ЕКСКЛУЗИВНО: НЕДЕЛНА АНАЛИЗА НА МЕТЕОРОЛОГОТ СЛАВЧО ПОПОСКИ

Почитувани граѓани во текот на оваа измината недела имавме многу променливо време што значи час дожд, час облаци, час сонце а исто така беше и невообичаено свежо за овој дел од годината и температурите на воздухот беа доста пониски од просечните додека на највисоките планински предели во државава падна и првиот снег за оваа сезона. На некој можеби му свучи малку прерано но што е тука е.

Неделата која ни следува ни го носи следното: Понеделник услови за сосема слаб и локален дожд во државава додека вторник претежно стабилен и потопол со максимум на температурите на воздухот кој ќе се искачат во интервалот од 17 до 24 степени исто така ќе има и повеќе сонце.

Среда ни носи промена на времето односно ќе има позначителна облачност и услови за повремен локален дожд со слаб до умерен интензитет додека во планинските предели и во местата што се блиску до планините истиот може да биде и со умерен интензитет а ќе дува и лсаб до умерен ветер од северен правец кој Долж Повардарието ќе се засилува по интензитет додека максимумот на температурата ќе се искачи во интервалот од 16 до 23 степени. Според моменталните анализи мал пораст на температурите може да се очекува во петок додека времето ќе се задржи претежно стабилно и сувосо исклучок кко што кажавме во среда.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

СТУДЕН БРАН ВО ДРЖАВАВА!

Под влијание на студена воздушна маса која продира од источните и од североисточните предели на Европскиот Континент во следните денови особено наутро ќе биде СТУДЕНО па така минималните температури на воздухот ќе се спуштат во интервалот од 4 до 12 степени на крајниот југоисток додека во Беровскиот регион можно е температурата да се спушти и под 4 степени.

Под просекот ќе бидат и максималните дневни температури на воздухот па така истите ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 22 степени додека од вторник истите ќе бележат тенденција на мал пораст.

Утре и во понеделник ќе има умерена а повремено и локално и зголемена облачност а во западните предели ќе има услови з аслаб локален дожд додека во вторник ќе има повеќе сонце. Ќе дува слаб ветер од променлив правец.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

ОГРОМНА РАЗЛИКА НА ВРЕМЕТО ВО РОК ОД ТРИ ДЕНА – СЕ РАБОТИ ЗА СЛЕДНАТА НЕДЕЛА

Почитувани граѓани додека до пред три дена метеоролошките модели за следната недела поточно некаде од среда даваа интензивни врнежи од дож ( на некои места дури и преку 100 л/м2 воден талог) како и снег и бела покривка на планините поради преокрет на истите најновите излези буквално не даваат врнежи во следните денови а тоа можете да го погледнете на следната метеоролошка карта:

Според овие најнови излези врнежите дури целосно се укината за следната недела. НАПОМЕНА: Со оглед дека се работи за многу променлива ситуација кај нас секако дека се можни нови промени на метеоролошките модели па затоа ние континуирано ја следиме и ќе ја следиме временската состојба над нас и развојот на истата. Исто така моменталната состојба дава дури и пораст на температурите на воздухот.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

СТРАШНО, КРАТКО НО ЗАБРЗАНО ВИДЕО: БРУТАЛНО НЕВРЕМЕ НОСИ СЕ ПРЕД СЕБЕ ВО РОМАНИЈА

Следното страшно видео доаѓа од Timisoara, Романија. Се работи за забрзано кратко видео каде брутално невреме буквало носи се пред себе. Погледнете го видеото во продолжение:

https://www.facebook.com/severeweatherEU/videos/2089626444593779/

Ова се случува кога две и многу различни воздушни маси (многу топла и значително постудена) ќе се судрат една со друга.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

НЕВЕРОЈАТНО ВИДЕО: ЗАБАВЕНО ПАЃАЊЕ НА СНЕГ

Следното видео кое ќе го погледнете и кое е стварно неверојатно доаѓа од планинските предели на Канада. Се работи за забавено паѓање на снег на канадските планински места:

https://www.facebook.com/severeweatherEU/videos/2089612754595148

Стварно неверојатно но и многу интересно.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

ВИКЕНД ПРОГНОЗА: ТОПЛАТА ОБЛЕКА СО ВАС!

Под влијание на нешто постудена воздушна маса која веќе продира од североисточна и од источна Европа за време на овој викенд ќе имаме пониски температури на воздухот, особено ниски ќе бидат утринските температури на воздухот па така наутро ќе биде студено додека времето ќе биде значително облачно и значително свежо. Денес ќе има услови за слаби локални врнежи од дожд додека на највисоките планински врвови ќе има услови за слаб снега во источната половина ќе има и повремени сончеви периоди. Максимумот на температурата на воздухот ќе се искачи во интервалот од 15 до 22 степени а ќе дува и слаб до умерен ветер од североисточен и од источен правец.

Утре (30.09.2017) како што рековме и понатаму ќе има зголемена облачност иако на некои места ќе има и повремени сончеви периоди но ќе биде претежно суво и ќе продолжи да дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен и од источен правец. Утре наутро температурите на воздухот ќе се спуштат во интервалот од 2 до 12 степени на крајниот југоисток додека максималните ќе с еискачат во интервалот од 14 до 21 степен.

Во недела на (01.10.2017) времето ќе биде сончево со умерена облачност и претежно тивко. Локално и повремено ќе има позначителна облачност но ќе биде суво. Минималните температури на воздухот ќе се спуштат во интервалот од 1 до9 степени а на крајниот југоисток ќе бидат нешто повисоки додека максималните дневни ќе се искачат во интервалот од 16 до 22 степени.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

ВЛАЖНИ ВОЗДУШНИ БРАНОВИ: ВРНЕ НА ЗАПАД И ЈУГ!

Денес особено попладнево и вечер западните и јужните предели од државава се под влијание на влажна воздушна маса која продира од југ и условува повремени врнежи од дожд кој локално се нешто пинтензивни.

Во текот на оваа ноќ како и во текот на утрешниот ден (29.09.2017) особено во западните и во јужните предлеи на државава ќе има повремени локални врнежи од дожд со слаб до умерен, понекаде и со умерен интензитет и можно е да наврнат над 10 л/м2 воден талог додека на највисоките планински врвови можно е слабо провејување на снег.

Ќе продолжи да дува слаб до умерен ветер од источен и од североисточен правец и ќе биде значително свежо па до утре наутро минималните температури на воздухот ќе се спуштат во интервалот од 5 до 13 степени додека маскималните дневни ќе се искачат во интервалот од 15 до 22 степени.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

ТЛОТО СЕ ТРЕСЕ: НОВ ЗЕМЈОТРЕС ЈА СТРЕСЕ МАКЕДОНИЈА

По синоќешните два земјотреси и тоа првиот од 3 степени според Рихтер а вториот од 2.2 степени кој беше со епицентар во Пехчево денес уште еден земјотрес е регистриран во Македонија и тоа во општина Карбинци. Земјотресот е со послаб интензитет и тоа од 2 степени според Рихтер и се наоѓа на 1 километар длабочина.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

ПОЧЕТОК НА ГРЕЈНА СЕЗОНА – МЕСЕЦ ОКТОМВРИ НА БАЛКАНОТ: ПОВЕЌЕ ВРНЕЖИ А НА ПЛАНИНИТЕ МОЖЕН СНЕГ И БЕЛА ПОКРИВКА

Почитувани граѓани според моменталните анализи кои се најнови и секако со кој ние располагаме месец октомври 2017 во поголем дел од Балканот гледано по температурите на воздухот ќе биде во границите од повеќегодишниот просек додека врнежите ќе ги има нешто повеќе. Најмногу врнежи ќе има во Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина и на северозападот од Црна Гора каде можни се и локални поплави.

Кај нас врнежите ќе бидат во границите на повеќегодишниот просек со можност за повеќе врнежи од просекот во западните предели на државава. Секако дека одсега па натаму се поизразени ќе бидат и продорите од север па во текот на новиот месец планинит еможе да очекуваат и врнежи од снег, зборуваме за повисоките планински места каде може да дојде до формирање и на бела покривка.

НАПОМЕНА: Со оглед на тоа дека се работи да подолгорочна прогноза промени на истата се можни понатаму па затоа ние континуирано (24/7) ќе ја следиме ситуацијата и развојот на временската состојба кај нас и навремено ќе ве информираме.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

ЗНАЧИТЕЛНО СВЕЖО ВРЕМЕ – ЧАДОРИТЕ СО ВАС!

До крајот на денешниот ден (четврток) како и утре (29.09.2017) времето во државава ќе биде значително облачно и доста свежо со слаб до умерен ветер претежно од источен и од североисточен правец но и со повремени локални врнежи од дожд и тоа повеќе во западните и во јужените предели каде на некои места можно е да наврне над 10 л/м2 воден талог. Исто така не се исклучува можноста на највисоките планински врвови во државава да провее и сосема малку снег.

Максимумот на температурите денес ќе се искачи во интервалот од 16 до 23 степени додека утре (29.09.2017) ќе се искачат во интервалот од 15 до 22 степени. Исто така утре особено во источната половина ќе има и повремени сончеви периоди.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ