Entries by Славчо Попоски

Погледнете ја оваа зимска бајка која доаѓа од Австрија

Метереолозите промашија дека ќе нема снег во овој период од годината. Во познатите австриски скијачки центри има над 20 сантиметри снег, а за наредните денови снег се очекува и на помала надморска височина од 1000 метри. Над 53% анкетирани граѓани се задоволни што предвреме падна снег, зашто тоа позитивно влијае на нивниот бизнис во познатите […]

ВИДЕО: Моќниот ураган „Метју“ на Хаити усмрти 39 лица, па се упати кон Флорида

Откако усмрти најмалку 39 лица и оштети голем број куќи на југот од Хаити, ураганот „Метју“ се упати кон источниот брег на Флорида каде, според прогнози на метеоролозите, ќе добие на сила и ќе премине од трета во четврта категорија. Најжестоката карипска бура во последните речиси 10 години рано утринава ги  зафати Бахамите, а додека […]

Поинтензивни врнежи од дожд најавува и УХМР

РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗЕМЈОДЕЛСТВО,ШУМАРСТВО И ВОДОСТОПАНСТВО УПРАВА ЗА ХИДРОМЕТЕОРОЛОШКИ РАБОТИ Објавено на: 06.10 2016 г. 17:30 ч. ИНФОРМАЦИЈА МАКСИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ 24 Гевгелија, 22 Штип, Д. Капија, 21 Битола, 20 Струмица, Виница, Прилеп, 19 Охрид, Претор, 18 Скопје, Тополчани, Кр. Паланка, Ѓуриште, Пожар, 17 Берово, Тетово, 14 Лазарополе, Пожаране, Маврово. ВРЕМЕТО ДЕНЕС Во поголем дел […]

Циклон од Медитеранот се движи кон Македонија кој во текот на утрешниот ден ќе донесе ПОИНТЕНЗИВНИ врнежи од дожд.

Во текот на утрешниот ден (07.10.2016) територијата на Македонија ќе биде зафатена од циклонска активност која доаѓа од Медитеранот. Поради тоа утре времето ќе биде облачно и свежо. Околу пладне најпрвин во западните предели ќе започнат врнежите од дожд кои набрзо ќе се прошират и во останатите предели од Македонија. Поинтензивни врнежи се очекуваат во […]

АМСМ: Состојба на патиштата низ Република Македонија (ДНЕВНИ ИНФОРМАЦИИ)

ЧЕТВРТОК, 6 ОКТОМВРИ 2016 09:06:17 АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: СОСТОЈБА: Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по наместа влажни коловози. ВНИМАТЕЛНО: Обиколницата Скопје е пуштена за сообраќај во двата правци, но има делови од коловозот кои се оштетени, каде се поставени сообраќајни знаци за регулирање на брзината на движење […]

Денес релативно свеж ден!

Денес (06.10.2016) времето во Македонија ќе биде умерено облачно и релативно свежо со сончеви периоди, Во попладневните часови ќе има услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југозападен правец кој особено во Пелагионија повремено ќе се засилува. Температурата ќе се движи во интервал од 13 до 21 степен. Временската […]

СТРАШНО: Гром удри во авион полн со патници (ВИДЕО)

Гром удри во авион на компанијата WOW од Исланд, веднаш по полетувањето, додека тој беше полн со патници. Сепак, иако снимката која се појави на Јутјуб изгледа страшно, веројатно никој од патниците не почувствувал ништо, затоа што авионите имаат посебна заштита, правени се од посебен алуминиумски материјали, и заштита на електронскиот уред од громови. Практично […]

Покрај Голем Град, во Македонија има уште десетици други острови!

Вообичаено се смета дека островот Голем Град во југозападниот дел на Преспанското Езеро е единствениот остров во Република Македонија. Меѓутоа, тоа е сосема погрешно. Всушност, Голем Град е само најголемиот остров во нашата држава, бидејќи има уште десетици други острови по реките и вештачките езера, а некои од нив се исто така доста интересни. За […]

Се наближува зимското сметање на времето и дилемата дали воопшто ни е потребна промена на „времето“?

Во недела, 30.10.2016 година, во 3 часот наутро, завршува летното и започнува зимското сметање на времето. При тоа, стрелките на часовниците ќе треба да се вратат за еден час наназад, односно да покажуваат 02 часот. Поради враќање еден час наназад, во зимските месеци, деновите во Македонија завршуваат доста рано, односно главно се стемнува помеѓу 16.30 и 17.30 […]

Копаоник побеле – падна првиот снег на Српските планини

Невообичаено студениот воздхух за овој дел од годината веќе започна да се спушта од североисточна Европа кон Балканскиот Полуостров. Токму ова денес предизвика на планинските места во соседна Србија да падне и првиот снег за оваа сезона. Невообичаено студениот воздух над Балканот ќе се задржи подолго време. Зошто дојде до спуштање на ваков невообичаено студен […]