ПО ДЕНЕШНИТЕ ВРНЕЖИ И ГРМЕЖИ ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО НЕ ЧЕКА ПОНАТАМУ

Во текот на оваа ноќ атмосферата над Македонија и циклонската активност ќе помине па така ќе има стабилизирање на времето и намалување на облачноста а ветерот од јужен правец постепено ќе ја намалува својата брзина.

Утре (10.09.2017) времето ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од јужен правец додека максималната дневна температура на воздухот ќе се искачи во интервалот од 26 до 32 степени.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ ДА СЕ ЕВАКУИРААТ: ФЛОРИДА НА УДАР НА НАЈСТРАШНИОТ УРАГАН ДОСЕГА ИРМА

Најстрашниот ураган досега кој е забележан во САД и кој се формираше над Атлантикот направи хаос на многу места во оваа земја условувајчи и големи поплави и прекин на електричната енергија.

Најстрашниот ураган досега кој е забележан во САД и кој се формираше над Атлантикот направи хаос на многу места во оваа земја условувајчи и големи поплави и прекин на електричната енергија.

Во текот на оваа ноќ а особено утре и во понеделник овој страшен ураган ќе ја погоди и Флорида каде ќе предизвика обилни дождови и урагански ветрови кој ќе достигнуваат брзина дури од над 150 км/час а понекаде дури до околу 200 км/час а поради ваквата состојба можни се и големи штети како и поплави.

Се предупредуваат македонските граѓани кои се наоѓаат токму на Флорида многу добро да се евакуираат и заштитат од овој страшен ураган и да ги почитуваат советите на тамошната власт.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба кај нас следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

ВО ЖИВО СЛЕДЕЊЕ НА ВРЕМЕТО: НА ПОВЕЌЕ МЕСТА ВРНЕЖИ, ГРМЕЖИ И ЗАСИЛЕН ВЕТЕР

Во овој момент поради влијанието на циклонската активност од Медитеранот нестабилност на повеќе места има во крајните западни и северозападни предели како и западно од Скопско, потоа на повеќе места во југоисточните и источните предели.

Според моменталниот развој на облаците локално се забележува појава на град како и електрични празнења и нормално засилен ветер.

Понатаму продолжува променливото и нестабилно време со локални поројни врнежи од дожд, грмежи и засилен ветер а локално можно е и НЕВРЕМЕ сдо град и електрични празнења.

На многу места ќе продолжи да дува засилен ветер од јужен правец.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

 

ЦИКЛОН НОСИ УСЛОВИ ЗА ЛОКАЛНО НЕВРЕМЕ

До крајот на денешниот ден (09.09.2017) под влијание на циклонска активност од Медитеранот времето во државава ќе биде променливо облачно и нестабилно со локални поројни врнежи од дожд проследени со грмежи. Овие врнежи од запад постепено ќе се поместуваат кон источните предели.

Локално процесите можно е д абидат ПОИНТЕНЗИВНИ и во форма на НЕВРЕМЕ проследено со поинтензивен пороен дожд, засилен ветер, електрични празнења и услови за град. Ќе дува засилен ветер од јужен правец.

Максималната дневна температура на воздухот ќе се искачи во интервалот од 24 до 31 степен.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ