ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ – ОВОЈ ВИКЕНД ДОКОЛКУ ПАТУВАТЕ ЗА ГРЦИЈА ВНИМАНИЕ! ДЕТАЛИ

Под влијание на силен циклонски ситем кој се формира над Медитеранот полека со својата долина ќе се шири и доаѓа над нашата територија. Но во оваа анализа ќе се насочиме кон соседна Грција и кон тие граѓани кој планираат овој викенд да одат во Грција.

Истите треба да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ поради тоа што во текот на овој викенд оваа држава ќе биде зафатена од ИНТЕНЗИВНИ врнежи од дожд па така во делови од истата ќе наврне дури преку 100 л/м2 воден талог кој може да услови локални поројни поплави.

Токму поради ова на сите граѓани кој планираат викендов да го поминат во Грција ги советуваме да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ поради многу нестабилното време.

Порај ова ќе се развива и локална нестабилна облачност проследена со поројни врнежи и грмежи а сето ова ќе биде проследено и со ЗАСИЛЕН ветер а можна е и локална појава на град.

На горната метеоролошка карта можете да го погледнете очекуваното количество на вода овој викенд во соседна Грција.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ .