Фото+Видео: Чудни појави на Арктикот ги преплашиле научниците

Чудните случувања на Арктикот укажуваат на тоа дека таму со морскиот мраз се случува нешто загрижувачко, предупредуваат научниците.
Поради неочекувано високите температури на морето на Северниот пол, слојот мраз уште не почнал да се формира, а досега требало веќе дебело да се фати, велат научниците. Тоа може да биде знак дека ефектите од глобалното затоплување се поголеми од тоа што се мисли.

https://t.co/L9AVrM2NVb

Рутината на Северниот пол веќе долги години изгледа вака: Сонцето се спушта кон средината на октомври, водата се лади и мразот почнува да се фаќа по површината на морето. Но, оваа година, не само што нема мраз, туку се топи и стариот бидејќи морето е претопло.

cxrolsrusaareiv

Научниците велат дека температурите на Северниот пол се високи без преседан, дури и 20 степени Целзиусови по високи од просечните. Сега чекаат студениот бран кој се формирал над северна Русија да пристигне до Арктикот. Процесот на замрзнување тогаш сигурно ќе започне, а слојот мраз ќе биде многу потенок отколку досега поради овие проблеми.

https://t.co/krs3iR7M4S

Дополнително ќе се види што ќе се случи кога топлиот воздух, каков што е сега на Арктикот, ќе го потисне студениот кон југ.

 

 

 

Погледнете какво време ни носи денот петок

Утре (02.12.2016) времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност.

Нешто повеќе облачност во текот на денот ќе има во западните предели каде ќе има услови за слаб локален дожд и слаб снег на на планините.

Ќе дува слаб до умерен а во западните предели повремено засилен ветер од западен правец.

model_moddeuhd_2016120112_48_954_1

Минималната температура ќе се движи во интервал од -10 до -1 степен.
Максималната температура ќе се движи во интервал од 5 до 12 степени.

Временската прогноза ја подготви СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

ИНТЕРВЈУ СО СЛАВЧО ПОПОСКИ – МЛАДИОТ И АМБИЦИОЗЕН МЕТЕОРОЛОГ

Како што и самиот за себе вели, Славчо Попоски е млад и амбициозен стружанец на кого голема пасија му е метеорологијата. Славчо моментално студира и работи на тоа во блиска иднина да стане дипломиран метеоролог.

Баркод.мк: Како за почеток открите нешто за повеќе за Вас. Кој е Славчо Попоски ?

Славчо Попоски е еден млад дечко кој потекнува од прекрасната Струга, сопственик сум на најпосетениот медиум Meteomax.mk, моментално студирам и работам на тоа во иднина да сум дипломиран метеоролог.

Баркод.мк:  Од кога се занимавате со метеорологија ?

Со метеорологијата искрено се занимавам долги години, еве веќе има 5-6 години како работам и правам прогнози а од секогаш најмногу сум ја сакал.

Баркод.мк:  Се радувате ли што македонската публика ги сака вашите временски прогнози ?

Кога станува збор за публиката прекрасно е чувството кога луѓето те фалат и ти веруваат и ти ја посветуваат целата доверба.

Баркод.мк:  Кој е Вашиот рецепт за успех ?

До голем успех се доаѓа само со многу напорна работа, да работиш и дење и ноќе но сепак треба да имаш и голема лубов до професијата што ја сакаш. Само ова ќе го донесе успехот што го посакувате.

Баркод.мк:  Ваша прогноза. Што ја очекува Македонија во периодот што следи ?

Па во следниот период времето малку ќе подомекне што значи дека температурите ќе бидат за неколку степени повисоки но некое големо затоплување барем засега нема. Што се однесува до врнежите во следниот период ќе бидат поретки и доста слаби. Исто така следните денови утрата ќе бидат доста студени.

Баркод.мк:  Што би им препорачале на читателите на Barkod.mk ?

На вашите читатели им препорачувам да го посетат мојот медиум Meteomax.mk со што ќе бидат навремено информирани со најпрецизната временска прогноза, освен тоа на овој медиум има и многу други интересни работи поврзани со метеорологијата

14359229_1055379164577790_3715066662625037034_nИзвор: Баркод.мк!

 

Во текот на денешниот ден студот малку ќе попушти

Денес (01.12.2016) времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност.

Ќе дува умерен, во источните предели повремено засилен ветер од северен правец.

gfsopit00_12_5

Дневната температура денес (четврток) ќе биде за неколку степени повисока од вчерашната и ќе се движи во интервал од -1 до 7 степени.

Временската прогноза ја подготви СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

Денешното утро СИБИРСКО во Македонија: Најниска измерена температура од -17°C

Денешното утро во Македонија е ведро и МНОГУ СТУДЕНО со умерена облачност. Исто така се измерени и најниските температури досега.

Погледнете ги денешните минимални температури измерени во Македонија:

Берово -17 °C, Крива Паланка -10.9 °C, Лазарополе -9.6 °C, Прилеп -7.9 °C, Битола -7. °C, Ѓуриште -7.3 °C, Пожаране -7.1 °C, Виница -7.1 °C, Претор -7 °C, Тополчани -7 °C, Скопје Петровец -6.9 °C, Штип -6.9 °C, Демир Капија -6.7 °C, Тетово -6.2 °C, Охрид -6 °C, Струмица -6 °C, Скопје Зајчеврид -4.9 °C и најтопло ова утро како и секогаш е Гевгелија со измерени -1 °C.

obs_2016_12_01_06_00_954_3

 

Овие температури кои се измерени ова утрo се далеку под просекот и истите се пониски дури за околу 15тина степени од нормалните.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ!