Entries by Славчо Попоски

МНОГУ ДОЖД: Во последните 24 часа на некои места наврнаа над 50 л/м2 воден талог – Погледнете каде

Иразениот влажен воздушен бран кој во последните 24 часа ја зафати територијата на Македонија донесе врнежи од дожд на многу места во Македонија, на некои места врнежите беа ОБИЛНИ и проследени со грмежи. Дуваше засилен, повремено СИЛЕН ветер од јужен и од југозападен правец кој на некои места достигнуваше брзина од над 70 км/час. Најсилен […]

Големи поплави во Албанија – има и човечки жртви

Повеќе лица загинаа во поплавите кои денеска ја погодија Албанија, по поројните дождови кои предизвикаа и оштетувања на патиштата, јави новинската агенција АТА. Дел од албанските портали соопштуваат дека во поплавите досега загинале три лица, но оваа информација засега не е официјално потврдена. Во спасувачките акции ангажирана е војската и специјални спасувачки екипи. Министерството за одбрана […]

Утре (среда) продолжува ВРНЕЖЛИВОТО време

Утре (09.11.2016) времето во Македонија ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд. На некои места ќе бидат ОБИЛНИ и се очекува да наврнат над 30 л/м2 воден талог. Локално ќе биде нестабилно облачно со поројни врнежи од дожд, грмежи и засилен ветер. Можни е и поинтензивни атмосферски процеси (појава на НЕВРЕМЕ со град). Сево […]

Службите на терен: Нема проблеми од денешните врнежи од дожд во Сингелиќ и Стајковци

Поради обилните врнежи во тековниот ден, градоначалникот на општина Гази Баба Тони Трајковски со претставници од ЈП Водостопанство „Скопско поле“ и дел од општинската адинистрација излегоа на терен во населените места Сингелиќ и Стајковци, каде констатираа дека каналската мрежа функционира непречено. Од увидот на лице место кои го направија може да се види дека жителите […]

Утре (среда) ВРНЕЖЛИВО време

Утре (09.11.2016) времето во Македонија ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд. На некои места ќе бидат ОБИЛНИ и се очекува да наврнат над 30 л/м2 воден талог. Локално ќе биде нестабилно облачно со поројни врнежи од дожд, грмежи и засилен ветер. Можни е и поинтензивни атмосферски процеси (појава на НЕВРЕМЕ со град). Ќе […]

ОБНОВЕНА ИНФОРМАЦИЈА: Место за паника нема,состојбата во Стајковци стабилна

И покрај обилните врнежи кои денес го зафатија Стајковци место за паника нема, се работи за неколку поголеми вирови во оваа населба.   Моменталната ситуација во Стајковци изгледа вака што значи место за паника нема – се е во најдобар ред! Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ!  

АМСМ: Коловозите влажни – внимателно возење

СОСТОЈБА: Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена […]

ОБИЛНИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД: Можни се локални излевања на реките

Со оглед на тоа дека денес  и утре на повеќе места ќе има ОБИЛНИ врнежи од дожд (над 60 л/м2) особено во западните предели можни се локални излевања на речните корита. Локално ќе биде нестабилно со поројни врнежи од дожд, грмежи и засилен ветер. Оваа информација ја издаваме по анализирањето на повеќебројни метеоролошки модели. ПОДГОТВИ: […]

Денес – на повеќе места врнежливо!

Денес (08.11.2016) времето во Македонија ќе биде претежно облачно на повеќе места со повремени врнежи од дожд. На некои места врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и се очекува да наврнат над 30 л/м2 воден талог. Локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурата ќе се движи во интервал од 17 до 24 […]