Entries by Славчо Попоски

ЕКСКЛУЗИВНО – МЕТЕОРОЛОГОТ ПОПОСКИ ИЗЛЕГУВА СО АНАЛИЗА ДАЛИ ПОНАТАМУ МОЖЕ ДА ОЧЕКУВАМЕ СЛИЧНО СНЕЖНО НЕВРЕМЕ

Почитувани граѓани во текот на изминатото дено – ноќие југозападна и западна Македонија беа сведоци на големо снежно невреме проследено со многу интензивни врнежи од снег а на југозапад истиот беше проследен дури и со појава на грмежи. Низ котлините на овој дел од државата паѓаше доста влажен снег кој поради тежината услови понекаде прекин […]

НАЈНОВА АНАЛИЗА – НОВ ВЛАЖЕН БРАН ВЕЌЕ ОД САМИОТ ПОЧЕТОК НА СЛЕДНАТА НЕДЕЛА

Според моменталните анализи кој ние ги направивме нов влажен бран кој би условив нови врнежи од дожд и снег и повторно зголемување на снежната покривка се очекува веќе од самиот почеток на следната недела или од понеделник. Инаку пред тоа за време на викендот ќе имаме преодно затоплување на времето со значителен пораст на дневните […]

СПРЕМЕТЕ СЕ – ТЕМПЕРАТУРИТЕ ПАЃААТ ВО НЕГАТИВА, ЌЕ МРЗНЕ А ЌЕ ПРОВЕЈУВА СНЕГ И НАТАМУ (АНАЛИЗА)

Поради понатамошно спуштање на студена воздушна од северните географски широчини доцна попладнево и вечерва температурите на воздухот значително ќе опаѓаат така да истите веќе ќе се спуштат во негатива со што треба да обратете крајна претпазливост на влажните коловози а поради ова крајно внимание треба да обратат и пешаците. Особено на запад ќе провејува и […]

СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ЈА ЗАФАТИ ЗАПАДНА И ЈУГОЗАПАДНА МАКЕДОНИЈА ПРОСЛЕДЕНО СО ГРМЕЖИ! ИМА МНОГУ ПРОБЛЕМИ

Во текот на изминатото дено – ноќие западна ио југозападна Македонија како што и најавивме ги зафати вистинско снежно невреме проследено со ИНТЕНЗИВНИ снежни врнежи кој на југозапад дури беа проследени и со појава на грмежи. Низ котлините снегот беше доста влажен поради што истиот во делови од запад и југозапад услови и прекин на […]

ГОЛЕМО СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ВО ЗАПАДНА И ЈУГОЗАПАДНА МАКЕДОНИЈА – СНЕМУВА СТРУЈА И ГРМИ! АНАЛИЗА

Снежното невреме кое ги зафати западна и југозападна Македонија услови прекин на електричната енергија особено во селата кои се наоѓаат во овој дел на државава. Исто така според најновите информации кој ги добиваме од граѓаните прекин на електричната енергија има баш и во центарот на Струга. Интензивните снежни врнежи се проследени повремено со електрични празнења […]

ЕКСКЛУЗИВНА АНАЛИЗА НА МЕТЕОРОЛОГОТ ПОПОСКИ: НА ГРАЃАНИТЕ ИМ АНАЛИЗИРАМЕ ЗОШТО ГРМИ КОГА ПАЃА СНЕГ

Почитувани граѓани оваа вечер ни се случува еден феномен кој е премногу чуден за граѓаните особено за југозападна Македонија каде покрај интензивните снежни врнежи оваа вечер има и појава на електрични празнења и грмежи кој се сосема очекувани и најавени од наша страна. Многу од граѓаните се изјаснуваат дека ваквата работа не е на добро […]

ЗАПАДНА И ЈУГОЗАПАДНА МАКЕДОНИЈА ДА ВНИМАВА – СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ! УСЛОВИ ЗА СОЗДАВАЊЕ ПРОБЛЕМИ!

Почитувани граѓани под влијание на силен циклон понатаму поточно до крајот на денов и вечерва како и ноќва кон денот среда западна и југозападна Македонија ќе добие ЗНАЧИТЕЛНА СНЕЖНА ПОКРИВКА и тоа посебно на планинските места каде истата ќе се сголеми дури и за околу половина метар додека на повисоките места за околу 20 – […]

НЕ СЕ ГЛЕДА ПРСТ ПРЕД ОКО – СНЕЖНА БУРА БЕСНЕЕ НА СКИЈАЧКИТЕ ЦЕНТРИ! НИКАКО ПРОШЕТКА И ИЗЛЕГУВАЊЕ!

Силниот циклон кој ја зафаќа нашата држава условува МНОГУ ИНТЕНЗИВНИ СНЕЖНИ врнежи поради што на скијачките центри не се гледа прст пред око а тоа можете да го погледнете на следните две фотографии со помош на камерите кои се наоѓаат на Попова Шапка и на Маврово: Обилните врнежи ќе продолжат и натаму па така снежната […]

СНЕЖНО НЕВРЕМЕ, ИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ И УСЛОВИ ЗА НЕСТАБИЛНОСТ СО ГРМЕЖИ! ДЕТАЛНА АНАЛИЗА

Во моментов од југозапад кон нашата територија ни се приближува нестабилна воздушна маса која освен интензивните врнежи од дожд и снег, понекаде и влажен снег и само снег на повисоките места и на планините ќе има услови и за локална појава на грмежи. Долж Повардарието и во југоисточните предели ќе се задржат внежите од дожд. […]

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ – НЕ ОДЕТЕ НА ПАТ: СНЕЖНО НЕВРЕМЕ И ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА БЕЛАТА ПОКРИВКА ДУРИ ЗА ОКОЛУ 50 ЦМ – ДЕТАЛИ

Под влијание на силен циклон како што веќе најавивме врнежите полека од запад се шират и во останатите предели на државава и се интензнивираат. Најмногу врнежи ќе има на запад, локално на југоисток и исток ( нови над 30 л/м2 вода). Ќе има услови и за ретка нестабилност проследена со грмежи. На повисоките места и […]