НАЈНОВО КАЈ НАС: ЗА ВРЕМЕ НА НАЈАВЕНАТА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО ПОГЛЕДНЕТЕ КОЛКУ ДОЖД ЌЕ НАВРНЕ ВО ВАШЕТО МЕСТО!

Почитувани граѓани досега се што баравте од нас го добивате а тоа е: Дали и колку дожд ќе падне во вашето населено место.

Токму поради тоа решивме на сите вас да ве изненадиме со нашите најнови информации а тоа е тоа што сит едосега го баравте.

За време на најавената промена на временската состојба која ќе се случи кај нас особено во вторник па на следната метеоролошка карта можете да погледнете каде точно и колку дожд ќе наврне во вашето населено место:

Да напоменеме дека е според моменалните анализи кои ги направиме околу времето а нови анализи следуваат утре (недела).

 

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

 

НОВА И ОБНОВЕНА ПРОГНОЗА ОКОЛУ ПРОМЕНАТА НА ВРЕМЕТО КОЈА НЕ ОЧЕКУВА

Поради веќе најавеното фронтално пореметување кое од север и од северозапад ќе се спушти кај нас веќе во текот на ноќта понеделник кон вторник од север облачноста ќе започне да се зголемуваи таа ноќ ии во вторник претпладне услови з алокален дожд и ретки грмежи ќе има во северната половина а додека од пладневните часови во сред апа натаму локално ќе има развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на времето а не се исклучува и можноста за ретка појава на град.

Услови за послаб локален дожд ќе има и во среда и тоа во јужната половина на државава. Во вторник ќе дува слаб до умерен, локално и умерен ветер од северен правец кој особено во северната половина ќе се засилува по интензитет и токму ова во вторник ќе услови освежување на време то кога максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 20 до 28 степени.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

ПОВТОРНО РЕГИОНОТ ВО ПОРТОКАЛОВА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА ФАЗА: ЕКСТРЕМНА ТОПЛИНА!

Повторно регионот го приклучи портокаловиот МЕТЕОАЛАРМ и тоа поради екстремно високите температури на воздухот викендов. Под сенка локално низ Балканот ќе с емерат дури до 40 степени и тоа под сенка додека на сонце истите ќе бидат МНОГУ ПОВИСОКИ (околу па и над 50 степени).

За разлика од регионот Македонија има нешто пониски температури и истите не с есо екстремни вредности но сепак се наоѓаме под истиот Африкански бран. Кај нас за викендов како и понеделник максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 38 степени.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

ДОАЃА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО: ПОГЛЕДНЕТЕ ЗА ШТО СТАНУВА ЗБОР

Од вторник (29.08.2017) попладне како и во текот на ноќта кон среда и во среда поради фронтално пореметување од северозапад ќе има зголемување на облачноста и ќе биде нестабилно облачно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер додека локално процесите на некои места можно е да бидат ОИНТЕНЗИВНИ и во форма на НЕВРЕМЕ со град и електрични правења.

За време на нестабилноста локално можно е да наврне и поголемо количество на воден талог. Во вотрник ќе започне да дува слаб до умерен вете род северен правец кој особено во северната половина ќе се засилува по интензитет и токму ова ќе предизвика освежувањ еи пад на температурите.

Во вторник максималната температура на воздухот ќе се искачи во интервалот од 28 до 36 степени додека во среда ќе биде посвежо кога максималната температура ќе се искачи во интервалот од 25 до 33 степени.

За нови, детални и по потреба обновени информации следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

НАЈНОВА ВИКЕНД ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: ЕВЕ ШТО МОЖЕ ДА ОЧЕКУВАМЕ

За време на овој викенд како и во понеделник во нашата држава и понатаму ќе продолжи периодот на стабилно, суво и многу топло време и тоа поради продор на МНОГУ ТОПЛА воздушна маса од северните предели на Африка. Времето ќе биде сончево со слаб до умерен ветер од променлив правец.

Денес (сабота) максималните дневни температури ќе се искачат во интервалот од 29 до 36 степени додека утре (недела) и во понеделник истите ќе се искачат во интервалот од 30 до 38 степени под сенка додека на сонце истите ќе бидат МНОГУ повисоки.

Промена на времето ќе има во вторник. Детали наскоро.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

ВЕЧЕРВА ПОЧУТВСТУВАН НОВ ЗЕМЈОТРЕС ВО ЈУГОЗАПАДНА МАКЕДОНИЈА!

Вечерва поточно во 22:34 часот земјотрес со интензитет од 2.9 степени според ихтер е почувствуван во југозападниот дел на Македонија. Епицентарот на земјотресот е во Ресенско поточно 2 километри северозападно од селото Јанковец и истиот се наоѓа на 2 километри длабочина.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

ЕКСКЛУЗИВНО И НАЈНОВО: ОДСЕГА ПА НАТАМУ СЛЕДЕТЕ НЕ И НА YOU TUBE КАНАЛОТ НА МЕТЕОМАКС!

Почитувани наши граѓани одсега тимот на Метеомакс отвора YOU TUBE КАНАЛ па временските прогнози и анализи можете да ги следете и таму. Со ова одиме еден голем чекор напред.

Во продолжение погледнете го првото видео на you tube на Метеомакс:

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DSBEYRGYMQIA%26feature%3Dyoutu.be&h=ATOkk-

Секако за нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

 

АНАЛИЗА ЗА СЕПТЕМВРИ: ВАКВО ВРЕМЕ МОЖЕТЕ ДА ОЧЕКУВАТЕ

Почитувани најновите анализи на времето направени за новиот месец кој ни доаѓа (септември) укажуваат на тоа дека може да очекуваме повторно помалку врнежи од просечните за септември месец но и малку повисоки температури од ормалните за тој дел од годината што значи стабилни и топли денови може да очекуваме и во месецот септември.

Сепак и покрај ова мора да напомене дека можни се и исклучоци односно денови кога ќе имаме и посвежо и врнежливо време но тоа зависи од тоа како понатаму ќе се разпоредуваат воздушните маси и системи над Европскиот Континент. Ние како и секогаш така и овој пат континуирано ке го следиме понатамошниот развој на времето и навремено за се ќе бидете информирани.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

НАЈНОВА АНАЛИЗА: ПРОМЕНИ НА МЕТЕОРОЛОШКИТЕ МОДЕЛИ!

Почитувани граѓани понекогаш на времето не може да му се знае како што е ситуацијата овој пат. Прво станува збор за големото заладување кој еден од метеоролошкит емодели го црташе синоќа додека другиот модел црташе далеку потопло време па така тој модел што црташе значително потопло време ПОБЕДИ (ГОЛЕМОТО ЗАЛАДУВАЊЕ Е УКИНАТО).

Како второ стабилното, сончево и МНОГУ ТОПЛО време ќе се задржи до понеделник со максимални дневни температури на воздухот кој ќе се искачуваат особено во недела и во понеделник во интервалот од 30 до 38 степени.

Најновите анализи на времето укажуваат на промена на времето во вторник особено доцна попладнето и вечерта и тоа поради приближување на фронтално пореметување од северозапад. Околу оваа состојбата континуирано ќе се следи и навремено за се ќе бидете информирани.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

 

ПРВАТА НЕДЕЛА НА СЕПТЕМВРИ: ГОЛЕМО ЗАЛАДУВАЊЕ И СНЕГ НА ВИСОКИТЕ ПЛАНИНИ ИЛИ ПРОДОЛЖЕНИЕ НА ЛЕТОТО!?

Почитувани сеуште е неизвесно што ќе се случува на првата недела на септември месец затоа што додека метеоролошкиот модел GFS црна продолжение на топлото време и на летото метеоролошкиот медиум ECMWF црта сосема друга ситуација а тоа е големо заладување, температури далеку под просекот а на високите планини и снег. Ваквата ситуација е навистина неизвесна па барем засега за првата недела на септември месец не може да се даде никаква прогноза.

Кој најпрецизен метеоролошки модел ќе победи, дали GFS или пак ECMWF?! Останува да видиме во следните аланизирања на времето што значи навремено за се ќе бидете информирани.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ