височина од околу 1600 метри.

Погледнете како изгледа живот на -50°C – Фотографии кои доаѓаат од Сургут – Русија