Entries by Славчо Попоски

КРАЈНА ПРЕТПАСЛИВОСТ: ИНТЕНЗИВНИ СНЕЖНИ ВРНЕЖИ И ЗАБРАНА ЗА ДВИЖЕЊЕ! ПОГЛЕДНЕТЕ СИТУАЦИЈА

Територијата на нашата држава подпадна под влијание на нов влажен воздушен бран од Медитеранот па така особено на запад и југозапад има врнежи од дожд на ниските места додека на планините со надморска височина од над 1000 метри има врнежи од снег. Поради интензивните снежни врнежи во западните планински предели снежната покривка постојано расте. Поради […]

ОФИЦИЈАЛНО: ЦЕЛИОТ БАЛКАН ЌЕ ГО ПОГОДИ ПОЛАРЕН БРАН! ТЕМПЕРАТУРИ ДУРИ И ДО -25°C! ДЕТАЛИ

Како што веќе информиравме дека полека Балканскиот Полуостров го зафаќа снежен бран каде веќе во Босна и Хрватска паѓа снег па така ќе продолжи и во следниот период. Исто така како што и најавивме веќе уште од сабота од Арктикот кон Балканскиот Полуостров ќе се спушта ПОЛАРНА ВОЗДУШНА маса која ќе услови нови снежни врнежи, […]

БАЛКАНОТ ЗАПОЧНА ДА ГО ЗАФАЌА СНЕЖНИОТ БРАН – СНЕГ ВО ХРВАТСКА И ВО БОСНА!

Студениот бран веќе започна да го зафаќа Балканскиот Полуостров но како што веќе најавивме вистинскиот студ доаѓа од овој викенд. Снег врне во Хрватска и во Босна каде до утре (четврток) ќе има ЗНАЧИТЕЛНО зголемување на снежната покривка па така најголемиот дел од овие две држави ќе бидат под снежна покривка. Ова утро под снежни […]

НОВИ ВРНЕЖИ ДОАЃААТ КОН МАКЕДОНИЈА, ЌЕ БИДАТ ПОИНТЕНЗИВНИ! ДЕТАЛНА АНАЛИЗА

Под влијание на циклонска активност која е со центар во Медитеранот денес (среда) особено од пладневните часови ќе има врнежи од дожд најпрвин во западните а потоа и во поголем дел од државава. На планините со надморска височина од над 1200 метри ќе има врнежи од снег каде ќе продолжи зголемувањето на снежната покривка. На […]

НАЈНОВИ ДЕТАЛИ – ПОЛАРЕН БРАН И СНЕГ МУ СЕ ЗАКАНУВААТ НА ЦЕЛИОТ БАЛКАН!

Почитувани граѓани како што претходно информиравме од самиот крај на оваа и почетокот на следната недела буквално целиот Балкански Полуостров вклучувајќи ја и нашата држава ќе бидат зафатени од поларен бран кој ќе се спушта од Арктикот и истиот ќе услови снежни врнежи, ГОЛЕМО зголемување на снежната покривка и МНОГУ НИСКИ температури на воздухот кој […]

КРАЈНО БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ ДОКОЛКУ ОДЕТЕ ВО ПЛАНИНА – ВЕЌЕ ИМА ЕДЕН МЕТАР СНЕГ!

Интензивните снежни врнежи кои во изминатиот период ги зафатија планинските и повисоките предели на државава и тоа особено на западот условија ЗНАЧИТЕЛНО ЗГОЛЕМУВАЊЕ на снежната покривка која веќе на високите планини достигнува речиси дури до околу еден метар. На скијачките центри пак снежната покривка изнесува околу половина метар па и повеќе. Со ова условите за […]

ПРВИЧНИ ИНФОРМАЦИИ – НЕМА КРАЈ НА ЗИМАТА! МОЖЕН ПОЛАРЕН УДАР НА БАЛКАНОТ!

Премногу е рано да и се каже збогум на зимата, иако многу од вас тоа го очекува. Сепак според најновите анализи кој ние ги направивме укажуваат на тоа дека на самиот крај од оваа и почетокот на следната недела од Арктикот кон Балканскиот Полуостров бисе спуштит ПОЛАРЕН воздушен бран кој би условил снежни врнежи како […]

НА ВРНЕЖИТЕ ИМ НЕМА КРАЈ – ДОАЃААТ НОВИ! ДОЖД И СНЕГ, ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА БЕЛАТА ПОКРИВКА! ДЕТАЛИ

Под влијание на серија влажни воздушни бранови поради влијанието на циклонската активност со центар во Медитеранот до крајот на денов и претстојната ноќ ќе има повремени локални врнежи од дожд особено во западната половина од државава. На повисоките места и на планините ќе има врнежи од снег каде ќе продолжи зголемувањето на снежната покривка. Особено […]

ИНТЕНЗИВНИ СНЕЖНИ ВРНЕЖИ И ЗАБРАНА ЗА ДВИЖЕЊЕ! БИДЕТЕ КРАЈНО ВНИМАТЕЛНИ, ДЕТАЛИ

Поради поинтензивни врнежи од снег забрана за движење на тешки моторни возила има патните правци Гостивар – Кичево, преку планинскиот премин Стража и крак Маврово – Дебар. Снег врне и во Тетово и Гостивар но е со послаб интензитет. Поради ваквата ситуација на возачите им препорачуваме да бидат КРАЈНО ВНИМАТЕЛНИ особено на планинските превои. Исто […]

ЕКСКЛУЗИВНО: СНЕГ ВО ГЛАВНИОТ ГРАД – ЗАПОЧНА ДА ВЕЕ ВО СКОПЈЕ!

Вечерва поради падот на температурите снежната граница значително се спушта и тоа како што беше сосема очекувано па така снег започна да провејува и во Скопскиот регион. Следната фотографија е направена вечерва во населбата Карпош 4: Интензивни снежни врнежи исто така започнаа и во Дебар а ги има на повеќе места во западна и северозападна […]