НЕВРЕМЕ ЈА ЗАФАЌА МАКЕДОНИЈА – ВО ОХРИД ОЛУЕН ВЕТЕР ПРЕДИЗВИКА ШТЕТИ! (АНАЛИЗА)

Територијата на нашата држава е под влијание на МОЌЕН ЦИКЛОН кој условува и засилен повремено СИЛЕН па и ОЛУЕН ветер од јужен и од југозападен правец.

Олујниот ветер во текот на денешниот саботен ден кој го зафати Охридскиот регион предизвика пад на дрво кај црквата Св. Софија. Дрвото се урна во куќа каде предизвика штети но за среќа нема повредени граѓани.

Силниот ветер ќе продолжи и до крајот на денов а врнежите ЗНАЧИТЕЛНО ќе се интензивираат со што на запад локално ќе наврнат дури и преку 50 л/м2 вода.

Поради доста интензивните врнежи има услови за зголемување на водотеците особено на запад додека поради силниот ветер бидете крајно претпазливи каде се движете и каде ги ставате вашите автомобили поточно истите да не ги ставате во близина на дрвјата со цел да не дојде до нови штети.

Овие информации вашат за целата територија на државава.

 

Фото – OhridNews.com

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ .

 

МАКЕДОНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВА А РЕГИОНОТ И ВО ЦРВЕНА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА ФАЗА! МНОГУ ДОЖД, НЕВРЕМЕ И ВЕТЕР!

Поради веќе споменатиот изразен циклон во текот на денешниот саботен ден територијата на нашата држава влегува во ПОРТОКАЛОВА а регионот дури и во ЦРВЕНА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА фаза поради ИНТЕНЗИВНИТЕ дождови кој се очекуваат до крајот на овој саботен ден.

Локално сето ова ќе биде проследено со нестабилност проследена со поројни дождови и грмежи.

Како што и претходно најавивме најмногу дожд кај нас ќе наврне на крајниот запад (локално и преку 50 л/м2) а ветерот локално и повремено ќе достигнува брзина дури до преку 90 км/час.

Токму со ова нашата држава влегува во прв степен на опасност од невреме додека регионот во втор степен.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ .

ДОАЃААТ ИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ И ВО МАКЕДОНИЈА (ДЕТАЛНА АНАЛИЗА)

Под влијание на изразена циклонска активност во текот на денешниот саботен ден најпрвин на запад а попладне и вечерва насекаде низ државава ќе има врнежи од дожд кој локално ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ и тоа најмногу на крајниот запад каде локално ќе наврне ГОЛЕМА количина на вода (преку 50 л/м2).

Ќе има услови и за локална нестабилност проследена со пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува ЗАИЛЕН повремено и СИЛЕН ветер од јужен и од југозападен правец кој локално ќе достигнува брзина од дури преку 90 км/час.

Врнежи од снег ќе има само на високите планини додека во текот на ноќта кон утрешниот неделен ден поради падот на температурите на воздухот особено на запад повремени врнежи од снег ќе има и на повисоките населени места со надморска височина од 900 – 1000 метри па нагоре.

Поради силниот ветер добро би било да внимавате каде се движите и каде ги ставате вашите автомобили поточно истите да не бидат во близина на дрвја со цел да не дојде до несакани ситуации додека поради интензивните врнежи особено на крајниот запад можно е зголемување на нивото на речните корита.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ .