ОЧЕКУВАЈТЕ ПОИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ – МОЖНА Е НЕСТАБИЛНОСТ И НЕВРЕМЕ СО ГРМЕЖИ И ГРАД!

Оваа ноќ подвлијание на циклонска активност особено во западните предели на државава ќе има врнежи од дожд кој ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и локално ќе наврнат нови над 20 л/м2 воден талог а сето ова ќе биде проследено и со засилен ветер од југозападен правец особено на запад и во Пелагониско.

Ќе има услови и за локален развој на нестабилна облачност која ќе биде проследена со поинтензивни врнежи од дожд, засилување на ветерот, грмежи и услови за ретка појава на град.

Снег ќе паѓа само на највисоките планински места во државава.

НАПОМЕНА: Поради натпросечното топло време и понатаму ќе продолжи забрзаното топење на снегот што ќе услови зголемување на водотеците, на реките како и на нивоата на езерата во државава.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Почитувани граѓани и сограѓани одсега па натаму преку најшиот најголем метеоролошки медиум во Македонија можете да ја рекламирате вашата фирма. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил. СЛАВЧО ПОПОСКИ.

ПО ЧУДОВИШТЕТО ОД АРКТИКОТ КОЈ ОДНЕСЕ ГОЛЕМ БРОЈ ЧОВЕЧКИ ЖИВОТИ СЛЕДУВААТ ВИСТИНСКИ ПРОЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ!

Почитувани граѓани по чудовиштето од поларен вртлог кој изминатиот период од Арктикот се спушти јужно и ја зафати буквално цела Европа и цел Балкански Полуостров и услови ЕКСТРЕМНО НИСКИ температури на воздухот и многу снег одсема голем број човечки животи ширув Европскиот Континент (повеќе од 20 луѓе ги загубија своите животи во овој поларен бран).

Сепак поларниот бран веќе е на заминување па така во следниот период ќе имаме натпросечно високи температури на воздухот што ќе овозможат нагло топење на снежната пкривка која ќе услови зголемување на водотеците, реките и на нивоата на езерате во државава.

Исто така во следниот период температурите на воздухот на многу места ќе се искачуваат до околу 10 степени додека во централните и во југоисточните предели од државава дури и до близу 20 степени.

И покрај оваа ситуација и пролетни температури на воздухот сепак продолжува периодот на нетабилно време со чести врнежи.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Почитувани граѓани и сограѓани одсега па натаму преку најшиот најголем метеоролошки медиум во Македонија можете да ја рекламирате вашата фирма. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил. СЛАВЧО ПОПОСКИ.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ЛАЖЕН МЕТЕОРЛОГ ПО ИМЕ И ПРЕЗИМЕ КОСТАДИН ПАВЛОВ ШИРИ ПАНИКА МЕЃУ ГРАЃАНИТЕ!

Почитувани граѓани во последниот временски период можете да забележите како низ социјалните мрежи се појави лажен метеоролог со име и презиме Костадин Павлов кој буквално секојдневни шири паника низ граѓаните на Република Македонија.

Објавува лажни информации со цел да привлече поголема посетеност а оваа личност нема ниту минимално од зборот метеорологија.

Исто така редовно ги користи информациите и на овој наш најголем метеоролошки медиум во државава Метеомакс.

Почитувани: Ни малку да не му верувате на оваа личност која сака преку туѓи информации да се пробие во државава.

КОН ОВАА ЛИЧНОСТ (ЛАЖЕН МЕТЕОРОЛОГ КОСТАДИН ПАВЛОВ) ПОНАТАМУ ЌЕ ГИ РАЗГЛЕДУВАМЕ РАБОТИТЕ И ЌЕ БИДЕ ПОДНЕСЕНА КРИВИЧНА ПРИЈАВА СО МИНИМАЛЕН ИЗНОС ОД 1000 ЕВРА .

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Почитувани граѓани и сограѓани одсега па натаму преку најшиот најголем метеоролошки медиум во Македонија можете да ја рекламирате вашата фирма. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил. СЛАВЧО ПОПОСКИ.

ДОАЃААТ НОВИ ПОИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ – ПОВТОРНО ИМА УСЛОВИ ЗА НЕСТАБИЛНОСТ И ЗА ГРМЕЖИ

Под влијание на циклонска активност и на влажна и топла воздушна маса од југозапад вечерва како и оваа ноќ кон утрешниот ден (недела) особено на запад ќе има врнежи од дожд каде локално повторно ќе наврнат нови околу 20 л/м2 воден талог.

Ќе има услови и за локална нестабилна облачност проследена со грмежи а не се исклучува можноста и за ретка појава на град. Снег ќе врне само на високите планини.

Ќе дува засилен ветер од југозападен правец особено на запад и во Пелагониско.

И натаму продолжуваат натпросечно високите температури на воздухот.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Почитувани граѓани и сограѓани одсега па натаму преку најшиот најголем метеоролошки медиум во Македонија можете да ја рекламирате вашата фирма. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил. СЛАВЧО ПОПОСКИ.

НАГЛОТО ЗАТОПЛУВАЊЕ ПРИСТИГНА: СИЛНО ЈУГОЗАПАДНО СТРУЕЊЕ – ТРАНСПОРТ НА ПРАШИНА И ПЕСОК ОД САХАРА!

Наглото и големо затоплување на времето како и забрзаното топење на снежната покривка пристигнаа во нашата држава.

Силното југозападно воздушно струење кое го имаме во следните 12тина часа ќе услови транспорт на прашина и на песок од Сахара а температурите на воздухот ќе бидат натпросечно високи за овој дел од годината и истите ќе се искачуваат во интервалот дури од 10 до 18 степени.

Поради ваквата ситуација и натаму ќе продолжи забрзаното топење на снежната покривка која ќе услови зголемување на водотеците и реките како и на нивоата на езерата во државава.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Почитувани граѓани и сограѓани одсега па натаму преку најшиот најголем метеоролошки медиум во Македонија можете да ја рекламирате вашата фирма. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил. СЛАВЧО ПОПОСКИ.