НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА: НЕВРЕМЕ ЈА ЗАФАТИ МАКЕДОНИЈА!

По пеколните неподносливи горештини кој подолг временски период ја имаа зафатено нашата држава како што најавивме од вечерва настапи голема промена на временската состојба кај нас па така во исочната половина има поголемо дестабилизирање на Атмосферата како и во Скопската котлина додека во западните и југозападните предели е стабилно но каде каде посвежо.

Во источната половина на државава како и во Скопсо има локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер а локално процесите с еИНТЕНЗИВНИ и фо фрома на НЕВРЕМЕ проследено со интанзивен пороен дожд, грмежи и засилен ветер а особено вакви процеси има источно од Скопје, Кумановски, Кочанско а полека овој бран се спушта кон југоисточните предели.

Потоа во текот на оваа ноќ па се до утре наутро во источната половина и натаму ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер а локално повторно се можни ПОИНТЕНЗИВНИ Атмосферски процеси и застапени во форма на НЕВРЕМЕ проследено со интензивен пороен дожд, засилен ветер, силни електрични празнења и град а температурите на воздухот како што и најавивме претходно драстично и брзо ќе се намалуваат.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

СУДИР НА ДВЕ ВОЗДУШНИ МАСИ: ПОЧНУВА НЕСТАБИЛНОСТА ВО МАКЕДОНИЈА!

Оваа вечер студената воздушна маса од северните предели на Европа преку централните предели на Европа па преку Апениснкиот започна да продира и на Балканскиот Полуостров и оваа вечер веќе започна да продира и во Македонија па така веќе во овие вечерни часови во источната половина на државава но и во Скопскиот регион имаме дестабилизирање на Атмосферата со локална појава на грмежи и пороен дожд.

Сето ова е поради судирот на двете воздушни маси и тоа студенат акоја продира од север и многу топлата која се наоѓа над нашата територија. Понатаму во текот на ноќта во источната половина ќе биде нестабилно облачно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер а не се исклучува можноста локално процесите да бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и во форма на НЕВРЕМЕ проследено со интензнивен пороен дожд, силни електрични празнења, засилен ветер и град.

Поради продорот на студената воздушна маса во текот на оваа ноќ кон раните утрински часови од утрешниот ден (недела) на повеќе места ќе започне да дува засилен северен ветер со што ќе започне падот на температурите на воздухот.

Утре (недела) променливо, свежо и ветровито со засилен северен ветер и со услови за локален дожд и ретки грмежи додека максимумот на температурите на воздухот ќе се искачи во интервалот од 20 до 28 степени и истите ќе бидат под просекот.

Да напоменеме дека во западната половина Атмосферата ќе се задржи постабилна и врнежите на повеќе места ќе изостанат односно нема да ги има.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

СТРАШНО НЕВРЕМЕ: БУКВАЛНО ЦЕЛА СРБИЈА ВО ОЛУЈНИ СИСТЕМИ!

Ова попладне целата територија на Србија е во голема линија на нестабилност која слободно може да се каже дека нејзината должина е од еден на друг крај па така буквално цела оваа држава е во ОЛУЈНИ СИСТЕМИ кој на многу места условуваат интензивни поројни врнежи од дожд, силни електрични празнења, силен ветер и град а локално градот може д абиде и КРУПЕН а поради ваквата ситуација можни с елокални поројни поплави.

Токму ова е поради спуштањето на студената воздушна маса и судирот со топлата маса која се наоѓа над нас. Понатаму овој студен воздух ќе се спушта кон Македонија па локално невреме можно е и кај нас оваа вечер и ноќ особено во источната половина на државава.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

 

ВОНРЕДНА БИОМЕТЕОРОЛОШКА ПРОГНОЗА НА СЛАВЧО ПОПОСКИ!

Со оглед на тоа дека оваа вечер и во текот на ноќта кон утрешниот ден (недела) ќе има драстичен и брз пад на температурите дури за повеќе од 10 степени за краткок временски период биометеоролошките услови значително ќе се влошат одностно граѓаните а најмногу оние граѓани кои имаат проблеми од времето (метеопатите) ќе чувстуваат поголеми тегоби односно: Главоболки, болки во коските и на местата од старите рани, гадење, вртоглавица па и несоница.

Граѓаните се советуваат доколку осетат големи тегоби и проблеми со здравјето веднаш да се јават кај својот лекар кој ќе ги посоветува околу таа работа.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

 

АНАЛИЗА: ДРАСТИЧНАТА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО СЕ ПОБЛИСКУ ДО НАС!

Денес доцна попладне и навечер како и во текот на ноќта кон утрешниот ден (недела особено во источната половина на државава ќе биде нестабилно облачно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат ПОИТНЕНЗИВНИ и во форма на НЕВРЕМЕ проследено со интензивен пороен дожд, силен ветер, силни електрични празнења и град.

Помали услови за нестабилност па дури и изостанување на нестабилноста и врнежите ќе има во западната половина на државава. Ќе дува умерен до засилен ветер претежно од југозападен правец додека во текот на ноќта ветерот ќе го менува својот правец во северен со што ќе започне брзиот пад на температурите и истите за краток временски период ќе опаднат дури за повеќе од 10 степени.

Утре (13.08.2017) променливо, значително посвежо и ветровито со засилен северен ветер но и со услови за локален дожд и ретки грмежи.

Максимумот на температурите утре ќе се искачи во интервалот само од 20 до 27 степени и истите ќе бидат под просекот.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

ВИСТИНСКА СНЕЖНА БАЈКА ВО АВГУСТ: ПАДНА СНЕГ ВО ИТАЛИЈА!

Ова утро студениот водух од северните географски широчини продре до Италија па така под снежна покривка осамнаа и Италијанските планини односно Алпи а снегот паѓа на надворска височина од околу 2000 метри што и не е баш снежната граница премногу висока а снегот ќе продолжи д апаѓа и понатаму.

Температурите значително опаднаа и тоа до околу па и под нулата а снежната покривка и не е баш мала. Тоа можете да го погледнете на следните фотографии:

Место:

 Passo dello Stelvio

Освен во Италија снег падна и во Франција и на многу други Алпи.

Студениот воздух се движи кон Балканскиот Полуостров каде од вечерва температурите нагло и значително ќе опаднат а ќе има и локално НЕВРЕМЕ.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ