ВО ЖИВО ГО СЛЕДИМЕ ВРЕМЕТО: ПРОМЕНАТА ДОАЃА!

Циклонската активност која е се поблиску до нас и истата е западно од нас а тоа можете да го погледнете на горната сателитска слика во текот на оваа ноќ ќе предизвика промена на временската состојба кај нас.

Особено во втората половина на оваа ноќ кон раните утрински часови на утрешниот ден (сабота) како и во текот на денот времето ќе бид епроменливо облачно и нестабилно со локални поројни врнежи од дожд, грмежи и засилен јужен ветер.

Во текот на утрешниот ден (09.09.2017) врнежите од запад постепено ќе се поместуваат и кон источните предлеи на државава. Локално можни се ПОИНТЕНЗИВНИ атмосферски процеси и истите може да бидат застапени во форма на НЕВРЕМЕ проследено со поинтензивен пороен дожд, засилен ветер, електрични празнења и услови за град.

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 30 степени.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

ЦИКЛОН ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА: НА ПОВЕЌЕ МЕСТА ДОЖД, ГРМЕЖИ, ЗАСИЛЕН ВЕТЕР И УСЛОВИ ЗА НЕВРЕМЕ!

Како што веќе најавивме уште од претстојната ноќ кон раните утрински часови територијата на Македонија ќе подпадне под влијание на циклонска активност од Медитеранот која ќе услови променливо облачно и нестабилно време со локални поројни врнежи од дожд најпрвин во западната половина на државава но веќе утре (сабота) во текот на денот полека од запад врнежите ќе с епоместуваат кон исток а ќе дува и засилен ветер од јужен правец.

Локално ќе има услови за ПОИТЕНЗИВНИ атмосферски процеси кој може да бидат застапени во форма на НЕВРЕМЕ проследено со поинтензивен пороен дожд, засилен ветер, електрични празнења и услови за град.

Температурите на воздухот ќе имаат тенденција на опаѓање па така утре (09.09.2017) ќе се искачат во интервалот од 20 до 28 степени.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

ПРЕТСТОЈНАТА НОЌ ПРОМЕНА НА ВРЕМЕНСКАТА СОСТОЈБА КАЈ НАС!

Под влијание на циклонска активност од Медитеранот од вечерва особено ноќта кон утрешниот ден (сабота) следува промена на временската состојба кај нас. Времето ќе биде променливо облачно, локално и нестабилно со повремени локални врнежи од дожд и грмежи особено во западната половина на државава.

Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец кој во зоната на нестабилноста ќе се засилува по интензитет. Утре веќе (сабота) ветерот ќе засилува на повеќе места по својот интензитет.

Денес максималната дневна температура на воздухот ќе се искачи во интервалот од 25 до 32 степени додека утре (сабота) ќе се искачи во интервалот од 21 до 29 степени.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

РАЗОРЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД 8.1 СТЕПЕН СПОРЕД РИХТЕР ГО ПОГОДИ МЕКСИКО

Рано утринава поточно во 06:49 часот брогот на Мексиго го погоди разорен земјотрес со јачина од 8.1 степен според Рихтеровата скала. Земјотресот се наоѓа на 72 километри длабочина.

Засега нема информации за загинати и повредени но властите веќе издадоа предупредување од цунами.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба кај нас следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО НЕ ЧЕКА ВО ДЕНОТ САБОТА

Во денот сабота (09.09.2017) уште од рано наутро времето во државава ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд особено во западната половина. Локално ќе има услови за нестабилност проследена со грмежи.

И во текот на денот сабота ќе продолжи променливото време со локални врнежи од дожд а ќе има услови и за нестабилност проследена со грмежи. Ќе дува умерен до засилен вете род јужен правец додека максималните температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 31 степен додека нешто посвежо ќе биде во западните предели.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ