СНЕЖНА ИДИЛА: ПРИСТИГНА ПРВИОТ ГОЛЕМ СНЕГ ВО ЕВРОПА! (ВИДЕО)

Ширум Европските планини и алпи за време на последниот студен бран кој проби од север предизвика интензивни врнежи од снег во многу предели на Евроспките планини и алпи а снег падна и во Италија. Локално снежната покривка веќе надминува и 30 цм со што веќе ситуацијата е идеална и за скијање а температурите на воздухот во изминатиот период се спуштија во негатива односно под нулата.

Следното видео доаѓа од Австриските алпи и истото е направено за време на овој викенд:

https://www.facebook.com/severeweatherEU/videos/2063364000553357/

За нови и детални информации околу временската состојба кај нас следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

 

 

ЕКСКЛУЗИВНО: ВИДЕО ОД СТРАШНОТО НЕВРЕМЕ ВО ГОРНИ МИЛОВАЦ (СРБИЈА)

Почитувани граѓани на следното видео можете да погледнете каако беснееше страшното невреме во саботата во Горни Миловац (Србија) кое поради интанзивните врнежи од град за кратко време буквално ја побеле целата земја како да снег во среде зима:

Intense hailstorm in Gornji Milanovac, Serbia yesterday, August 12! Video: @Lozjanska terasa

Publié par Severe Weather Europe sur dimanche 13 août 2017

За нови и детални информации околу временската состојба кај нас следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

 

 

 

 

СОСЕДНА СРБИЈА ПОБЕЛЕ ОД ГРАД КАКО СНЕГ ВО СРЕДЕ ЗИМА!

Во саботата соседна Србија беше погодена од СИЛНО НЕВРЕМЕ кое на многу места предизвика интензивни поројни врнежи од дожд, силни грмежи, силен ветер и град. Сето ова е поради многу постудената воздушна маса од север која се спушти на загреана и многу потопла атмосфера.

Најстрашно и најкритично беше во Горни Милановац каде поради многу интензивните врнежи од град буквално побеле земјата како снег во среде зима а тоа можете да го забележете на следната фотографија:

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

 

Најнова анализа на времето! Ова не очекува

До крајот на денешниот ден (14.08.2017) времето во државава ќе се задржи сончево и потопло со мала до умерена локална облачност и со умерен а Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец меѓутоа ветерот до крајот на денов насекаде ќе ја намали својата брзина.

Максимумот на температурата денес ќе се искачи во интервалот од 25 до 33 степени.

Понатаму во следните неколку денови времето ќе биде потопло со максимум на температурите кои ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени меѓутоа во попладневните часови ќе има умерена облачност и услови за само изолирана нестабилност додека според моменталните анализи поголеми услови за нестабилност ќе имаме во четврток но околу ова детални информации понатаму.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ