Утре (вторник) ЗАСИЛЕН северен ветер со удари од над 70 км/час

Поради веќе споменатиот продор од североисток но и поради различноста на воздушниот притисок во Македонија утре (13.12.2016) ќе дува ЗАСИЛЕН ветер од северен правец кој особено Долж Повардарието и во источните предели на некои места ќе достигнува брзина од околу или над 70 км/час.

Поради ветерот од северен правец утре неколку региони во Македонија ќе бидат во жолта предупредувачка фаза.

Исто така во претпладневните часови сеуште ќе има услови за локално провејување на слаб снег.

Минималната температура ќе се движи во интервал од -5 до 3 степени.
Максималната температура ќе се движи во интервал од 0 до 8 степени.

Многу студено утро ќе имаме во среда кога минималните температури ќе се движат во интервал од -10 до -3 степени.

На повисоките места и на планините температурите ќе паднат и под -10 степени.

Напомена: Денец доцна попладне  и навечер на некои пониски места можно е проврнување на слаб дожд или дожд и снег.

Временската прогноза ја подготви СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

 

 

СТУДЕН БРАН ДОАЃА КОН МАКЕДОНИЈА: Засилен северен ветер, значителен пад на температурите и локално провејување на снег

Во текот на денешниот ден (понеделник) територијата на Македонија ќе потпадне под влијание студена воздушна маса која ќе се спушта од североисточните предели на Европа.

Поради тоа ќе започне да дува умерен до засилен ветер од северен правец кој ќе биде повеќе изразен Долж Повардарието и во источените предели.

Исто така облачноста постепено ќе се зголемува и во доцните попладневни и вечерни часови како и во текот на ноќта кон утрешниот ден локално ќе провејува слаб снег особено во северните предели.

Локално во југозападните предели ќе има услови за слаб локален дожд и снег.

Температурата ќе се движи во интервал од 5 до 12 степени меѓутоа во доцните попладневни и вечерни часови ќе започне да опаѓа.

Временската прогноза ја подготви СЛАВЧО ПОПОСКИ!