МОЌЕН ЦИКЛОН ГЛОРИЈА – САТЕЛИТСКИ СНИМКИ

На горната сателитска снимка можете да го погледнете моќниот циклон Глорија кој во регионот особено во делови од Црна Гора и Албанијаќе донесе интензивни врнежи.

Поинтензивни врнежи овој циклон ќе донесе и кај нас и тоа особено на запад, север и на исток од државава и тоа утре (понеделник) од пладневните часови па натаму па така во овие делови локално ќе наврнат од 15 до 20 л/м2 воден талог.

Атмосферата ќе биде нестабилна па така локално ќе има развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот а не се исклучува можноста и за ретка појава на град.

Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен и од југозападен правец додека макслималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 22 степени.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Почитувани граѓани и сограѓани одсега па натаму преку најшиот најголем метеоролошки медиум во Македонија можете да ја рекламирате вашата фирма. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил. СЛАВЧО ПОПОСКИ.

ЗАНИМЛИВО: КАКО ИЗГЛЕДА ВНАТРЕШНОСТА НА ПОТОНАТАТА ЦРКВА СВЕТИ НИКОЛА ВО МАВРОВО

Маврово во Македонија изобилува со природна убавина од која застанува здивот, а овој национален парк, во текот на целата година го посетуваат домашни и странски туристи. Ски патеките во Маврово исто така се популарни, а овој парк нуди и многу повеќе од тоа. Особено се издвојува црквата која полека ја откри својата скриена убавина и тајна.

Едно од важните обележја кое привлекува внимание речиси за секој посетител е напуштена и потопена црква „Свети Никола“ од 1856 година, која се наоѓа во езерото Маврово.

За жал поради изградбата на хидро-системот „Маврово“, оваа е црква е потопена во 1956 година.Некои туристи биле во можност да стигнат до брегот и да ја видат црквата, а само некои имаа можност да влезат во неа, и да видат како сега изгледа.

За среќа, покекогашОвие нивото на водата во Маврово се намалува, а со самото тоа луѓето имаат можност да влезат во црквата и да го погледнат еден од најубавите храмови.

„Постојано доаѓаат туристи кои сакат да влезат во црквата, но тоа може само кога водата ќе се повлече. На почетокот влегуваа само нуркачи“, вели еден соговорник во Маврово.

Црквата се најде и во престижното списание „Хафингтон пост“, каде е прогласена за една од најголемите напуштени цркви на светот.
Во последните неколку години покренати се иницијативи за обновување на истата.

Неодамна претставен е проект за одржување, рестаурација, и заштита на црквата „Свети Никола“, што е дело на студиите „Театрикс“ од Скопје.
Објектот треба да биде поправен и заштитен како дел од архитектонското и културно наследство. Црквата би требало да го сочува својот првобитен облик и да ја обнови кровната конструкција.

Според пописот на жителите во 2002 година, Маврово има 166 жители. Од нив 98 % се етнички Македонци, а останатите се Срби. Повеќето се од православна вероисповед.

Видео:

https://www.youtube.com/watch?v=Hm2dRY6h570

Извор: Скопје24.мк!

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Почитувани граѓани и сограѓани одсега па натаму преку најшиот најголем метеоролошки медиум во Македонија можете да ја рекламирате вашата фирма. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил. СЛАВЧО ПОПОСКИ.

ЦИКЛОНОТ ГЛОРИЈА НИ СЕ ПРИБЛИЖУВА: НОСИ ВРНЕЖИ И НЕСТАБИЛНОСТ СО ГРМЕЖИ – АНАЛИЗА

Уште оваа ноќ ќе започне влијанието на циклонот Глорија над нашите краишта па така ќе има услови за сосема локализиран и краткотраен дожд а можни се и ретки грмежи.

Утре (понеделник) во текот на претпладнето ќе имаме повеќе сончеви периоди меѓутоа од пладневните часови најпрвин во западните предели а потоа и во останатите ќе има повремени врнежи од дожд кој сепак најинтензивни ќе бидат на запад и север каде локално ќе наврнат од 15 до 20 л/м2 воден талог.

Локално ќе има развој на нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот а не се исклучува можноста и за редок град.

Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен и од југозападен правец додека маскималните дневни температури на воздухот и натаму ќе бидат далеку над просекот и истите ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 22 степени.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Почитувани граѓани и сограѓани одсега па натаму преку најшиот најголем метеоролошки медиум во Македонија можете да ја рекламирате вашата фирма. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил. СЛАВЧО ПОПОСКИ.

НАЈНОВО АНАЛИЗИРАЊЕ НА ВРЕМЕТО!

Почитувани граѓани како што најавивме денес (недела) ќе имаме стабилно, суво и невообичаено топло време за овој дел од годината поточно времето ќе биде сончево а особено попладнето и вечерта ќе има умерена локална облачност а ќе дува и слаб до умерен ветер од јужен и од југозападен правец.

Во текот на ноќта недела кон понеделник ќе има услови за сосема локализиран краткотаен дожд и услови за ретки грмежи и токму ова ќе биде само најава на приближувањето на циклонот Глорија кој ќе ја зафати нашата држава во понеделник особено попладнето и вечерта.

Нови и обновени анализи околу циклонот Глорија очекувајте наскоро.

Максималните дневни температури на воздухот ќе бидат далеку над просекот и ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 22 степени.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Почитувани граѓани и сограѓани одсега па натаму преку најшиот најголем метеоролошки медиум во Македонија можете да ја рекламирате вашата фирма. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил. СЛАВЧО ПОПОСКИ.