НОВ ЦИКЛОН ДОАЃА НАД МАКЕДОНИЈА – ЗНАЧИТЕЛНИ ВРНЕЖИ – ДОЖД И СНЕГ И ЗНАЧИТЕЛНО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА БЕЛАТА ПОКРИВКА

Утре (вторник) во текот на претпладнето ќе има услови за слаб локален дожд и снег на повисоките места и на планините и тоа претежно на запад.

Меѓутоа под влијание на нов циклон од Медитеранот од попладневните часови од запад врнежите ќе се интензивираат и до вечерта ќе се прошират насекаде низ државава.

На ниските места ќе врне претежно дожд додека на повисоките места и на планините ќе има врнежи од снег и особено на запад и северозапад на планинските предели ќе дојде до ЗНАЧИТЕЛНО ЗГОЛЕМУВАЊЕ на белата покривка. Снежната граница на север, северозапад, запад и на југозапад би можела да се спушти и до околу 800 м.н.в.

Ќе има услови и за ретка појава на грмежи а ќе дува и умерен до засилен ветер од југоисточен правец.

Врнежите ќе бидат ПОИТНЕНЗИВНИ и локално ќе наврнат нови над 30 л/м2 воден талог додека на планините на северозападот и на западот снежната покривка ќе се зголеми за околу па дури и за повеќе од 20 цм.

НАПОМЕНА: Поради поинтензивните врнежи кој ни доаѓаат повторно е можно ЗГОЛЕМУВАЊЕ на водотеците како и езерата во државава па добро е да се ВНИМАВА поради нивно евентуално и локално излевање.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.