ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ ГО ЗАФАЌА РЕГИОНОТ – ИЗДАДЕНА Е ЦРВЕНА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА ФАЗА!

Поради МОЌЕН ЦИКЛОН над нашиот регион оваа ноќ како и претстојниот викенд ќе има ИНТЕНЗИВНИ дождови кој ќе бидат НАЈИНТЕНЗИВНИ во Црна Гора, Албанија и западна и југозападна Босна како и во Херцеговина.

Токму во овие предели локално ќе биде и НЕСТАБИЛНО ОБЛАЧНО со поројни дождови, грмежи и силен ветер а можна е појава и на НЕВРЕМЕ проследено со електрични пранзења и град.

Локално ќе наврне ОГРОМНА КОЛИЧИНА НА ВОДА ( над 100 – 150 л/м2) која може да услови локални и поројни поплави па поради тоа нашите граѓани ги информираме доколку патуваат во овие држави да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ. Интензивни дождови ќе има и во западна Грција.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ .