Entries by Славчо Попоски

СОВЕТИ И ПРАВИЛА НА ОДНЕСУВАЊЕ ЗА ЗАШТИТА ОД УДАР НА ГРОМ

Совети и правила на однесување за заштита од удар на гром Молњата е појава на празнење на електрицитот при олуја. Звучна последица од ова празнење е грмотевицата. Целиот феномен се нарекува гром. Молњите и грмотевиците односно громовите се појави кои се случуваат насекаде, без разлика дали станува збор за планина, градови, на патишта, водени површини […]

Meteomax.mk медиум кој потекнува од Струга-прочитајте ги сите детали за градот Струга

Струга — град во југозападниот дел на Република Македонија и центар на Општина Струга. Градот Струга лежи во рамнината на Струшкото Поле на двата брега на реката Црн Дрим и на северниот брег наОхридското Езеро. Од Скопје е оддалечена 171 км, а од Охрид 15 км. Струга Поглед на Црн Дрим во Струга Mестоположба Струга […]

Скопје-прекрасна метропола и главен град на Република Македонија

Скопје — главен и најголем град во Македонија, кој воедно претставува административно-политички, стопански, културен и образовно-научен центар. Се наоѓа во средишниот дел на Балканскиот Полуостровраспространет на бреговите на реката Вардар. Име: Градот Скопје во текот на своето постоење во зависност од историските прилики бил именуван со различни имиња. Античкото име е Скупи (латински: Scupi). Името […]

Прочитајте многу повеќе за климата во Република Македонија

Климата во Македонија се карактеризира со испреплетување на маритимните и континенталните влијанија и се судираат благата медитеранска со острата континентална клима на многу специфичен начин. Маритимните влијанија предизвикуват сушно и топло лето, а континенталните влијанија студена и влажна зима.[1] Климатски региони и типови Во Македонија се издвоени неколку карактеристични климатски региони: субмедитерански, регион со изразена […]

Утрешниот ден носи услови за слаби локални врнежи дожд!

Утре (03.10.2016) времето во Македонија ќе биде променливо облачно и сеуште релативно топло со сончеви периоди. Ќе има услови и за локални слаби врнежи од дожд. Има можност и за ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од променлив правец. Температурата ќе се движи во интервал од 20 до 27 степени. Во текот […]

Во текот на оваа ноќ очекувајте слаби локални врнежи од дожд!

Поради поминување на не толку изразен влажен бран од запад во текот на предстојната ноќ ќе има зголемување на облачноста која ќе донесе локални но послаби врнежи од дожд. Не се исклучува можноста и за ретки грмежи. Во текот на ноќта исто така ќе дува и слаб ветер од променлив правец. Ќе биде свежо и […]

ВИДЕО: Презентерка на метео облече погрешен фустан, па колегата мораше да ја покрие!

Голема телевизиска грешка предизвика презентерката на временска прогноза на една телевизија во Лос Анџелес. Таа се обиде да ја презентира прогнозата, но сликата од географската карта се преслика на неа. Едноставниот фустан во сина боја се покажа како огромна грешка, бидејќи ваквиот тип на прогноза се работи на хрома која не дозволува ТВ лицата што […]

ВОЗЕЊЕ НА ДОЖД – КОРИСНИ СОВЕТИ

Колку и да изгледа наивно, возењето на дожд бара огромна концентрација и претпазливост, а во одредени ситуации од Вас ќе ги изведе на виделина сите Ваши возачки способности. Имајте на ум дека и Вашиот автомобил на дождливо време има сосема поинакви карактеристики на забрзување, кочење и свртување, за разлика од истите параметри на суво време. […]

Информација и ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ до земјоделците!

Почитувани земјоделци со оглед на тоа дека во текот на следната недела (особено на средината од истата) ни предстои ГОЛЕМО ЗАЛАДУВАЊЕ на времето и засилен северен ветер. Сето тоа ќе предизвика престанок на работите на земјоделските култури. Покрај тоа ве советуваме со време да ги заштитете своите земјоделски култури од евентуален мраз во текот на […]

АМСМ: Состојба на сите патишта низ Република Македонија

ВНИМАТЕЛНО: Обиколницата Скопје е пуштена за сообраќај во двата правци, но има делови од коловозот кои се оштетени, каде се поставени сообраќајни знаци за регулирање на брзината на движење на возилата. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за илзез […]