НАЈПОЗНАТИОТ МЕТЕОРОЛОГ ВО ДРЖАВАВА СО НОВОГОДИШНА ЧЕСТИТКА ДО СИТЕ ГРАЃАНИ! ПРЕМНОГУ ВЕ САКАМ <3

Почитувани граѓани ја испраќаме оваа 2017 годинаи влегуваме во новата 2018 година. Ќе кажам лично за мене и ќе бидам наискрен кон вад дека во оваа измината 2017 година навистина сум ПРЕМНОГУ ВОЗДХИТЕН и ПРЕЗАДОВОЛЕН од вас поради ОГРОМНАТА поддршка која ми ја дававте во текот на оваа 2017 година. Навистина драги мои не ми беше лесно да ги предвидам бројните временски непогоди кој се случија во текот на оваа година кај нас а посебно во регионот.

Давав детални анализи и за поплавите и големите невремиња кој го зафатија нашиот регион и нашите соседи со цел со време да ве предупредам да не патувате кон нашите соседи токму поради големите невремиња и поплави кои се случија и каде имаше и човечки жртви за жал.

Искрено не ми беше лесно како што кажав погоре и навистина понекогаш оваа работа е ПРЕМНОГУ НАПОРНА и бара работа по цели денови па дури и цели ноќи но сепак лубовта која ја имам кон Метеорлологијата ме направи навистина МНОГУ силен, нормално и со Божја помош да издржам и да бидам активен 24/7 само на вас да ви удоволам и навремено да ве информирам за секоја временска непогода со цел да бидете заштитени. Мора да ги спомнат и овогодишнетите урагани во САД и токму дури и тогаш се погришив за Македонските државјани кој живеат таму и ги предупредив да бидат крајно претпазливи и да се заштитат.

На крај сакам да ви посакам на сите граѓани на државава но и вие кои се наоѓате надвор од неа а ве има навистина МНОГУ среќна нова 2018 година и да ви донесе многу успеџ на секое поле, здравје, среќа, лубов, беќиќет и финансиски сретства. Главното што сакам да го кажам е тоа доколку во текот на оваа измината 2017 година не ви се исполна некоја посакувана желба тоа да се случи во 2018 година и тоа што побргу.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВД

НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА: МОЌЕН СТУДЕН ФРОНТ ОД СЕВЕР ВО ЧЕТВРТОК!

Под влијание на МОЌЕН студен фронт кој во четврток треба да помине над нашата држава ќе услови зголемена облачност и врнежи од дожд и снег додека на повисоките места и на планините врнежите ќе бидат од снег каде ќе се формира а таму каде што веќе постои ќе има зголемување на снежната покривка а сето ова ќе биде проследено и со ЗАСИЛЕН до СИЛЕН ветер од северен правец што ќе услови ЗНАЧИТЕЛНО опаѓање на температурите на воздухот кои во четврток ќе се искачат во интервалот од -1 до 7 степени во најтоплите предели на државава.

Мора да напоменеме со поминување на овој брз фронт локално особено во западната половина има услови з анестабилнсот проследена со врнежи и грмежи.

Нови, детални и по потреба обновени информации околу оваа промена очекувајте во следите постови.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВД

ВРНЕЖИ И ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО НА ВТОРИОТ ДЕН ОД 2018 – ДЕТАЛНА АНАЛИЗА

Уште во текот на ноќта понеделник кон вторник облачноста ќе започне да се зголемува и најпрвин во западните а потоа и во останатите предели ќе има врнежи од дожд додека поради релативно високите температури на воздухот снег ќе паѓа само на повисоките планински предели на државава. Ќе дува и умерен ветер од југозападен правец кој повремено на некои места ќе се засилува по интензитет.

Во вторник во текот на денот влажниот бран релативно ќе ја напишти нашата држава па така можен е само слаб локален дожд и снег на повисоките планини.

Температурите на воздухот во вторник ќе бидат и понатаму релативно високи за овој дел од годината и ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 12 степени.

Нов влажен и постуден бран во четврток но детали наскоро.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВД

НОВОГОДИШНА АНАЛИЗА НА МЕТЕОРОЛОГОТ ПОПОСКИ: КАКО ДА СЕ ОБЛЕКУВАТЕ И ШТО ДА ОЧЕКУВАТЕ ОД ВРЕМЕТО НОЌЕСКА

Под влијание на стабилна, сува и НЕ премногу студена воздушна маса во текот на претстојната новогодишна ноќ па се до утре (01.01.2018) наутро времето во државава ќе биде ведро и претежно тивко што ќе усливи по одделни котлини и речни долини и секако Скопската котлина појава на магла и на ниска облачност. Температурите на воздухот ќе се спуштаат во интервалот од -3 до 3 степени.

На првиот ден од новата 2018 година ќе имаме сончево и НЕВООБИЧАЕНО топло време за овој дел од годината додека во текот на денот ќе има и умерена облачност а понекаде истата може да биде и нешто поголема а ќе дува и слаб до умерен ветер претежно од југозападен правец.

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 15 степени.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВД

 

МЕТЕОРОЛОГОТ ПОПОСКИ ЈА НАЈАВУВА НОВАТА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО НА ВТОРИОТ ДЕН ОД 2018!

На вториот ден од нвата 2018 година ќе имаме нова промена на временската состојба кај нас. Поточно уште од раните утрински часови поради влажен воздушен бран од запад најпрвин на запад а потоа и на повеќе места ќе има врнежи од дожд а исто така во вторник во текот на денот а особено навечер ќе дува северен и северозападен ветер кој Долж Повардарието и во источните предели ќе биде засилен по интензитет.

Поради релативно високите температури на воздухот врнежи од снег ќе има само на високите планински предели од државава што значи дека и овој нов бран на врнежи нема да донесе снежна идила и вистинска зима низ градовите.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВД

САМО ВИРУСИ И БОЛЕСТИ – ВИСТИНСКА ПРОЛЕТ ПРЕД НАС!

Продорот на значително потопла воздушна маса кој ќе продре од јужните географски широчини во овој зимски период кога времето треба да биде ладно и снежно ќе услови само вируси и болести меѓи граѓаните на Македонија.

Како што веќе најавивме оваа нова година поточно на првиот ден од новата 2018 година ќе имаме НЕВООБИЧАЕНО топло време за овој зимски период од годината кога во делови од државава ќе се мерат дури и до 15 степени. Овие температури на воздухот се повисоки од просечните дури и за околу 10тина степени.

На местото од вистинската зима и снег оваа нова година ќе имаме вистинско пролетно време и пролетни температури на воздухот иако поради тивкото време по одделни котлини ќе има услови за појава на магла и на ниска облачност.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВД

ПОПОСКИ: НОВАТА 2018 ЌЕ ЈА ДОЧЕКАМЕ СО ПРОЛЕТНИ 15 °C

Почитувани граѓани и најновите денешни анализи кој ние ги направивме укажуваат на тоа дека првиот ден од новата година ќе го дочекаме со навистина пролетни и невообичаено високи температури на воздухот за овој дел од годината кој на повеќе места ќе се искачат дооколу 10 °C додека во централните и во југоисточните предели истите ќе се искачат дури до околу 15 °C што е навистина премногу топло за овој зимски период од годината.

Да напоменеме уште еднашка дека овие очекуван итемператури на воздухот се дури за околу 10 степени повисоки од просечните за овој дел од годината. Исто така новогодишната ноќ и првиот ден од новата 2018 година ќе помине во знакот на стабилно и суво време без врнежи а по котлините ќе има услови за појава на магла.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВД

ЗЕМЈОТРЕС ЈА СТРЕСЕ МАКЕДОНИЈА!

Вечерва околу полноќ земјотрес со интензитет со интензитет од 3 степени според Рихтеровата скала ја стресе источна Македонија. Епицентарот на земјотресот се наоѓа во Пехчевско и истиот се наоѓа на 2 километри длабочина.

Инаку земјотреси го тресат и регионот во последните денови.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВД

ПРАЗНИЧНО ИЗНЕНАДУВАЊЕ: ПОД СНЕЖНА ПОКРИВКА ПРИМОРЈЕТО НА ЦРНА ГОРА

Иако е малку чудно затоа што се работи за Котор, град во југоисточна Црна Гора кој е под влијание на топлата морска и медитеранска клима сепак во текот на вчерашниот ден поради падот на температурите на воздухот близу нучата врнежите од дожд преминааа во врнежи од снег.

Сепак сето ова траеше многу кратко па така во текот на денешниот петочен ден како ништо да не се случило од снег.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВД

УБАВИНИ НА СКИЈАЧКИТЕ ЦЕНТРИ: ПРЕДНОВОГОДИШНА СНЕЖНА БАЈКА

На скијачките центри Попова Шапка и Маврово вечерва како што и најавивме владее вистинска предновогодишна снежна бајка и има врнежи од снег кој се поинтензивни на Попова Шапка.

Снежната граница полека се спушта и провејување на снег оваа ноќ е можно и на надморска височина од околу или нешто под 1000 м.н.в и тоа претежно на северозападот и северот од државава а ќе започне да дува и северен ветер со што како што веќе најавивме ќе дојде до значителен пад на температурите на воздухот.

Во продолжени погледнете каква е вечерва ситуацијата на скијачните центри во државава:

Маврово

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ