Entries by Славчо Попоски

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО СИТЕ ЗЕМЈОДЕЛЦИ: НЕВООБИЧАЕНО СТУДЕН БРАН ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА!

Како што веќе најавивме во петок од попладневните часови започнува промената на временската состојба кај нас па така најпрвин ќе има зголемување на облачноста а доцна попладне и навечер во северните и во северозападните предели ќе има локални врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец кој повремено на некои места […]

ВИКЕНД ПЛАНИНСКА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА НА СЛАВЧО ПОПОСКИ: ИДЕАЛНО ЗА УЖИВАЊЕ ВО СНЕЖНА БАЈКА!

Почитувани граѓани како што веќе најавивме во првиот ден од викендот (сабота) моќен студен фронт од север ќе услови врнежи од снег и формирање на снежна покривка на планините во државава. Снег ќе паѓа на надморска височина од 1400 метри и тоа особено во северните и во северозападните планински предели додека во југозападниот дел на […]

ПО ПОСЛАБИТЕ ПОТРЕСИ ВО МАКЕДОНИЈА НОВ ПОСИЛЕН ПОТРЕС!

Од синоќа па до ова попладне во источна Македонија се случија дури 10 нови земјотреси со интензитет од 2.3 до 2.7 степени според Рихтеровата скала и истите се со епицентар во Пехчевскиот регион додека еден од овие потреси е со епицентар во близина на Валандовскиот регион. Попладнево посилен потрес е регистриран во Пехчевскиот регион и […]

СПРЕМЕТЕ ЈА ТОПЛАТА ОБЛЕКА И ПЕЧКИТЕ: ТЕМПЕРАТУРИТЕ ПАЃААТ ДУРИ ЗА ОКОЛУ 15 СТЕПЕНИ!

Како што веќе најавивме во петок од попладневните часови започнува промената на временската состојба кај нас па така најпрвин ќе има зголемување на облачноста а доцна попладне и навечер во северните и во северозападните предели ќе има локални врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец кој повремено на некои места […]

НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА: СЕРИЈА ЗЕМЈОТРЕСИ ИЗМИНАТАТА НОЌ ЈА СТРЕСOJA МАКЕДОНИЈА

Изминатата ноќ источна Македонија повторно ја стресоја серија земјотреси кој за среќа се со релативно слаб интензитет. Се работи дури за четири земјотреси од кој три се со епицентар во Пехчево а еден е со епицентар во близина на Валандово. Земјотресите се со интензитет од 2.3 до 2.6 степени според Рихтеровата скала. Инаку повеќе серии […]

АНАЛИЗА НА МЕТЕОРОЛОТ ПОПОСКИ: ПОГЛЕДНЕТЕ ЗОШТО ДОАЃА ДО ПРОМЕНИ НА МЕТЕОРОЛОШКИТЕ МОДЕЛИ КАЈ НАС

Почитувани граѓани кај нас често пати кога се следат метеоролошките модели истите варираат односно често пати доаѓа до нивни промени кога станува збор за промените во нашата држава. Еднашка многу дожд или снег тоа е во зависност во кој дел од годината се наоѓаме а еднашка сонце и топлина и така натаму. Зошто доаѓа до […]

СТУДЕН БРАН ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА ЗА ВИКЕНДОТ: ТЕМПЕРАТУРИТЕ ПАЃААТ ЗА ПОВЕЌЕ ОД ДЕСЕТ СТЕПЕНИ!

Како што веќе најавивме од петок попладне и навечер започнива промена на временската состојба кај нас и тоа поради циклонска активност и спуштање на значително студен воздух од север па така веќе петок навечер во северните и во северозападните предели ќе има услови за локални врнежи од дожд а ќе дува и слаб до умерен […]

НАЈНОВА АНАЛИЗА: ДО ПЕТОК УЖИВАЈТЕ!

До петок (06.010.2017) под влијание на претежно стабилна, сува но и потопла воздушна маса времето во државава ќе биде сончево и релативно топло со мала локална облачност. Максимумот на температурите на воздухот ќе бидат во пораст па така утре (04.10.2017) ќе се искачат во интервалот од 19 до 25 степени додека во четврток и во […]

НЕВЕРОЈАТНО ВИДЕО: ПОГЛЕДНЕТЕ ГО НЕВЕРОЈАТНОТО ФОРМИРАЊЕ НА ТОРНАДО!

Погледнете го неверојатното видео од формирањето на торнадо во Јапонија и истото ќе ви го одземе здивот: https://www.facebook.com/severeweatherEU/videos/2091346284421795/ Локацијата на ова видено овој пат не е позната но сепак се работи з аневеројатно видео. За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

ИЗМИНАТИОТ ПЕРИОД СЕРИЈА ЗЕМЈОТРЕСИ ЈА СТРЕСИЈА ДРЖАВАВА (ИМА И НОВИ ПОТРЕСИ)

Во текот на изминатиот период источна Македонија поточно делот околу Пехчевско го стресија серија земјотреси за среќа со релативно слаб интензитет (од 2 до 3 степени според Рихтеровата скала) Нов земјотрес од 2.1 степен според рихтер е регистриран претпладнево во 10:48 часот. Овој земјотрес е со епицентар во Берово и се наоѓа на длабочина од […]