Entries by Славчо Попоски

ВО ЖИВО СЛЕДЕЊЕ НА ВРЕМЕТО НА ПОПОСКИ: МНОГУ ГРМИ ВО ДРЖАВАВА – МОЖНО НЕВРЕМЕ! ДЕТАЛИ

Во овие рани попладневни часови веќе во најголем дел од западната половина на државава како и во Скопскиот регион има развој на нестабилна облачност проследена со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално на овие места претежно на планинските региони има и локална појава на град а сите овие процеси се проследени […]

ВНИМАНИЕ: ПОПЛАДНЕВО И ВЕЧЕРВА ВЛАДИМИР НОСИ МОЖНОСТ ЗА НЕВРЕМЕ И ВО СКОПСКО! ДЕТАЛИ

Како што претходно најавивме попладнево и вечерва ВЛАДИМИР на многу места ќе услови пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ кое ќе биде проследено со интензивен пороен дожд, засилен ветер, силни електрични празнења и услови за појава на град. Попладнево и вечерва и во Скопскиот […]

ЦИКЛОНОТ ВЛАДИМИР СИНОЌА ГО ПОТОПИ ТЕТОВО! ДЕТАЛИ

Во текот на вчерашните вечерни часови северозападниот дел од државава како и делови од Скопскиот регион беа зафатени од влажна и нестабилна воздушна маса која се спушти од северозапад и која беше во склоп со циклонот ВЛАДИМИР. Оваа маса беше проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Најмногу од циклонот ВЛАДИМИР во текот на […]

ПО ВЧЕРАШНОТО НЕВРЕМЕ НА СЕВЕРОЗАПАД: ВЛАДИМИР НОСИ НОВО НЕВРЕМЕ! ВНИМАНИЕ!

Во текот на денешното претпладне времето во државава ќе биде умерено облачно со сончеви периоди (локално и подолги). Од пладневните часови ќе се развива нестабилна облачност која на многу места ќе биде проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ проследено со интензивен пороен […]

ВНИМАНИЕ: СЕВЕРОЗАПАДНА МАКЕДОНИЈА И СКОПСКО НА УДАР НА ЦИКЛОНОТ ВЛАДИМИР ОВАА ВЕЧЕР!

Во моментов од северозапад кон северозападниот дел на државава навлегува влажна и нестабилна воздушна маса која е во склоп на циклонот ВЛАДИМИР , токму во овие предели веќе има појава на пороен дожд и грмежи. Понатаму развој на нестабилна облачност проследена со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер е можна и во […]

МЕТЕОРОЛОГОТ ПОПОСКИ АНАЛИЗИРА ШТО ТОЧНО Е ВИСИНСКИОТ ЦИКЛОН И КАКО НАСТАНУВА!

Почитувани граѓани оваа недела ќе помине во знакот на висинскиот циклон ВЛАДИМИР и истиот ќе условува чести врнежи и грмежи како и локално НЕВРЕМЕ, многу од граѓаните не знаат што значи и како настанува висинскиот циклон. Погледнете ја анализата: Почитувани сигурно на многу од вас кога станува збор за зборот ВИСИНСКИ ЦИКЛОН им е нејасно […]

ВОНРЕДНО: ЦИКЛОНОТ ВЛАДИМИР НЕДЕЛАВА НОСИ НЕВРЕМЕ! ВАЖНИ СОВЕТИ ЗА ЗАШТИТА ОД УДАР НА ГРОМ!

Почитувани граѓани веќе најавивме и информираме дека оваа недела ќе помине во знакот на циклонот ВЛАДИМИР кој ќе условува чести врнежи и грмежи а поради загреаната атмосфера исполнета со голема енергија локално процесите ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ проследено со интензивен пороен дожд, силни електрични празнења, засилен ветер и појава на […]

ВЛАДИМИР НОСИ НЕВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА: ПОПЛАДНЕВО ВО СЛУЧАЈ НА ЕЛЕКТРИЧНИ ПРАЗНЕЊА НЕ ИЗЛЕГУВАЈТЕ!

Пороен дожд, грмежи и засилен ветер на повеќе места попладнево и рано вечерва ќе донесе циклонот ВЛАДИМИР. Локално процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ проследено со поинтензивен пороен дожд, засилен ветер, силни електрични празнења и локална појава на град. Исто така во зоната на значителната нестабилност за кратко време ќе наврне […]

ЦИКЛОНОТ ВЛАДИМИР ДОНЕСЕ ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ ВО БИТОЛА: ЗА КРАТКО ВРЕМЕ ПАДНАА ОКОЛУ 40 ЛИТРИ ДОЖД

Во текот на вчерашните доцни попладневни како и во вечерните часови од југ кон нашата територија навлизе доста понестабилна и влажна воздушна маса која беше во склоп со новиот циклон ВЛАДИМИР. Најизразена оваа нестабилност беше во Битолскиот регион каде процесите беа и најинтензивни проследени со електрични празнења, засилен ветер, интензивен пороен дожд и локална појава […]

ЕКСКЛУЗИВНО: ДОАЃА НОВ ЦИКЛОН- ВЛАДИМИР: ПРВИЧНИ ДЕТАЛИ

Почитувани граѓани не секогаш значи кога сме во поле на висок воздушен притисок да немаме и стабилно време иако кога станува збор за ваквото поле многу често имаме стабилно и суво време без никакви врнежи. Овој пат точно така дека сме во поле на релативно висок воздушен притисок но на висина веќе од понеделник ќе […]