НОВА И ОБНОВЕНА ПРОГНОЗА ОКОЛУ ПРОМЕНАТА НА ВРЕМЕТО КОЈА НЕ ОЧЕКУВА

Поради веќе најавеното фронтално пореметување кое од север и од северозапад ќе се спушти кај нас веќе во текот на ноќта понеделник кон вторник од север облачноста ќе започне да се зголемуваи таа ноќ ии во вторник претпладне услови з алокален дожд и ретки грмежи ќе има во северната половина а додека од пладневните часови во сред апа натаму локално ќе има развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на времето а не се исклучува и можноста за ретка појава на град.

Услови за послаб локален дожд ќе има и во среда и тоа во јужната половина на државава. Во вторник ќе дува слаб до умерен, локално и умерен ветер од северен правец кој особено во северната половина ќе се засилува по интензитет и токму ова во вторник ќе услови освежување на време то кога максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 20 до 28 степени.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

ПОВТОРНО РЕГИОНОТ ВО ПОРТОКАЛОВА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА ФАЗА: ЕКСТРЕМНА ТОПЛИНА!

Повторно регионот го приклучи портокаловиот МЕТЕОАЛАРМ и тоа поради екстремно високите температури на воздухот викендов. Под сенка локално низ Балканот ќе с емерат дури до 40 степени и тоа под сенка додека на сонце истите ќе бидат МНОГУ ПОВИСОКИ (околу па и над 50 степени).

За разлика од регионот Македонија има нешто пониски температури и истите не с есо екстремни вредности но сепак се наоѓаме под истиот Африкански бран. Кај нас за викендов како и понеделник максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 38 степени.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

ДОАЃА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО: ПОГЛЕДНЕТЕ ЗА ШТО СТАНУВА ЗБОР

Од вторник (29.08.2017) попладне како и во текот на ноќта кон среда и во среда поради фронтално пореметување од северозапад ќе има зголемување на облачноста и ќе биде нестабилно облачно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер додека локално процесите на некои места можно е да бидат ОИНТЕНЗИВНИ и во форма на НЕВРЕМЕ со град и електрични правења.

За време на нестабилноста локално можно е да наврне и поголемо количество на воден талог. Во вотрник ќе започне да дува слаб до умерен вете род северен правец кој особено во северната половина ќе се засилува по интензитет и токму ова ќе предизвика освежувањ еи пад на температурите.

Во вторник максималната температура на воздухот ќе се искачи во интервалот од 28 до 36 степени додека во среда ќе биде посвежо кога максималната температура ќе се искачи во интервалот од 25 до 33 степени.

За нови, детални и по потреба обновени информации следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

НАЈНОВА ВИКЕНД ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: ЕВЕ ШТО МОЖЕ ДА ОЧЕКУВАМЕ

За време на овој викенд како и во понеделник во нашата држава и понатаму ќе продолжи периодот на стабилно, суво и многу топло време и тоа поради продор на МНОГУ ТОПЛА воздушна маса од северните предели на Африка. Времето ќе биде сончево со слаб до умерен ветер од променлив правец.

Денес (сабота) максималните дневни температури ќе се искачат во интервалот од 29 до 36 степени додека утре (недела) и во понеделник истите ќе се искачат во интервалот од 30 до 38 степени под сенка додека на сонце истите ќе бидат МНОГУ повисоки.

Промена на времето ќе има во вторник. Детали наскоро.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ