СЕ УРИВААТ ЗГРАДИ, ГИНАТ ЛУЃЕ – НОВ РАЗОРЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ТАЈВАН

По само еден ден од разорниот земјотрес од 6.4 степени според Рихтеровата скала што го погоди Тајван по што загинаа шест лица а голем број се повредени додека некои од граѓаните се водат за исчезнати денес (среда) нов разорен земјотрес го погоди Тајван со интензитет од 6 степени според Рихтеровата скала.

Сепак по овој потрес нема информации за нови загинати или повредени лица.

Оваа природна катастрофа направи пустош. Поради разорните потреси голем број на граѓани останаа без вода и без електрична енергија.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ .