Entries by Славчо Попоски

54 ГОДИНИ ОД КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО СКОПЈЕ!

Скопје со повеќе активности и манифестации одбележува 54 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени. Официјални делегации и претставници на институции денеска ќе положат цвеќе на Градските гробишта во Бутел, пред Споменикот на жртвите од катастрофалниот земјотрес. Традиционалната крводарителска акција „За Скопје со љубов. Дарувај крв – биди хуман“ […]

НАЈНОВА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО!

Во текот на денешниот ден (26.07.2017) времето во државава ќе биде претежно сончево со умерена локална облачност и со умерен ветер од западен правец кој повремено ќе се засилува по интензитет. Во попладневните и во вечерните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со дожд и грмежи а не се исклучува можноста и […]

БИОМЕТЕОРОЛОШКА ПРОГНОЗА НА СЛАВЧО ПОПОСКИ!

Силното југозападно воздушно струење и транспортот на прашина и песок од Сахара врз граѓаните а особено врз метеопатите условува неповолни биометеоролошки услови што значи кај граѓаните се јавуваат главоболки, болки во косткитте и на местата на старите рани, несоница, се чувствуваат уморни и осеќаат тежина. Ова посебно значи за метеопатите односно оние кој имаат најголеми […]

ЌЕ ГРМИ! ВАЖНИ СОВЕТИ ЗА ЗАШТИТА!

Локално во северните предели веќе има грмежи а со оглед на тоа дека пред нас е нестабилно време со почести грмежи ве советуваме дека додека се вршат електричните празнења уредите во вашиот дом да бидат исклучени со цел да не дојде до некој дефект и слично. Кога грми и кога се вршат електричните празнења измегнувајте […]

НЕСТАБИЛНОСТ – ВРНЕЖИ, ГРМЕЖИ И ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ!

Денес (25.07.2017) во попладневните часови во северната половина на државава ќе има услови за локален развој на нестабилна облачност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи, засилен ветер а не се исклучува можноста и за редок град. Максимумот на температурите денес ќе се искачи во интервалот од 30 до 37 степени меѓутоа од запад и северозапад […]

Нов земјотрес регистриран во југозападна Македонија!

Нов земјотрес е регистриран вечерва во југозападна Македонија. Земјотресот се случи во 00:39 часот и се со епицентар во Охридскиот регион. Интензитетон на земјотресот е од 3.5 степени според Рихтер и се наоѓа на длабочина од 2 километри. За нови и детални информации околу временската состојба во државава следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО […]

СТРАШНО НЕВРЕМЕ ПУСТОШИ ВО СЕВЕРОЗАПАДНА БОСНА И ВО ХРВАТСКА!

Вечерва северозападна Босна и голем дел од Хрватска се зафатени од многу нестабилна воздушна маса која условува интензивер развој на олујни системи кои на многу места условуваат интезнивни поројни врнежи од дожд, силни и чести електрични празнења, силен ветер и град.   Олујните системи се во правец на движење кон исток и североисток што значи […]

ДОЛГОРОЧНО: ПОГЛЕДНЕТЕ ДАЛИ ВРЕМЕНСКИ НЕПОГОДИ ЌЕ ИМАМЕ И ВО АГВУСТ!

Според моменталните анализи на самиот почеток на месец август следува уште еден изразено топол африкански бран кој ќе услови МНОГУ ВИСОКИ температури на воздухот кој во централните и во југоисточните предели можно е да се искачат над 40 степени. Сепак ако погледнеме долгорочно оваа година месецот август ќе биде со температури кои ќе бидат во […]

Анализа на времето: Постепено дестабилизирање на атмосферата!

Во текот на утрешниот ден (25.07.2017) времето во државава во претпладневните часови ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО додека в текот на попладневните часови во северната половина ќе има услови за локален развој на нестабилна облачност која ќе биде проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи, засилување на ветерот а не се исклучува можноста и за […]

ЕКСКЛУЗИВНО: Екипата на Метеомакс стартува со соработка со метеоролозите од Босна!

Почитувани граѓани ве информираме дека ние екипата на најголемиот метеоролошки медиум во државава Метеомакс одсега па натаму стартуваме со соработка со Босанските метеоролози. Токму ова за нас е еден голем чекор напред што значи освен во нашата држава нашиот медиум с епроширува и во другите земји. За нови детални информации околу временската состојба во државава […]