Entries by Славчо Попоски

ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО ГО ПРЕДИЗВИКА РАЗОРНОТО НЕВРЕМЕ ВО СКОПСКО НА 6ТИ АВГУСТ

Кобниот 6ти Август започна со стабилно , суво и многу топло време. Сето тоа траеше до околу пладневните часови. Тој ден Атмосферата беше многу загреана и во истата имаше премногу енергија. Околу пладнето и попладнето започна да се спушта доста постуден воздух од северозапад. Студениот воздух пристигна на доста загреана и топла Атмосфера и дојде […]

НАВИСТИНА МНОГУ ИТЕРЕСНО: Прочитајте се за Месечината и нејзиното настанување

Месечината е единствениот природен сателит на планетата Земја и најблиско небесно тело до неа. Просечното растојание од Земјата до Месечината изнесува 384.400 км, така што светлината од Месечината до Земјата пристигнува за 1,25 секунди. Настанување Се смета дека Месечината настанала пред околу 4,5 милијарди години, по судир на комети. При ударот била исфрлена голема количина […]

Дали откритието на подводен кратер може да ја објасни мистеријата на Бермундскиот Триаголник?

Ова е една од најголемите мистерии на нашата планета : Зошто Бермундскиот Триаголник потонал многу бродови и срушил голем број на летала? Научниците веруваат дека се чекор поблиску до разоткривањето на големата мистерија октако открија серија на подводни кратери на дното на Баренцовото Море, близу брегот на Норвешка. Иако не е блиску до Бермундскиот Триаголник, […]

Погледнете ја целосната детална прогноза и на УХМР

Објавено на: 02.10 2016 г. 17:30 ч. ИНФОРМАЦИЈА МАКСИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ 30 Штип, 29 Гевгелија, Струмица, 28 Д. Капија, Виница, 27 Скопје Петровец, Берово, 26 Прилеп, Кр. Паланка, Скопје, Битола, Тетово, 25 Претор, Ѓуриште, 24 Пожар, Тополчани, 23 Охрид, 22 Пожаране, Маврово, Лазарополе. ВРЕМЕТО ДЕНЕС Претежно сончево и топло, претпладне во западните и северните делови со […]

Погледнете ја целата Историја за вулканот Етна

Етна (итал. Etna или Mongibello; лат. Aetna) е стромболски вулкан на источниот брег на Сицилија. Нејзиното арапско име било Џебел Уламат („Огнена планина“). Етна е најголемиот активен вулкан во Европа со височина од 3,329 метри, но тоа варира според ерупциите. Планината е пониска за 21 метар од 1981. Таа е највисока планина во Италија јужно […]

СОВЕТИ И ПРАВИЛА НА ОДНЕСУВАЊЕ ЗА ЗАШТИТА ОД УДАР НА ГРОМ

Совети и правила на однесување за заштита од удар на гром Молњата е појава на празнење на електрицитот при олуја. Звучна последица од ова празнење е грмотевицата. Целиот феномен се нарекува гром. Молњите и грмотевиците односно громовите се појави кои се случуваат насекаде, без разлика дали станува збор за планина, градови, на патишта, водени површини […]

Meteomax.mk медиум кој потекнува од Струга-прочитајте ги сите детали за градот Струга

Струга — град во југозападниот дел на Република Македонија и центар на Општина Струга. Градот Струга лежи во рамнината на Струшкото Поле на двата брега на реката Црн Дрим и на северниот брег наОхридското Езеро. Од Скопје е оддалечена 171 км, а од Охрид 15 км. Струга Поглед на Црн Дрим во Струга Mестоположба Струга […]

Скопје-прекрасна метропола и главен град на Република Македонија

Скопје — главен и најголем град во Македонија, кој воедно претставува административно-политички, стопански, културен и образовно-научен центар. Се наоѓа во средишниот дел на Балканскиот Полуостровраспространет на бреговите на реката Вардар. Име: Градот Скопје во текот на своето постоење во зависност од историските прилики бил именуван со различни имиња. Античкото име е Скупи (латински: Scupi). Името […]

Прочитајте многу повеќе за климата во Република Македонија

Климата во Македонија се карактеризира со испреплетување на маритимните и континенталните влијанија и се судираат благата медитеранска со острата континентална клима на многу специфичен начин. Маритимните влијанија предизвикуват сушно и топло лето, а континенталните влијанија студена и влажна зима.[1] Климатски региони и типови Во Македонија се издвоени неколку карактеристични климатски региони: субмедитерански, регион со изразена […]

Утрешниот ден носи услови за слаби локални врнежи дожд!

Утре (03.10.2016) времето во Македонија ќе биде променливо облачно и сеуште релативно топло со сончеви периоди. Ќе има услови и за локални слаби врнежи од дожд. Има можност и за ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од променлив правец. Температурата ќе се движи во интервал од 20 до 27 степени. Во текот […]