Entries by Славчо Попоски

ВЕЧЕРВА ОБЛЕКУВАЈТЕ СЕ ПОТОПЛО!

Во текот на претстојната ноќ ќе се задржи позначително облачно време на повеќе места, ветровито и невообичаено свежо за овој дел од годината а ќе има услови и за слаб локален дожд а на највисоките планински врвови во северозападна Македонија (на висина од над 2200 метри) ќе има услови за слабо провејување на снег. Ќе […]

Погледнете какво време ни носи почетокот на новата недела

Во текот на утрешниот ден (19.06.2017) времето во државава сеуште ќе биде променливо облачно и ветровито односно ќе дува засилен ветер од северен правец а ќе има услови и за повремен локален слаб дожд. Максималната температура на воздухот ќе се искачи во интервалот од 21 до 29 степени. За нови и детални информации следете го […]

Два СИЛНИ земјотреси синоќа во југозападна Македонија

Два земјотреси кој спаѓааат во категоријата на ПОСИЛНИ синоќа ја погодија југозападна Македонија, првиот земјотрес се случил точно во 02:00 часот со интензитет од 3.7 степени според Рихтеровата скала и истиот се случи на 5 километри длабочина. Шест часа подоцна или поточно во 08:00 часот утринава уште еден земјотрес почувствуван во овој дел на државава […]

Значително освежување и засилен северен ветер

Во текот на денешниот ден (18.06.2017) времето во државава ќе биде променливо облачно и многу посвежо за разлика од изминатите денови со засилен ветер од северен правец но и со повремен локален слаб дожд додека на највисоките планински врвови во северозападните предели (од 2100 – 2200 метри па нагоре) ќе има услови за провејување на […]

АНАЛИЗА НА СЕВЕРНИОТ ВЕТЕР – БРЗИНА ДО ОКОЛУ 70 КМ/ЧАС (ЗАЛАДУВАЊЕ)

Големата разика на воздушниот притисок и тоа високит на северот а нискиот на југот од балканот оваа ноќ како и утре (18.06.2016) ќе предизвикува да имаме ветер од северен правец кој ќе биде со засилен интензитет на повеќе места и кој на некои места ќе достигнува брзина од околу 70 км/час. Сево ова како што […]

АНАЛИЗА ЗА СТРАШНОТО НЕВРЕМЕ КОЕ ЈА ЗАФАТИ ДРЖАВАВА

Почитувани граѓани изминатиов период сме сведоци на чести но и силни невремиња кои направија големи штети врз земјоделството низ Република Македонија, исто така сме сведоци на локални поројни поплави предизвикани од поројните врнежи од дожд кои во делови од државава за само неколку часа достигнаа дури и месечна количина на вден талог, локално излевање на […]

СТРАШНО: МНОГУ БЛИСКА СРЕДБА СО ГРОМ

Страшното невреме во изминатиот период што ја зафати Македонија предизвика многу штети врз земјоделието поради интензивните врнежи од град кои се појавија на повеќе места низ државава. Покрај тоа проблем правеа и локалните поројни поплави но и силните грмежи кои во неколку градови предизвикаа дефекти на домашните уреди. Полека но сигурно од година на година […]

ДРАСТИЧНИОТ ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ МОЖЕ ДА ДОНЕСЕ СНЕГ НА ВИСОКИТЕ ПЛАНИНСКИ ВРВОВИ

Драстичниот пад на температурите на воздухот кој се очекува особенои во текот на претстојната ноќ и утре на високите планински врвови од соседните држави може да донесе и провејување на снег. Станува збор за планинските врвови кои се на надморска височина од над 2000 метри. Не се исклучува можноста за провејување на снег на највисоките […]

СЛЕДУВААТ НОВИ ВРНЕЖИ, СЕВЕРЕН ВЕТЕР И ЗАЛАДУВАЊЕ

Од денес (17.06.2017) од пладневните часови територијата на државава ќе биде зафатена од нов влажен и постуден воздушен бран кој ќе предизвика нови врнежи од дожд кој ќе биде ПОИНТЕНЗИВНИ во западните предели каде локално се очекува да наврнат околу 20 л/м2 воден талог. Ќе има услови и за локална нестабилност проследена со грмежи. Во […]

НЕВРЕМЕ СО ГРАД ЈА ПОГОДИ ПЕЛАГОНИЈА

Во последните неколку часови Палагонискиот регион е зафатен од влажна и многу нестабилна воздушна маса која се спушти од северозападен. Токму ова предизвика да има поројни врнежи од дожд, силни електрични празнења, засилување на ветерот и локална појава на град. Инаку претходно најавивме дека оваа ноќ државава ќе биде зафатена од нова нестабилна воздушна маса […]