МАКЕДОНИЈА ВЛЕГУВА ВО ЖОЛТА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА ФАЗА: ЦИКЛОН!

Почитувани граѓани со оглед на тоа дека утре доцна попладне и навечер следува нов циклон и нова промена на времеската состојба кај нас која ја најавивме уште пред неколку дена целата територија на Македонија влегува во ЖОЛТА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА ФАЗА и тоа поради: Врнежите од дожд кој доцна попладнето и вечерта најпрвин ќе ги зафатат западните предели а потоа ќе се преместуваат кон исток., ови врнежи ќе бидат проследени со грмежи, поради разликата на воздушниот притисок ќе дува засилен ветер од јужен правец.

Локално процесите можно е да бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и во форма на НЕВРЕМЕ проследено со поинтензивен пороен дожд, засилен ветер, електрични празнења и услови за град.

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачат во интервалот од 28 до 34 степени.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ