ВОНРЕДНА ПРОГНОЗА: НОВ НЕВООБИЧАЕНО ТОПОЛ БРАН И МНОГУ МАЧНО ВРЕМЕ ПА ДОАЃА ЦИКЛОНОТ ХЕКТОР!

Во следните неколку денови а особено во петок и сабота територијата на нашата држава ќе биде зафатена од нов невообичаено топол бран со потекло од северните предели на Африка кој ќе услови невообичаено високи температури на воздухот и истите ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 22 степени.

Сепак поради силното јужно и југозападно воздушно струење повторно од Сахара кон нашата држава ќе се врши транспорт на прашина и песок а релативната влажност на воздухот ќе биде релативно висока па токму поради ова времето ќе биде МНОГУ МАЧНО па и спарно а температурите на воздухот ќе се чувствуваат како да се повисоки од реално измерените.

Во ваква ситуација кај граѓаните ќе се појави мачнина и главоболка како и повремена нервоза а пак кај оние што се оперирани можни се болки на местата од старите рани.

Кај метеопатите исто така се можни болки во коските, главоболка, несоница, тежина во главата како и нервоза. Исто така ќе започне да дува и засилен јужен ветер.

Покрај сето ова овој викенд доаѓа и нов циклон кој го носи името ХЕКТОР и токму овој циклон ќе услови нови поитензивни врнежи проследени со грмежи а можна е и локална изразена нестабилност. Сепак околу ова детална анализа следува наскоро.

Почитувани граѓани и сограѓани одсега па натаму преку најшиот најголем метеоролошки медиум во Македонија можете да ја рекламирате вашата фирма. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил. СЛАВЧО ПОПОСКИ.

НЕОФИЦИЈАЛНО: ДАЛИ НА ЕВРОПА И БАЛКАНОТ ИМ СЕ ЗАКАНУВА НОВ ПОЛАРЕН БРАН?!

Почитувани граѓани овој македонски информативен медиум од страна на Метеорологијата како и странските медиуми првично го објавуваме снецариото кое би можело да се случи од околу 20ти овој месец па натаму а тоа е нов поларен бран од североисточна Европа (Русија).

Гледано според најновите анализи направени од нашите најпрецизни метеоролошки модели во светот во перидот од околу 20 март па натаму Европскиот Континент како и Балканот би можеле да бидат на удар на поларен бран од североисток и исток на Европа и истиот би услови многу ниски температури на воздухот (невообичаени за тој дел од годината) како и снежни врнежи.

Сепак ова сценарио секако да не го сваќате здраво за готово поради тоа што ништо не е сигурно но сепак добро е да се спомене и да се погледне горната метеоролошка карта и спуштањето на овој поларен бран (ако се спушти).

Сепак ние континуирано ќе ја следиме ситуацијата и навремено ќе ве информаираме.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Почитувани граѓани и сограѓани одсега па натаму преку најшиот најголем метеоролошки медиум во Македонија можете да ја рекламирате вашата фирма. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил. СЛАВЧО ПОПОСКИ.

СТРАШНО НЕВРЕМЕ ГО ПОГОДИ КУМАНОВО – ГРАД СО ГОЛЕМИНА НА ЛЕШНИК И СИЛНИ ЕЛЕКТРИЧНИ ПРАЗНЕЊА

Циклонот Глорија започна да влијае на времет кај нас уште во текот на вчерашниот понеделнички ден па така дојде до драстична промена на временската состојба кај нас.

Судирот на топол и на ладен воздух услови многу нестабилна атмосфера над државава патака на многу места се забележани поројни врнежи од дожд и грмежи.

Во текот на вчерашната понеделничка вечер најизразена нестабилност имаше во Кумановскиот регион каде имаше појава на ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ проследено со интензивен пороен дожд, засилен ветер, силни и чести електрични празнења и интензивни врнежи од град со големина на лешник кој буквално го побеле тлото како да врне снег.

Ваквото големо невреме услови и проблеми како и поројни поплави низ градот.

На следната фотографија можете да погледнете како беше во Кумановскиот регион:

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Почитувани граѓани и сограѓани одсега па натаму преку најшиот најголем метеоролошки медиум во Македонија можете да ја рекламирате вашата фирма. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил. СЛАВЧО ПОПОСКИ.

НАЈНОВА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО – ЦИКЛОНОТ ГЛОРИЈА ВЛИЈАЕ НА ВРЕМЕТО ВО МАКЕДОНИЈА

И во текот на денешниот ден нашата држава ќе биде под влијание на циклонот Глорија па така времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди но и со повремени локални врнежи од дожд а ќе има услови и за ретка појава на грмежи.

Само на највисоките планини на запад ќе има услови за повремени врнежи од снег. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од западен правец.

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 11 до 20 степени што значи истите и натаму ќе бидат над просекот за овој дел од годината.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.