ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО МАКЕДОНЦИТЕ КОИ СЕ НАОЃААТ ВО САД: УРАГАН ИРМА!

Откако страшниот ураган ИРМА кој се разви над Атлантикот и пред скоро време достигна 5та категорија со ветришта дури до околу 280 км/час и се движи од Атлантикот према јужните предели на Америка со што најпрвин треба да го зафати Мајами а потоа истиот ќе се движи во правец кон југоисток и исток со што треба да ја зафати и источна Флорида.

Од овој моќен ураган се очекуваат: СИЛНИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД, СИЛНИ ГРМЕЖИ, УРАГАНСКИ ВЕТЕР ДУРИ СО БРЗИНА ОД НАД 250 КИЛОМЕТРИ НА ЧАС ПОТОЧНО ДО ОКОЛУ 280 КИЛОМЕТРИ НА ЧАС. Секако ова има голема веројатност да предизвика големи материјални штети и големи поплави.

Со оглед на тоа дека има доста Македонци во САД ги предупредуваме доколку се најдат на удар на овој ураган да обратат крајна претпазливост и многу добро да се засолнат затоа што овој ураган и тоа како многу е опасен за животот на граѓаните.

За нови и детални информации околу ова следтее го официјалниот фејсбук профил на КОСТАДИН ПАВЛОВ кој континуирано ќе ја следи ситуацијата и ќе објавува.

За нови и детални информации околу временскта состојба кај нас следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

ПРЕТСТОЈНАТА НОЌ ОБЛЕКУВАЈТЕ СЕ УБАВО! ПОГЛЕДНЕТЕ ЗА ШТО СТАНУВА ЗБОР

Во текот на претстојната ноќ во нашата држава облачноста која ја имаме во моментов ќе започне да се намалува па така до утрешното утро од денот (среда) поради дополнителниот продор на студен воздух од север денес температурите на воздухот дополнително ќе паднат па до утрешното утро на повеќе места ќе се спуштат до околу па и под 10 степени и истите ќе се спуштат во интервалот некад еод 4 до 11 степени додека во југоисточните предели температурите на воздухот ќе останат над 10 степени и тоа некаде до околу 13 – 14 степени.

Наша препорака е доколку излегувате денес навечер и во текот на утрешното утро со себе и тоа како да си понесете потопла облека.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

ВО ТЕКОТ НА ДЕНОВ ПРЕОДНА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО!

Во текот на денешниот ден (05.09.2017) времето во нашата држава ќе биде променливо облачно што значи ќе има повеќе облачност за разлика од вчера (понеделник) а ќе има и повремен локален дожд а има услови и з анестабилност проследена со грмежи.

Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец додека максималната дневна температура на воздухот ќе се искачи во интервалот само од 17 до 25 степени.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ