ВО ЖИВО ГО СЛЕДИМЕ ВРЕМЕТО: ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО СЕ ДВИЖИ ЦИКЛОНОТ И ВРНЕЖИТЕ

Во овој момент од југ и од југозапад полека се приближуваат врнежите кој треба да стигнат веќе околу пладне а особено попладне кога веќе низ државава ќе имаме повремени врнежи од дожд и истите ќе се интензивираат и попладне и повторно вечерва и во текот на ноќта кон утрешниот ден (вторник) локално ќе биат ПОИТЕНЗИВНИ и вкушното количество на врнежи ќе изнесува околу 20 л/м2 воден талог.

Поради релативно топлото време и релативно високите температури на воздухот снежната граница ќе биде доста високо и тоа некаде од 2000 метри па нагоре.

Со ова продолжува тенденцијата на понатамошното топење на снежната покривка не само на пониските туку и на повисоките места и планините особено со помала надморска височина.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Почитувани граѓани и сограѓани одсега па натаму преку најшиот најголем метеоролошки медиум во Македонија можете да ја рекламирате вашата фирма. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил. СЛАВЧО ПОПОСКИ.

СЕРИЈА НА ВЛАЖНИ БРАНОВИ: ДОАЃААТ НОВИ ВРНЕЖИ (АНАЛИЗА)

Под влијание на циклонска активност и на влажни воздушни бранови кој ќе бидат релаитвно топли продолжува периодот на променливо време со чести врнежи.

Денес (понеделник) ремето во текот на претпладнево сеуште ќе биде променливо облачно со услови за слаб локален дожд додека веќе од попладневните часови ќе има повремени врнежи од дожд додека снег ќе паѓа само на високите планини.

Локално ќе има нешто поинтензивни врнежи од дожд со што вкупното количество на воден талог ќе изнесува околу 20 л/м2.

Ќе дува умерен а Долж Повардарието и на искот повремено засилен ветер од југоисточен правец.

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 10 до 17 степени.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Почитувани граѓани и сограѓани одсега па натаму преку најшиот најголем метеоролошки медиум во Македонија можете да ја рекламирате вашата фирма. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил. СЛАВЧО ПОПОСКИ.