НАЈНОВА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО!

Како што веќе најавивме утре (03.09.2017) во нашата држава ќе дува засилен ветер од југозападен и од западен правец а времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локален дожд и услови за појава на грмежи.

Во попладневните часови најмногу на истокот од државава ќе има услови локално процесите да бидат поинтензивни и во форма на невреме проследено со пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и град.

Максималните температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 26 до 33 степени додека посвежо ќе биде во ѕападните предели.

За нови, детални и по потреба обновени прогнози околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

УЖИВАЈТЕ ВО СЛЕДНАТА СНЕЖНА БАЈКА!

Додека ние сеуште се печеме на многу високи температури на воздухот и на пеколот веќе на Европските и Италијанските алпи пристигна вистинската ѕима каде на многу места паѓа интенѕивен снег и има создадено веќе поголема снежна покривка а тоа можете да го погледнете на горната фотографија.

Снегот и натаму ќе продолжи да паѓа а снежната покривка ќе расте.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: СТРАШНО НЕВРЕМЕ ДОАЃА НА БАЛКАНОТ!

Како што веќе најавивме во изминатите неколку дена а сега веќе и предупредуваме дека до крајот на денешниот ден Балканот или поточно делови од Словенија, Хрватска, Босна и Србија ќе бидат ѕафатени од НЕВРЕМЕ кое на некои места би можело да биде и од поголеми раѕмери и проследено со интензивен пороен дожд, силни електрични праѕнења, силен ветер и град од поголема величина.

Во ваква ситуација и тоа како се можни и локални поројни поплави.

На опасни временки појави денес предупредува и Европскиот центар за НЕВРЕМИЊА а тоа можете да го погледнете горната карта каде се означени местата каде е најопасно.

 

НАЈНОВА АНАЛИЗА: 24/7 ЗА ВАС!

Како што веќе најавивме денешниот саботен ден ни носи претежно стабилно, сончево и многу топло време попладне со умерена локална облачност кога само во планинските предели има мали услови за сосема краткотраен локален дожд.

Максималните температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 37 степени.

Утре (03.09.2017) ќе дува ѕасилен ветер и тоа во ѕападните предели од југоѕападен и ѕападен правец додека во источните предели од јужен правец а времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди но и со повремен локален дожд и услови за појава на грмежи.

Локално особено во попладневните часови ќе има услови за поинтенѕивни атмосферски процеси особено во источните предели каде ќе има услови ѕа локална појава на град. Максималните температури на воѕдухот ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 34 степенидодека во западните предели ќе биде нешто посвежо.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

ПРИСТИГНА ЗИМАТА: ГОЛЕМ СНЕГ!

Како што и најавивме зимата пристигна на Европските и на Италјанските алпи каде температурите на воздухот веќе паднаа под нулата и има интензивни врнежи од снег и формирање на снежна покривка.

Тоа можете да го погледнете и на следните фотографии кои доаѓаат од Италијанските алпи:

До самиот крај на оваа недела токму на алпите локално се очекуваат дури и преку 50 сантиметри снег со што ќе биде идеално за отворање на скијачката сезона.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

НАЈНОВА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО!

Денес (02.09.2017) поради веќе споменатиот Африкански бран времето во нашата држава ќе биде сончево и многу топло со умерена локална облачност во попладневните часови кога ќе има мали услови за сосема краткотрен дожд во планинските предели. Ќе дува слаб до умерен ветер и тоа во западните предели од југозападен додека во источните предели од јужен правец и истиот локално и повремено ќе се засилува по интензитет.

Во недела (03.09.2017) ќе дува засилен ветер и тоа во западните предели од југозападен додека во источните предели од јужен правец а времето ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд а локално ќе има услови и за нестабилност проследена со пороен дожд и грмежи.

Денес (сабота) максимумот на температурите ќе се искачи во интервалот од 30 до 37 степени додека во недела истите ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 34 степени.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ