Entries by Slavco Admin Poposki

ДОАЃА ВТОР БРАН НА НЕСТАБИЛНОСТ – ВРНЕЖИ, ГРМЕЖИ И УСЛОВИ ЗА ЛОКАЛНО НЕВРЕМЕ

Во текот на оваа ноќ а особено некаде во раните утрински часови од север ќе се спушти но и полека се спушта нова влажна, нестабилна и посвежа воздушна маса која на повеќе места ќе предизвика врнежи од дожд. Локално ќе биде нестабилно со поројни врнежи од дожд, електрични празнења, засилен ветер и услови за појава […]

ОЛУЕН СИСТЕМ ОД КОСОВО ПОВТОРНО НОСИ НЕВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА

Во овој момент од Косово во северните предели навлегува олуен систем кој со себе носи поројни врнежи од дожд, грмежи и засилен ветер а во ваква ситуација има и локална појава на град. Овој систем полека ќе се поместува кон североисточните и источните предели на државава. ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ВО СЛУЧАЈ НА ПОЈАВА НА ЕЛЕКТРИЧНИ ПРАЗНЕЊА ВЕ […]

НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА: СТРАШНО НЕВРЕМЕ ВО ДЕМИР ХИСАР

Попладнево Демир Хисар беше зафатен од влажна и многу нестабилна воздушна маса која предизвика интензивен развој на нестабилна облачност проследена со интензивен пороен дожд, силни електрични празнења, засилен ветер и локална појава на град. Поради интензивните врнежи од град улиците, куќите и се останато буквално побелеа како да наврнало снег а не град. Погледнете ја […]

АТМОСФЕРАТА СЕ ДЕСТАБИЛИЗИРА: ОЛУЕН СИСТЕМ НАД МАКЕДОНИЈА

Во текот на попладнево како резултат на веќе најавената промена на временската состојба Атмосферата започна да се дестабилизира. Поточно некаде над Крушевско и Македонски Брод попладнево се формираше олуен систем и неговото движење е во правец кон југоисток. Овој олуен систем е доста добро развиен и со себе нови пороен дожд, електрични празнења, засилен ветер […]

НОЌЕСКА И УТРЕ – ВРНЕЖИ, ЛОКАЛНИ ГРМЕЖИ И УСЛОВИ ЗА НЕВРЕМЕ

Во текот на претстојната ноќ како и во текот на утрешниот ден (11.06.2017) територијата на Македонија ќе биде под влијание на влажна, нестабилна но и посвежа воздушна маса која ќе услови зголемување на облачноста и повремени врнежи од дожд на повеќе места. Локално ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер а […]

Славчо Попоски: Биометеоролошка прогноза (Бр.3)

Со оглед на тоа дека сме пред нова промена на временската состојба во нашата држава Биометеоролошката прогноза полека ќе се влошува а тоа значи дека кај Метеопатите ќе започнат да се појавуваат главоболки, болку во коските како и болки на старите рани, несоница и повремена нервоза. Токму оваа ситуација е поради наглите промени на времето […]

Анализа на времето

До крајот на денешниот ден (10.06.2017) времето во државава ќе се задржи сончево и многу топло со умерена облачност во попладневните часови кога ќе има услови за локален краткотраен пороен дожд и грмежи особено на планинските предели но и на оние населени места кои се наоѓаат во близина на планините. Во вечерните часови облачноста насекаде […]

СИЛНО НЕВРЕМЕ НА ОСТРОВОТ *САМОС* – СПЕКТАКУЛАРЕН УДАР НА ГРОМ

Синоќа островот Самос кој се наоѓа во соседна Грција беше зафатен од влажна и многу нестабилна воздушна маса која услови интензивни врнежи од дожд и силни грмежи. Погледнете ја фотографијата во која можете да ја погледнете синоќешната ситуација на овој остров: Благодарност до Severe Weather Europe! За нови и детални информации околу временската состојба во […]

ПОСТУДЕН ВОЗДУХ ОД СЕВЕР НОСИ ВРНЕЖИ И РЕЛАТИВНО ЕСЕНСКО ВРЕМЕ

Во недела (11.06.2017) под влијание на влажна и постудена воздушна маса од североисток ќе има позначителна облачност и повремени локални врнежи од дожд. Локално ќе има услови и за нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветер. На некои места се очекува да наврнат околу 20 л/м2 воден талог. Ќе дува умерен, на […]