ФАНТАСТИЧНО: ВИСОКОАТМОСФЕРСКИ ГРОМОВИ НАД ЗАПАДНА АВСТРАЛИЈА

На следните фотографии можете да погледнете како изгледаат високоатмосферските громови:

Навистина изгледа фантастично – фотографиите се направени од авион и тоа на 28ми март во западна Австралија.

Фото: Snappermiles photography

 

ЕКСКЛУЗИВНО: ФОТОГРАФИИ ОД НАЈНОВАТА ЕРУПЦИЈА НА ВУЛКАНОТ ЕТНА

Екслузивно фото на најновата ерупција на вулканот Етна – погледнете ги следните фотографии:

 

СПЕКТАКУЛАРЕН УДАР НА ГРОМ ВО ЕЗЕРОТО МАКАРИБО ВО ВЕНЕЦУЕЛА

Спектакуларна фотографија и удар на гром во езерото Макарибо кое се наоѓа во Венецуела

Фото: Severe Weather Europe

 

ЕКСКЛУЗИВНО: БУДЕЊЕТО НА ПРОЛЕТТА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНА (ФОТО)

Будење на пролетта во Македонија е веќе започнато, топлото време со натпросечни температури на воздухот овие денови кои владеат во државава но и во поголемиот дел од изминатиот месец (февруари) предизвикаа будење на природата (односно расцутување на цвеќињата но и на овошките).

Инаку Пролет — едно од четирите умерени годишни времиња. Пролетта го означува преминот од зима во лето. Нејзините денови се долги околу 12 часа со растечка дневна должина, и настануваат некаде пред рамноденица. Едногодишните растенија цветаат во пролетта. Во северната полутопка, празниците како Велигден и Ден на планетата Земја се случуваат во пролет, која трае од мај до јуни.

Во јужната полутопка, празниците како Рош ашана и Јом кипур се случуваат во пролет, која трае од септември до декември. Исто така, сезоната на тропски циклони започнува за време на доцна пролет во двете полутопки, иако е поретка во северниот Атлантски океан отколку во басените на другите океани.

Фотографиите се сегашни направени во Македонија. За детални информации околу временската состојба за тоа што не очекува натаму секако следете го овој метеоролошки медиум но и официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

 

 

 

ГОСПОДОВА УБАВИНА: Струга и Струшка околина како во БАЈКИТЕ (Фото Галерија)

СЛЕДЕТЕ ГО ОФИЦИЈАЛНИОТ ФЕЈСБУК ПРОФИЛ НА СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

Во Македонија вистинска пролет – во Исланд вистинска зима и многу снег (галерија)

Додека Македонија овие денови ужива во топлото време и во невообичаено високите температури на воздухот северот на Европа поточно Исланд ужива во вистинската зима како и во прекрасната снежна бајка. Во главниот град на Исланд (Рајкјавик) снежната покривка изнесува околу 50 цм.

Во продолжение погледнете ја прекрасната фото галерија од снежната бајка која ни доаѓа од Рајкјавик – Исланд

Фото: Severe Weather Europe

 

 

ЕКСТРЕМНО СТУДЕНАТА ЗИМА ГИ ЗАМРЗНА ПЛИТВИЧКИТЕ ЕЗЕРА ВО ХРВАТСКА

Екстремен студ во текот на овој месец ја зафати буквално цела Европа  и цел Балкански Полуостров.

На многу места низ Европа и на Балканот температурите се спуштија и под -20 степени а понекаде дури и до речиси -30 степени. Овој ектремен студ беше проследен и со врнежи од снег.

ЕДНА ИНТЕРЕСНА СИТУАЦИЈА – ВО ХРВАТСКА ЦЕЛОСНО ЗАМРЗНАА ПЛИТВИЧКИТЕ ЕЗЕРА.

Ектремниот студ не ја одмина ниту Хрватска каде Плитвичките Езера целосно замрзнаа и тоа на 20 јануари 2017.

Во продолжение погледнете ја убавината на замрзнатите Плитвичките Езера кој се наоѓаат во Хрватска:

Фото: Severe Weather Europe!

 

 

СНЕЖНА МАКЕДОНИЈА – ФОТОГАЛЕРИЈА

Веќе подолго време поголемиот дел од Македонија ужива во вистинската зима  и прекрасната снежна бајка, последниот снежен бран кој ја зафати државава дополнително ја зголему снежната покривка на многу места.

На снегот нормално најмногу му се радуваат најмладите, но и тоа како се радуваат и некој од оние повозрасните граѓани на Македонија.

Во продолжени погледнете ја прекрасната фотогалерија која доаѓа од многу градови низ Македонија:

Скопје

Гевгелија

Пробиштип

Битола

Село Бистрица, Велешко

Село Негорци, Гевгелиско

Село Марена, Кавадарци

Куманово

Гостивар

Скопје, општина Илинден

 

 

 

 

 

 

 

Крајбрежјето на Охридското Езеро кај Струга под дебел мраз (ГАЛЕРИЈА)

Поларните временски услови кои овие денови го зафатија Охридско – Струшкиот регион како и целата територија на Македонија придонесоја крајбрежјето на Охридското Езеро да замрзне.

Мразот кој е формиран на крајбрежјето од ова езеро е дебел. Најмногу на мразот му се радуваат децата кои се лизгаат на истиот.

Инаку овие денови температурите наутро во Струга се спуштаат дури под -15 степени додека преку денот тие се движат околу -7, -8 степени.

Поларното време ќе се задржи до четврток од кога се очекуваат малку повисоки и попријатни температури на воздухот.

Во продолжение погледнете ја галеријата од крајбрежјето на Охридското Езеро кај Струга:

ВО ЖИВО ГО СЛЕДИМЕ ВРЕМЕТО: СНЕЖНАТА БАЈКА ЗАПОЧНА НА СКИЈАЧКИТЕ ЦЕНТРИ

Влажниот бран кој беше најавен полека од северозапад и од запад навлегува во нашата територија а што ќе донесе овој влажен бран веќе претходно ве информиравме.

Во продолжение погледнете ја моменталната состојба на скијачките центри Попова Шапка и Маврово:

Попова Шапка во моментов:

Маврово во моментов:

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ! Фото: Skimacedonia.mk!